تاثیر دلار ضعیف بر رشد بازارهای ریسک


خریداران روز چهارشنبه از بازارهای پر ریسک استقبال کردند و شاهد رشد قیمت بودند. برخلاف این بازارها، بازار دارایی ایمن عمدتاً خنثی یا نزولی بوده است. در حالی که گزارش تورم ایالات متحده رکورد بی سابقه ای را در دهه های اخیر ثبت کرده است، معامله گران مشتاقانه منتظر تصمیم سیاست گذاران فدرال رزرو در نشست هفته آینده کمیته بازار آزاد فدرال هستند. نرخ تورم در این کشور در ماه ژوئن ۹.۱ درصد بود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، تحلیلگران انتظار دارند بانک مرکزی آمریکا برای مهار تورم در این کشور، نرخ بهره را یک درصد افزایش دهد. بر اساس انتشار گزارش تورم آمریکا، تحلیلگران همچنین انتظار دارند سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا در نشست روز پنجشنبه خود نرخ بهره را ۰.۲۵ تا ۰.۵ درصد افزایش دهند. نرخ تورم در اروپا در ماه ژوئن به ۸.۶ درصد رسید که این موضوع باعث نگرانی بیشتر تحلیلگران اقتصادی در مورد شرایط تورمی شده و آنها معتقدند پتانسیل افزایش تورم در ماه های آینده افزایش یافته است. تاثیر رشد فزاینده تورم در جهان که به دنبال آن افزایش نرخ بهره در کشورهای مختلف صورت گرفت، بر بازارهای جهانی.

تاثیر افزایش نرخ بهره بر بازارهای ریسک

افزایش نرخ بهره یک سیاست کاهش تورم برای جلوگیری از رشد تورم در ایالات متحده است که توسط فدرال رزرو اجرا می شود. تاثیر سیاست های بانک مرکزی بر بازارهای ریسک واضح است. گزارش ها حاکی از آن است که نرخ های بهره بالاتر در سیاست های ایالات متحده در هفته گذشته موجب تقویت دلار شد. اما داده ها نشان می دهد که شاخص دلار در اواسط روز پنجشنبه با فشار فروشندگان مواجه شد و باعث شد ارزش اسکناس آمریکا با روند نزولی مواجه شود. این نماگر در روز گذشته به ۱۰۶ واحد رسید. افزایش نرخ بهره آمریکا در نهایت باعث تقویت دلار خواهد شد، اما تحلیلگران معتقدند که عملکرد فدرال رزرو در برابر تورم تند است و این امر اقتصاد این کشور را به رکود نزدیک می کند. همزمان با کاهش شاخص دلار، بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال شماره یک جهان رشدی حدود ۲۰ درصدی را تجربه کرد. این ارز دیجیتال روز چهارشنبه را در کانال قیمت ۲۳۰۰۰ دلار سپری کرد. اتریوم نیز پس از افزایش بیت کوین شاهد رشد ۴۳ درصدی بود و از ۱۱۰۵ دلار در پنجشنبه هفته گذشته به ۱۵۸۵ دلار رسید.

افزایش ارزش یورو

گزارش روزهای اخیر نشان داد که یورو در حال رقابت با دلار آمریکا است. هر یورو با قیمت ۱.۰۲ دلار معامله می شود. در پاسخ به این سوال که در روزهای اخیر چه عواملی باعث رونق یورو شده است، می توان گفت که مهمترین دلیل آن احتمال افزایش نرخ بهره در سیاست بانک مرکزی اروپا است. معامله گران پیش بینی می کنند که با توجه به انتشار گزارش تورم ایالات متحده که به ۱.۹ رسید، انتظار می رود تورم اروپا نیز در این ماه به بالاترین سطح خود برسد. بر این اساس، انتظار می رود بانک مرکزی اروپا در نشست روز پنجشنبه خود نرخ بهره را بین ۰.۲۵ تا ۰.۵ درصد افزایش دهد تا از تورمی که در ماه گذشته به سطح ۸.۶ رسید، جلوگیری کند. یکی دیگر از عواملی که منجر به افزایش ارزش یورو در برابر دلار شد این بود که با کاهش شاخص دلار، سرمایه گذاران شانس بیشتری نسبت به بازار رقابتی نشان دادند و برخی از آنها دارایی های خود را به منطقه یورو سرازیر کردند. نشست روز پنجشنبه بانک مرکزی اروپا و نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در هفته آینده از مهم ترین رویدادهایی هستند که می توانند تاثیر بسزایی در جهت گیری بازار داشته باشند.

منبع: اقتصاد جهانی

لینک کوتاهلینک کپی شد!