تامین مالی ارزان تر و کاهش هزینه با بارنامه الکترونیکی


سفته الکترونیکی یک ابزار تامین مالی الکترونیکی است که هزینه صدور را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و به عنوان تامین مالی ارزان تر و همچنین دسترسی آسان تلقی می شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، قبض الکترونیکی راه حل مناسبی است به جای اینکه شرکت ها از ابتدا تا انتها در زنجیره تولید برای تامین مالی محصول و استقراض جداگانه، همه از این ابزار استفاده کنند.

برات الکترونیکی ابزار تأمین مالی الکترونیکی است که در آن شخص حقیقی یا حقوقی شخص حقیقی یا حقوقی دیگری را به پرداخت مبلغ معینی در صورتحساب به طلبکار (بدهکار) در تاریخ معینی هدایت می کند. اینکه بانک مرکزی دستور و نحوه اجرای آن را مشخص کرده است.

این ابزار تامین مالی الکترونیکی برای شرکت های حقوقی که از این ابزار در زنجیره تامین مالی استفاده می کنند اهمیت بیشتری دارد.

به عنوان مثال برای خودروسازانی که از فولاد استفاده می کنند می تواند مفید باشد، زیرا خود فولاد دارای زنجیره ای از سنگ آهن، خورشید و … است و چندین قسمت به طور غیر مستقیم در ساخت خودرو نقش دارند.

اکنون این شرکت ها نیاز به نقدینگی دارند و راه حل درست این است که به جای تامین مالی و استقراض جداگانه از این ابزار الکترونیکی استفاده کنند و به جای دریافت وام، این صورت حساب را که سررسید مشخصی دارد خرج کنند.

تامین مالی ارزان تر

از آنجایی که این یک سند الکترونیکی است، صدور آن هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و ارزان ترین برای تامین مالی و همچنین دسترسی آسان به حساب می آید.

سفته ها و سفته های الکترونیکی نیز باعث کاهش هزینه های معاملاتی در بورس کالا می شود و از سوی دیگر انگیزه فعالان بازار بیشتر می شود، زیرا تامین مالی سریعتر و با تضاد کمتری انجام می شود.

این ابزار الکترونیکی نقدینگی زنجیره های مربوطه را کاهش می دهد و در نتیجه تورم این زنجیره ها کاهش می یابد اما نکته مهم نرخ آنهاست.

در جلسه هفته گذشته وزارت امنیت و اقتصاد و بانک مرکزی، استفاده از صورتحساب الکترونیکی در معاملات بورس کالا تا پایان امسال ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هدف گذاری شد.