بلوتوث؛ یک فناوری قدیمی که هنوز هم محبوب است


در دو دهه گذشته از زمانی که بلوتوث برای اولین بار در محصولات الکترونیکی در دسترس قرار گرفت، آنقدر رایج شده است که نسلی از مصرف کنندگان ممکن است نتوانند زمان را بدون این فناوری به خاطر بسپارند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، ABI Research تخمین می زند که پنج میلیارد دستگاه مجهز به بلوتوث در سال جاری به مصرف کنندگان فروخته خواهد شد و این تعداد تا سال ۲۰۲۶ به هفت میلیارد خواهد رسید.

فناوری بلوتوث در حال حاضر در همه دستگاه‌ها از تلفن‌های هوشمند گرفته تا یخچال و لامپ استفاده می‌شود و به تعداد فزاینده‌ای از محصولات اجازه می‌دهد تا به صورت بی‌سیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

علیرغم فراگیر بودن آن، این فناوری هنوز هم مزاحمت های خود را دارد، مانند تلاش برای راه اندازی یک دستگاه جدید برای اتصال به دستگاه دیگر، تعویض هدفون بین دستگاه ها یا عدم اتصال.

کریس هریسون، استاد تعامل انسان و کامپیوتر در دانشگاه کارنگی ملون می‌گوید: «من رابطه عشق و نفرت با بلوتوث دارم، زیرا وقتی کار می‌کند، باحال است، و وقتی این کار را نمی‌کند، می‌خواهی موهایت را بیرون بکشی». قرار بود بلوتوث بی سیم باشد و استفاده از آن آسان باشد، اما تا به حال اینطور نبود.

دلایل این امر به ریشه های این فناوری نسبتاً ارزان برمی گردد.

بلوتوث ظاهر می شود

گفته می‌شود که بلوتوث از هارالد بلوتوث (دندان آبی) گورمسون، پادشاه اسکاندیناوی در قرن نهم که به دلیل اتحاد دانمارک و نروژ در سال ۹۵۸ پس از میلاد و همچنین رنگ دندان‌هایش شناخته می‌شود، قرض گرفته شده است.

هنگام توسعه این فناوری، برنامه نویسان بلوتوث را به عنوان نام رمز فناوری بی سیم خود انتخاب کردند که دستگاه های مجاور را به یکدیگر متصل می کند.

به گفته هریسون، این فناوری با Wi-Fi بسیار متفاوت است زیرا در محدوده بسیار کمی کار می کند. این روند نسبت به گذشته تغییر نکرده است و این فناوری یکی از انتخاب هایی است که بسیاری از مصرف کنندگان در گوشی های هوشمند و بلندگوهای قابل حمل که فقط در فواصل کوتاه قابل اتصال هستند استفاده می کنند.

برخلاف طول موج‌های خصوصی که توسط حامل‌ها کنترل می‌شوند، سیگنال‌های بلوتوث در طول موج‌های بدون مجوز ارسال می‌شوند که هر کسی می‌تواند به صورت رایگان از آن استفاده کند. این ویژگی ممکن است توسعه و استقرار آن را آسان کرده باشد، اما بدون هزینه نبود.

هنگام استفاده از طیف بدون مجوز، بلوتوث باید با تعدادی از محصولات دیگر مانند مانیتور کودک و کنترل از راه دور تلویزیون رقابت کند. این وضعیت ممکن است در عملکرد بلوتوث شما اختلال ایجاد کند.

خطرات استفاده از بلوتوث

هریسون به دلایل دیگری که چرا بلوتوث فوق‌العاده آزاردهنده است، اشاره می‌کند، از جمله مشکلات امنیت سایبری که هنگام انتقال داده‌ها به صورت بی‌سیم ایجاد می‌شود.

علاوه بر این، چندین سازمان دولتی ایالات متحده نسبت به خطرات استفاده از این فناوری و آسیب پذیر کردن دستگاه ها در برابر خطرات امنیت سایبری هشدار داده اند. کمیسیون ارتباطات فدرال هشدار داده است که مانند اتصالات وای فای، بلوتوث نیز می تواند داده های خود را در معرض خطر قرار دهد اگر کاربران مراقب نباشند.

گفته می شود حداقل یکی از مقامات ارشد دولتی در مورد این فناوری تردید دارد. کامالا هریس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، در ویدیویی که برای تبریک پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری گرفته شده، یک هدست سیمی در دست دارد. به گفته پولیتیکو، هریس مدت هاست که احساس می کند هدفون های بلوتوث یک خطر امنیتی هستند.

طبق گزارش CNN، مشاغل و مصرف کنندگان همچنان از فناوری بلوتوث استفاده می کنند. شاید برجسته ترین آنها اپل باشد که پورت های هدفون سنتی را کنار گذاشته و هدفون های بلوتوث بی سیم محبوب AirPods را معرفی کرده است. شرکت های دیگر از آن زمان محصولات مشابهی را روانه بازار کردند.

منبع: ایسنا