تاثیر بلاک چین بر حاکمیت کشورها بیشتر از اینترنت است


رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال در مجلس نمایندگان:

مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس، معتقد است که تأثیر بلاک چین آنقدر زیاد خواهد بود که بر حاکمیت و اقتصاد کشورها نیز تأثیر خواهد گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس با اشاره به اینکه فناوری بلاک چین تاثیر بیشتری بر زندگی بشریت، جوامع و دولت ها خواهد گذاشت، تاکید کرد که برای این تغییرات گسترده، معایب و مزایای این امر وجود دارد. تکنولوژی به درستی

مجتبی توانگر در رویداد «تکنوبلاک» اعلام کرد که جهان امروز به دلیل توسعه فناوری بلاک چین در آستانه یک انقلاب دیجیتالی است که به گفته بسیاری از کارشناسان ممکن است تأثیر بیشتری بر زندگی انسان نسبت به توسعه اینترنت داشته باشد.

او معتقد است که این تغییر پارادایم احتمالاً بر جنبه‌های مختلف زندگی بشر تأثیر می‌گذارد و مدل‌های حکمرانی و مفهوم دولت مدرن را به چالش می‌کشد، نقش بازیگران غیردولتی را افزایش می‌دهد و احتمالاً جهان را به مکانی دموکراتیک‌تر تبدیل می‌کند.

حاکمیت اقتصادی 1

تاوانگر با اشاره به تغییرات گسترده در توسعه اقتصادی بلاک چین گفت، از جمله، گسترش مبادلات ارزهای دیجیتال در بین مردم به یک اکوسیستم جهانی تبدیل شده است و سیستم مالی سنتی جهانی را به چالش می کشد.

به عنوان مثال، استفاده از این ارزهای دیجیتال، پرداخت های بین المللی بین افراد را تسهیل کرده و تراکنش های مالی را ارزان تر، سریع تر و ایمن تر کرده است.

به خصوص برای کشورهایی مانند ایران و روسیه که دسترسی دشوارتر و محدودتری به سیستم های پرداخت بین المللی مانند سوئیفت دارند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که کشورهای دوست می توانند با توسعه ارزهای دیجیتال مشترک از جمله پول الکترونیکی با پشتوانه بانک مرکزی خود، علاوه بر کاهش وابستگی به آنها، مبادلات تجاری و مالی مشترک بین خود و سایر کشورها را بدون استفاده از دلار توسعه دهند. . اوراق قرضه و شرایط دلار نیز برکات دیگری دارد.

توانگر همچنین استفاده از فناوری بلاک چین در اقتصاد و ترکیب آن با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را مورد بحث قرار داد و اعلام کرد که با تغییر سیستم‌های قانونی حاکم بر مبادلات اقتصادی و کاهش هزینه‌های مبادله می‌توان تبادلات اقتصادی را به سمت بهینه‌تر شدن سوق داد.

همانگونه که نماینده مردم تهران در شورای اسلامی به زوایای تاریک بلاک چین اشاره کرد و در این خصوص با ذکر مثالی گفت: علیرغم اینکه دولت ها نمی توانند مانند ارزهای فیات ارزهای دیجیتال را دستکاری کنند، این ارزهای دیجیتال می توانند اثرات بی ثبات کننده ای بر اقتصاد کلان داشته باشند. وضعیت کشورها .

تاوانگر با اشاره به اینکه ارزهای رمزپایه می‌توانند هدفی برای گمانه‌زنی سرمایه‌گذاران و بازیگران بزرگ باشند، تأکید کرد که این حوزه قطعاً نیازمند مقررات و نظارت انعطاف‌پذیر است.

حاکمیت اقتصادی 2

از نظر تاوانگر، اقتصاد دیجیتال یک سری ویژگی دارد که عبارتند از داده محوری، ارزش آفرینی برای سرمایه فکری، سرعت بالای انتشار فناوری و بی ثباتی برخی از این موارد. وی تاکید کرد: سهم اقتصاد دیجیتال در ایران ۶.۵ درصد است و پیش بینی می شود این رقم به زودی در چند سال آینده به بیش از ده درصد برسد.

وی همچنین به ویژگی‌های رمزارز و بلاک چین اشاره کرد و گفت: ذخیره‌سازی کلیه اطلاعات و تراکنش‌ها، پرداخت‌های بدون مرز و همتا به همتا، وام‌دهی بدون بانک، متاورس و NFT، ایجاد رمزارزهای پایدار و توکن‌های دارای پشتوانه دارایی. از جمله این ویژگی ها می توان به خدمات مختلف انتقال دارایی بدون نیاز به تعویض اشاره کرد.

منبع: دیجیاتو