تامین مالی زنجیره ای هنوز در مراحل اولیه است


معاون فناوری های نوین بانک مرکزی:

مهران مورمیان معتقد است که احراز هویت در ایران دقیق نیست و زنجیره تامین مالی هنوز در مراحل اولیه است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مهران محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در نشست تخصصی با موضوع بررسی چالش ها و دغدغه های کسب و کار و رگولاتوری در حوزه BNPL با اشاره به اینکه راستی آزمایی نیست. وی گفت: برخلاف دنیا که نرخ سود در ایران منفی است، تسهیلات نیازی به بازاریابی ندارد. تقاضا بیشتر از عرضه در ایران نکته مهمی است. امکانات فراهم است اما نمی دانیم این امکانات چگونه خرج می شود.

به گفته مهرانیس، اعتبارسنجی در ایران کامل نیست و زنجیره تامین مالی هنوز در مراحل اولیه است. وی در این باره توضیح داد: این در حالی است که راستی آزمایی مبنای اصلی اعطای تسهیلات است. نظر رگولاتوری به این موضوع مثبت است زیرا می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

وی با تاکید بر اینکه معجزه اعتباربخشی را دیدم، تاکید کرد: پیوند خروجی فرضی BNPL به شرکت اعتباربخشی می تواند کمک زیادی کند و نیازی به دخالت نهاد نظارتی نیست. خدمات BNPL توانست از ورود مبلغ وام به بازار سوداگرانه جلوگیری کند و دقیقاً در محل فروش وام ارائه دهد.

معاون فناوری بانک مرکزی افزود: با افزایش مقررات در دنیا، وام های خرد نیز افزایش یافته است. بهترین مدل سازمانی مدلی است که از خود بازار می آید. اما چالش اینجاست که مدلی که از سمت بازار می آید ممکن است تنها به نگرانی های بازار بپردازد و این باعث طولانی شدن زمان تعدیل می شود.

وی در خصوص خط قرمز بانک مرکزی در حوزه BNPL تاکید کرد: خط قرمز ما میزان سودی است که از کاربر دریافت می شود. کاربران این خدمات جوان و مشتاق دریافت این اعتبارات هستند و مشتری نهایی ممکن است در لحظه خرید بدون در نظر گرفتن عواقب آن، نرخ سود بالا را بپذیرد.

محرمیان گفت: اینکه یک فعال حوزه وام کلان با سود عادی بگیرد و آن پول را به افرادی با سود بسیار بالا بدهد، خط قرمز ما همین است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!