تبلیغات آنلاین را در شرکت های فناوری محدود کنید


شبح رکود اقتصادی بار دیگر فرا گرفته است و شرکت های فعال و مدرن فناوری از تهدید آن در امان نمانده اند. ترس از ظهور مجدد بحران اقتصادی جهانی اکنون در بورس احساس می شود و افت ناگهانی سهام شرکت های فعال در فضای شبکه های اجتماعی جلوه ای از این ترس هاست.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بورس نیویورک روز جمعه شاهد کاهش شدید قیمت سهام دو شرکت اسنپ چت و توییتر بود که مدیران این دو شرکت دلیل این امر را ابهام دانستند. و ابهام چشم انداز اقتصادی تاریک است.

آنها معتقدند که نگاه کسل کننده به وضعیت اقتصادی و ترس از رکود باعث شده است که شرکت های تبلیغاتی جیب خود را ببندند و ترجیح دهند با احتیاط بیشتری هزینه کنند.

نگاهی به روند قیمت سهام شبکه های اجتماعی این فرضیه را تایید می کند. بر اساس گزارش های منتشر شده در این زمینه، قیمت سهام Pinterest – یک پلتفرم اشتراک گذاری عکس اجتماعی – در روز جمعه شاهد کاهش شدید ۱۱.۳ درصدی بود.

در این روز قیمت سهام متا (شرکت مادر فیسبوک) ۵.۶ درصد و قیمت آلفابت (شرکت مادر گوگل) ۳.۳ درصد کاهش یافت.

انتشار گزارش مالی سه ماهه دوم شرکت ها و اعلام آماری نه چندان امیدوارکننده و کمتر از حد انتظار، در نهایت منجر به کاهش قیمت سهام شرکت های فناور به ویژه شرکت های فعال در حوزه شبکه های اجتماعی شد.

در حالی که شرکت های متا و آلفابت گزارش مالی سه ماهه دوم هفته جاری خود را منتشر خواهند کرد، اما با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر بازار، کارشناسان انتظار متفاوتی از این گزارش ها ندارند و انتظار دارند این شرکت ها نیز کاهشی را نشان دهند. میزان انتشار درآمد و سود فصل گذشته آنها.

از سوی دیگر، پنجشنبه گذشته پس از انتشار گزارش مالی سه ماهه دوم اسنپ و اعلام تصمیم این شرکت برای کاهش تعداد کارکنان، سهام این شرکت کاهش چشمگیری داشت.

در حالی که بسیاری از تحلیلگران بازار انتظار داشتند فروش این شرکت در سه ماهه سوم ۱۸ درصد افزایش یابد، مدیران اسنپ گفتند که درآمد آنها ثابت مانده است.

سهام اسنپ تنها چند ساعت پس از افتتاح بازار سهام در روز پنجشنبه ۲۶ درصد سقوط کرد، زیرا بسیاری از سهامداران منتظر گزارش های مالی سه ماهه دوم شرکت های مشابهی هستند که به تبلیغات آنلاین متکی هستند.

در آن روز، قیمت سهام شرکت های متا، پینترست، توییتر و آلفابت به شدت کاهش یافت تا سهامداران را بیش از پیش ناامید کند. اسنپ ​​زیان های مالی خود را به دلیل کاهش تقاضا برای ضبط تبلیغات آنلاین در پلتفرم خود به دلیل رقابت از سوی شرکت هایی مانند TikTok و چالش های مربوط به شرایط اقتصادی نسبت می دهد.

این شرکت در نامه ای به سهامداران و سرمایه گذاران خود نوشت: “سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ سخت تر از آنچه انتظار داشتیم بود. در این شرایط، وضعیت مالی در فصل سوم غیرقابل پیش بینی است، زیرا چشم انداز این شرایط هنوز به طرز عجیبی تاریک است. ما همچنین از نتایج مالی راضی نیستیم.

نظرسنجی ها نشان می دهد اسنپ که مالک اپلیکیشن اسنپ چت است، کمترین رشد سه ماهه در فروش را به عنوان یک شرکت سهامی عام تجربه کرد و قیمت سهام آن نزدیک به ۴۰ درصد کاهش یافت.

این شرکت در سال ۲۰۲۲ نزدیک به دو سوم ارزش بازار خود را از دست داد. قیمت سهام اسنپ به قدری کاهش یافت که مدیران این شرکت اعلام کردند به دنبال منابع جدید درآمد هستند.