تاثیر محاسبات ابری و هوش مصنوعی بر صنعت بانکداری چیست؟


به گزارش پایگاه خبری بانکداری آنلاین، بانک ها در سرتاسر جهان برای همگام شدن با روندهای تکنولوژیک در حال تحول که نحوه عملکرد و خدمات رسانی به مشتریان را شکل می دهد، با یکدیگر رقابت می کنند.

قبل از Covid-19، صنعت خدمات مالی در خاورمیانه با سرعتی در حال توسعه بود که ناشی از تغییر انتظارات مشتریان، افزایش رقابت از سوی شرکت‌های مستقر و تازه واردان، مقررات در حال تحول و پیشرفت‌های تکنولوژیکی بود. در عرض چند هفته، کووید-۱۹ این قراردادها را تغییر داد.

پردازش ابری؛ آینده فرا رسیده است

صنعت خدمات مالی با سرعت فزاینده ای به سمت دیجیتالی شدن می رود و از جدیدترین فناوری ها مانند محاسبات ابری برای برآورده کردن انتظارات مشتریان رو به رشد استفاده می کند تا در محیط تجاری چالش برانگیز امروزی رقابتی باقی بماند.

با استفاده از خدمات مبتنی بر ابر، بانک ها می توانند هزینه های ذخیره سازی داده ها را با صرفه جویی در هزینه های سرمایه ای (CAPEX) و هزینه های عملیاتی (OPEX) کاهش دهند، در حالی که از اطلاعات مشتریان محافظت می کنند.

اطلاعات مشتری، مانند جزئیات کارت اعتباری و سابقه تراکنش، بسیار محرمانه است، بنابراین نیاز به محافظت از این داده ها پذیرش ابر را تسریع کرده است.

خدمات مبتنی بر ابر به بانک ها اجازه می دهد تا داده ها را به صورت ایمن ذخیره و مدیریت کنند و از از دست رفتن اطلاعات مشتری جلوگیری کنند.

ابر ابزاری ضروری در مدل ارائه خدمات امروزی است که بانک ها را قادر می سازد از فرصت های تجاری جدید استفاده کنند و به کانال های تحویل جدید دسترسی داشته باشند.

سه نوع سرویس ابری وجود دارد:

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)

شخص ثالث موارد زیرساختی مانند سخت افزار، نرم افزار، سرورها و ذخیره سازی را میزبانی می کند.

نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS)

استفاده از نرم افزارهای ابری مانند مرورگر وب یا اپلیکیشن می تواند به ابزار مفیدی تبدیل شود.

پلتفرم به عنوان یک سرویس (PaaS)

شاخه ای از رایانش ابری که به کاربران اجازه می دهد بدون درگیر شدن در کد، ذخیره سازی، زیرساخت و غیره برنامه ها را توسعه، اجرا و مدیریت کنند.

مزایای استفاده از فضای ابری در بخش بانکداری

در اینجا برخی از مزایای اصلی که ابر به بخش بانکداری ارائه می دهد آورده شده است:

مقیاس پذیری و چابکی در صورت تقاضا

سرویس‌های مبتنی بر ابر انعطاف‌پذیر هستند و می‌توانند منابع فناوری بیشتری را در صورت نیاز فراهم کنند، با نیازهای محاسباتی سازمانی هماهنگی داشته باشند و افزایش تقاضا را مدیریت کنند.

این سطح از انعطاف‌پذیری می‌تواند به بانک‌ها مزیت هزینه واقعی نسبت به رقبایی که مراکز داده خودشان را اداره می‌کنند، بدهد.

امنیت و در دسترس بودن

فروشندگان ابر محدودیت هایی را برای پردازش داده ها در اکوسیستم ابری بخش بانکی اعمال می کنند.

این محدودیت‌های امنیتی و ممیزی، همراه با نرم‌افزار احراز هویت سازمانی، تسهیلاتی را برای بررسی و کاهش حملات برای مداخلاتی که در غیر این صورت نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجهی برای پیاده‌سازی در محیط درون شرکتی دارند، فراهم می‌کنند.

ارائه راهکارهای خاص صنعت

استفاده از IaaS یا PaaS برای ساخت برنامه‌ها، انعطاف‌پذیری در طراحی و عملیات را فراهم می‌کند و به بانک‌ها کمک می‌کند تا با اطمینان از انطباق مقررات، قابلیت حسابرسی، شفافیت و امنیت، بار نظارتی را مدیریت کنند.

تغییر جهت هزینه های فناوری اطلاعات

ابر تغییری از مخارج سرمایه ای به مخارج عملیاتی را فراهم می کند. تغییر از مالکیت دارایی به مصرف خدمات منجر به قیمت‌گذاری انعطاف‌پذیر می‌شود و نیازی به سرمایه‌گذاری اولیه در زیرساخت ندارد و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا سرمایه‌گذاری‌های دیگری را برای رشد یا نوآوری دنبال کنند.

