بلاک چین می تواند فین تک را متحول کند


ما انسان ها دائماً به دنبال تغییر و نوآوری در دنیای خود هستیم و این امر به ویژه در دنیای مالی و فناوری صادق است. ترکیب این دو حوزه طبیعی است و نوآوری هایی برای بهبود ارائه خدمات و نحوه انجام کارها ضروری است. بلاک چین شاید یکی از هیجان‌انگیزترین نوآوری‌ها در دنیای مالی باشد، به‌ویژه اکنون که ما از کنترل کامل شرکت‌ها و بانک‌های خصوصی بر پول و پول ما آگاه‌تریم. اما چرا باید بلاک چین برای ما مهم باشد و چگونه بلاک چین می تواند دنیای مالی را تغییر دهد؟

فین تک چیست؟

قبل از اینکه به بلاک چین و چگونگی تغییر دنیای فین تک نگاه کنیم، باید مطمئن شویم که دقیقاً فین تک چیست. این نام البته ترکیبی از امور مالی و فناوری است، جایی که دنیای مالی و دنیای فناوری به هم می رسند. روش استفاده از فناوری در امور مالی و نحوه ترکیب این دو حوزه فین تک است. همه ما هر روز از زندگی خود هر زمان که حواله بانکی انجام می دهیم یا از یک برنامه بانکی استفاده می کنیم از یک محصول فین تک بهره مند شده ایم. فین‌تک ممکن است به موضوعات ساده‌ای مانند برنامه‌های مالی و پرداخت یا موضوعات پیچیده‌تر مانند استفاده از بلاک چین در امور مالی اشاره کند.

بلاک چین چیست؟

درک سریع فناوری بلاک چین می تواند بسیار دشوار باشد. بلاک چین مانند یک پایگاه داده بسیار غیرمتمرکز متشکل از بلوک های اطلاعاتی است که بین اپراتورها یا گره های یک شبکه کامپیوتری ذخیره و به اشتراک گذاشته می شود.

همانطور که گفتیم، مفهوم بلاک چین پیچیده است، اما مهم ترین چیزی که باید بدانید این است که بلاک چین با استفاده از فناوری زیربنایی خود، تضمینی برای اعتبار داده ها ارائه می دهد. بدون نیاز به شرکت مرکزی یا شخص ثالث اعتماد ایجاد می کند و روشی غیرمتمرکز برای ثبت و تأیید تراکنش ها است.

معمولاً وقتی در مورد ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و اتریوم صحبت می شود، به فناوری بلاک چین اشاره می شود. در این میان، فناوری بلاک چین کاربردهای زیادی دارد.

مسئله اصلی دفتر کل دیجیتال است

پایگاه داده غیرمتمرکز به عنوان دفتر کل شناخته می شود که در قلب بلاک چین قرار دارد. در یک دفتر کل سنتی، شما تمام معاملات خود را ثبت، زمان بندی و نگهداری می کنید. بلاک چین دقیقاً به همین صورت عمل می کند، اما به جای صفحات، از بلوک های دارای مهر زمانی تشکیل شده و اطلاعات در طول زمان ثبت می شود. هنگامی که داده های جدید وارد دفتر کل می شود، یک بلوک جدید ایجاد می شود. هنگامی که یک بلوک پر می شود، به انتهای بلوک قبلی متصل می شود، بنابراین یک سری زمانی از بلوک ها – یا یک زنجیره بلوکی ایجاد می شود.

انواع مختلفی از اطلاعات را می توان در بلاک چین ذخیره کرد، اما تاکنون امکان ثبت دیجیتال تاریخچه و جریان ارز از فردی به فرد دیگر یا از یک حساب به حساب دیگر وجود داشته است.

بلاک چین به محافظت در برابر تقلب کمک می کند

بلاک چین یک روش کاملاً غیرمتمرکز است و در فضایی کاملاً متفاوت از دفتر کل استاندارد قرار دارد. هیچ ورودی نمی تواند توسط هیچ نهاد، شرکت یا فردی ایجاد شود و به هیچ وجه قابل تغییر نیست. هر بلوک توسط یک ماشه یا گره یا هر وسیله محاسباتی ثبت می شود و هیچ چیز این گره ها را به هم پیوند نمی دهد. از نظر عملی، این بدان معناست که بلاک چین قادر به ایجاد سوابق کامل و کاملاً غیرقابل تغییر است که از هرگونه تراکنش مالی یا سوابق جنایی جلوگیری می کند.

این اعتماد منجر به افزایش قابل توجه استفاده از بلاک چین در فضای ارزهای دیجیتال شده است. ارزش کل همه ارزهای دیجیتال ۲ تریلیون دلار تخمین زده می شود. بزرگترین ارز دیجیتال بیت کوین است که حدود ۵۰ درصد از کل سرمایه بازار را تشکیل می دهد. از زمان شروع بیت کوین در سال ۲۰۰۸ به عنوان اولین بلاک چین، به دلیل ماهیت غیرمتمرکز آن هک یا تغییری نکرده است. از سوی دیگر، تغییر دفتر کل یک شرکت یا بانک فقط به معنای دسترسی به سیستم فردی آنها و ایجاد آن تغییرات است.

این یک انقلاب در مدیریت پول است

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، مردم به طور فزاینده ای از نحوه استفاده، سرمایه گذاری و وابستگی پول خود به یک بانک یا شرکت سرمایه گذاری آگاه می شوند. از سوی دیگر، دارندگان ارزهای دیجیتال به هیچ موسسه یا شرکتی وابسته نیستند زیرا وجوه آنها در بلاک چین ثبت شده است.

حساب‌های فردی در کیف پول بلاک‌چین توسط یک کلید خصوصی محافظت می‌شوند که برای ارسال، هزینه یا انتقال ارز دیجیتال مورد نیاز است و تنها صاحب این کلیدهای خصوصی می‌تواند به ارز دیجیتال ذخیره شده در کیف پول دسترسی داشته باشد. این پول توسط بانک یا شرکت قابل دسترسی نیست و این چیزی شبیه یک انقلاب در مدیریت پول است. از طریق این فرآیند، ارزهای دیجیتال را می توان مانند پول نقد، اما با گزارش کامل از طریق دفتر کل بلاک چین، ارسال و خرج کرد.

شرکت‌های بانک‌مانند (به نام حافظان) هنوز وجود دارند و هنوز هم تجربه‌ای مانند بانک را برای کسانی که می‌خواهند ارزهای دیجیتال داشته باشند ارائه می‌دهند، اما خطر از دست دادن کلیدهای خصوصی و در نتیجه دسترسی به کیف پول رمزنگاری دیگر وجود ندارد. البته، این تا حد زیادی بزرگترین مزیت بلاک چین را از بین می برد، زیرا به افراد امکان کنترل ارز دیجیتال خود را برای یک شرکت می دهد، درست مانند یک بانک.

در حالی که بسیاری از این موارد ممکن است خیلی مهم نباشند یا انقلابی در امور مالی و نگهداری سوابق ایجاد کنند، حقیقت این است که آنها یک مشکل بزرگ هستند. بلاک چین روش سنتی ذخیره و انتقال پول را به چالش می کشد و این چالش بزرگترین فرصت برای نوآوری و تغییر است.