تبیین راهکارهای مؤثر در توسعه بانکداری اسلامی


مدیرعامل بانک رفاه کارگران گفت: در کشورهایی که بانکداری اسلامی در حال رونق است و مؤسسات مالی خود را موظف به رعایت موازین شرعی می دانند، اگر بانک به قوانین شرعی پایبند نباشد «خطرات شرعی» پیدا می کند. ; این در حالی است که در ایران چنین ریسکی در سیستم بانکی مشخص نشده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از روابط عمومی بانک رفاه کارکاران، دکتر اسماعیل لعل غنی در میزگرد تخصصی «پایش آسیب شناسی و اجرا در نظام بانکی بدون اخاذی در کشور» در دومین دوره این مطلب گفت. بانک مرکزی در روز برگزاری سی و دومین کنفرانس بانکداری اسلامی افزود: در نظام بانکی کشور ریسک‌های مختلفی شناسایی شده است که از جمله آنها می‌توان به اعتبار و اعتبار اشاره کرد، اما «ریسک شرعی» جایی ندارد.

وی با اشاره به جایگاه جهانی بانکداری اسلامی گفت: این موضوع در پنجاه سال گذشته در بیش از ۱۰۰ کشور جهان مطرح و اجرا شده است.

دکتر لاله غنی گفت: صنعت بانکداری اسلامی با بیش از ۲.۷ تریلیون دلار دارایی مالی یکی از صنایع آینده نگر در سطح جهانی محسوب می شود که روز به روز در حال گسترش است.

وی به استانداردهای بین المللی در حوزه بانکداری اسلامی اشاره کرد و گفت: حرکت به سمت تدوین و تکمیل این استانداردها آغاز شده و رویه ها در این زمینه به سرعت در حال انجام است. اگرچه هنوز تا پایان کار فاصله زیادی دارد.

دکتر الغنی تصریح کرد: در سال های گذشته قانون بانکداری بدون ربا در کشور ما تصویب می شد اما این قانون در زمینه اجرا با مشکلاتی همراه بود که نیاز به به روز رسانی دارد.

وی با اشاره به بانکداری الکترونیک و نقش آن در بانکداری اسلامی گفت: بدون شک تجهیز سیستم های بانکداری الکترونیک و پیوند دادن سیستم های مختلف با یکدیگر می تواند نقش تعیین کننده ای در کاربرد بانکداری اسلامی داشته باشد.

دکتر لاله غنی به راهکارهای موثر در توسعه بانکداری اسلامی اشاره کرد و گفت: از جمله راهکارها می توان به تربیت کادر انسانی برای بانک ها اشاره کرد. بدون شک در حال حاضر کاستی هایی در این زمینه وجود دارد.

وی اعمال خودسرانه استانداردهای بانکداری اسلامی را یکی از کاستی های این مقوله دانست و گفت: راهکار موثر دیگر در حوزه بانکداری اسلامی جمع آوری و تکمیل این استانداردهای مهم است.

دکتر الغنی از «توسعه زیرساخت های قانونی» به عنوان یکی دیگر از راهکارهای موثر در تکمیل استانداردهای بانکداری اسلامی یاد کرد و گفت: در حال حاضر تمایز مشخصی بین «بازار مالی اسلامی» و بازار سرمایه وجود ندارد. در این زمینه.

وی به تبادل دانش بین کشورهای اسلامی اشاره کرد و این را یکی دیگر از راهکارهای موثر در حوزه بانکداری اسلامی برشمرد و گفت: البته تبادل اطلاعات بین کشورهای اسلامی و استفاده از راهکارهای مرتبط نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد. اجرای خدمات بانکداری اسلامی

به گفته وی، فناوری مالی اسلامی، توسعه ابزارهای دیجیتال و نوسازی ابزارهای گزارشگری از دیگر راهکارهای موثر در بانکداری اسلامی است.

مدیرعامل بانک رفاه کارکاران در پایان گفت: بانکداری اسلامی انطباق عملیات بانکی با موازین شرعی است و برای رسیدن به این هدف تسریع در تدوین استانداردهای مربوطه ضروری است.