با خرید زیرساخت ها همیشه خطر فرسودگی و فرسودگی وجود دارد. با مصرف منابع به عنوان یک سرویس ابری می توان از این امر جلوگیری کرد.

افزایش نوآوری

سرویس‌های ابری به بانک‌ها این امکان را می‌دهند که نقش‌های فناوری اطلاعات را از عملیات دور کنند و به سمت توسعه قابلیت‌ها در حوزه‌هایی مانند اینترنت اشیا (IoT)، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی (AI) بروند. این بدون محاسبات و ذخیره سازی در مقیاس بزرگ امکان پذیر نیست.

هوش مصنوعی و فناوری های شناختی؛ تغییر دهنده ی بازی

در حالی که چند سال پیش هوش مصنوعی هنوز به عنوان یک حوزه علمی تخیلی در نظر گرفته می شد، اکنون بخشی از محیط کسب و کار ما است و کل اکوسیستم بانکی را بازتعریف می کند.

با افزایش سطح اتوماسیون و استفاده از سیستم‌های پویا، هوش مصنوعی می‌تواند از تصمیم‌گیری، بهبود تجربه مشتری و بهبود کارایی عملیاتی پشتیبانی کند.

هوش مصنوعی همچنین نظارت استراتژیک برای استخراج ارزش از داده ها را فراهم می کند، که اکنون بیش از هر زمان دیگری به دلیل جریان داده ها از منابع مختلف مورد نیاز است.

خوشبختانه، با پیشرفت‌های هوش مصنوعی، بانک‌ها می‌توانند با فرآیندها، ابزارها و سیستم‌های نوآورانه‌ای که برای کسب بینش و ارزش از داده‌های خود معرفی می‌شوند، بر چالش سیل داده‌ها غلبه کنند.

برای مثال، هوش مصنوعی می‌تواند با مقایسه داده‌های تاریخی، بی‌نظمی‌ها را در نحوه لمس یک گوشی هوشمند توسط مشتری شناسایی کند. بنابراین امکان انتخاب بهترین مشتریان را فراهم می کند.

مزایای هوش مصنوعی در بخش بانکداری

برخی از مزایای اصلی هوش مصنوعی در صنعت بانکداری عبارتند از:

تشخیص تقلب

کشف تقلب با تمرکز بر استفاده از هوش مصنوعی در بانکداری بود. افزایش قابلیت‌های هوش مصنوعی برای اندازه‌گیری بلادرنگ و بهبود توانایی تشخیص ناهنجاری‌ها، آن را در این زمینه بسیار ارزشمند کرده است.

سیستم‌های تشخیص تقلب خودکار از یادگیری ماشینی برای شناسایی الگوهای رفتاری استفاده می‌کنند که می‌تواند فعالیت پرداخت تقلبی را نشان دهد.

توصیه مشتری

هوش مصنوعی می‌تواند بانک‌ها را قادر سازد تا با حذف «خطای انسانی» به مشتریان مشاوره‌ای با کیفیت ارائه دهند. ابزارهای مدیریت مالی شخصی مبتنی بر هوش مصنوعی پتانسیل بالایی در بازار دارند.

دستیار مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی

دستیار مجازی می تواند هزاران سوال مشتری را پیش بینی کرده و به آنها پاسخ دهد و همچنین به مشتریان کمک می کند تا تراکنش های بانکی خود را بلافاصله انجام دهند.

افزایش بهره وری

حدود ۲۰ درصد از کار پشتیبانی ۸۵ درصد هزینه را تشکیل می دهد. کارهای گسترده مانند گزارش انطباق، ارتباطات و مستندسازی با مشتریان جدید را می توان با استفاده از ابزارها و تکنیک های هوش مصنوعی دقیق تر و کارآمدتر کرد.

هوش مصنوعی در خاورمیانه

مطابق با روندهای جهانی، Deloitte افزایش تمایل به سرمایه گذاری در هوش مصنوعی در سراسر خاورمیانه را پیش بینی می کند.

در واقع برخی منابع تخمین می زنند که هزینه های مربوط به هوش مصنوعی و سیستم های شناختی در این منطقه در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برسد.

از دیدگاه صنعت، پذیرش هوش مصنوعی بسیار ناهموار است. صنایع با سابقه طولانی سرمایه گذاری در توسعه ابزارهای دیجیتالی پیشرو هستند.

صنعت بانکداری با این الگوی پذیرش مطابقت دارد. دسترسی این صنعت به داده های ساختارمندتر و ساختارمندتر در مقایسه با سایر صنایع منطقه و همچنین تمایل به افزایش بهره وری به بانک ها این امکان را می دهد که در خط مقدم پذیرش هوش مصنوعی قرار گیرند.

مترجم: مسعود اسکندری

منبع: