برنامه انبار و مزایای آن


ذخیره، مدیریت و کنترل کالاها و کالاهایی که وارد یا خارج می‌شوید از مهم‌ترین بخش‌های هر کسب‌وکاری است. فرقی نمی کند که انبار متعلق به یک کارخانه بزرگ با حجم زیاد محصولات باشد یا یک کارگاه تولیدی با حجم تولید نسبتاً کم. اهمیت انبارداری، کنترل و مدیریت کالاها یکی از تاثیرگذارترین و موثرترین عوامل در افزایش یا کاهش موفقیت شرکت است. زیرا به عنوان یکی از مهمترین دارایی های سازمان شناخته می شود. مدیریت انبار و بررسی اقلام و کالاهایی که در طول روز، ماه یا سال حمل و نقل می شوند، کاری بسیار پرهزینه و چالش برانگیز است که به صورت دستی قابل کنترل نیست. برای این منظور خوشبختانه نرم افزار تخصصی مدیریت موجودی انبار را نرم افزار می نامند انبار (کنترل انبار) طراحی و تولید شده است. این برنامه قادر به ارائه آمار دقیق، لحظه ای و خودکار در مورد موجودی انبار، تعداد کالاهای ورودی و خروجی می باشد. سیستم نرم افزار انبار به صورت بارکد طراحی شده است تا کلیه امور انبار از قبیل ورود کالا به انبار (دریافت) خروج کالا از انبار (درخواست) مدیریت انبار را مدیریت و کنترل کند. حذف کاغذ و کلیه اسناد کاغذی مربوط به نگهداری و جلوگیری از خطاهای ناخواسته انسانی. در واقع زمانی که حجم کالاها و تعداد ورودی و خروجی آنها به انبار افزایش می یابد، ممکن است ناخواسته در شمارش و مدیریت آنها اشتباهاتی رخ دهد. اما با استفاده از نرم افزار انبار علاوه بر کاهش این خطاها از مشکلات مالی و مالیاتی نیز جلوگیری می شود. این نرم افزار دارای ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد دیگری نیز می باشد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

نرم افزار کنترل انبار یا موجودی

نرم افزار کنترل انبار یا موجودی به گونه ای طراحی شده است که کلیه عملیات به صورت خودکار و با دقت بالا انجام می شود. در برخی موارد عدم کنترل موجودی و عدم اطلاع از موجودی کالا تاثیر بسزایی در کاهش رضایت مشتریان دارد. یکی از بهترین کاربردهای نرم افزار کنترل انبار یا موجودی، افزایش سرعت و دقت مدیران انبار یا سایر افراد مرتبط با این بخش است. زیرا با بارکد خوان می توان مغایرت یا عدم تطابق کالاهای ورودی یا خروجی از انبار را کنترل کرد. این فرآیند به دریافت کالاها قبل از اتمام موجودی آنها کمک می کند. همچنین با کنترل میزان موجودی، به تصمیم گیری دقیق تر در مورد هزینه های جاری و پرداخت های آتی کمک می کند.

نرم افزار کنترل انبار یا موجودی

مزایای استفاده از نرم افزار کنترل انبار یا موجودی

این نرم افزار علاوه بر امکانات و کاربردهای ذکر شده در مورد نرم افزار کنترل انبار یا موجودی دارای مزایای بسیار خوبی است که در ادامه به ارائه آنها می پردازیم.

طراحی رابط کاربری ساده و آسان

یکی از بهترین مزایای استفاده از نرم افزار کنترل انبار یا موجودی این است که برای کار با این سیستم نیازی به دانش قبلی ندارید. همچنین نیازی نیست تمام داده ها را به صورت دستی یا از فایل اکسل در این نرم افزار بارگذاری کنید. برای این کار کافی است از بارکدخوان استفاده کنید و اطلاعات مربوط به محصول را اسکن کنید. اطلاعات بلافاصله ذخیره و ثبت می شود.

خطاها را کاهش یا حذف کنید

شمارش اجناس و ثبت تعداد آنها به صورت دستی زمان بر و پرهزینه است. علاوه بر این، خطاهای انسانی ممکن است رخ دهد که در نتیجه امکان شمارش کالا و خطاهای موجودی وجود دارد. اما با استفاده از نرم افزار انباری به دلیل اینکه مبتنی بر بارکد است، احتمال خطا از بین رفته و به صفر می رسد.

به صرفه بودن

پیاده سازی سیستم بارکد و تهیه نرم افزار و سخت افزار مربوطه هزینه بر است. به همین دلیل با استفاده از نرم افزار انبار می توان هزینه های سربار را تا حد زیادی کاهش داد. از طرفی با آموزش نیروی کار، وضعیت مالی فعلی کل مجموعه را بهبود بخشیده است. در واقع با استفاده از سیستم کنترل موجودی، نیازی به پرداخت، خرید و نگهداری کالاهای اضافه و تاریخ مصرف گذشته نیست.

حفاظت بالا

در برخی از اقلام و کالاها، به ویژه داروها، دانستن میزان ذخیره کالا در هر کسب و کاری بسیار مهم است. با پیاده سازی و استفاده از نرم افزار انبار می توانید بارکد هر کالا را ردیابی و کنترل کنید. این امر باعث کاهش و حذف سرقت و افزایش امنیت تامین کنندگان و سرمایه گذاران می شود.

بهبود عملکرد مالی سازمان

یکی از مهم ترین عوامل موثر بر بهبود عملکرد کل سازمان، آگاهی از موجودی کالا و گزارش دقیق کالاها است. به عنوان مثال، برخی از کالاها ممکن است ظاهر یکسانی داشته باشند اما قیمت های متفاوتی داشته باشند. اما با استفاده از نرم افزار کنترل موجودی و استفاده از بارکد خوان می توان تعداد و قیمت کالاها را دقیقا تنظیم کرد تا کالاها به صورت دقیق و بدون خطا وارد و خارج شوند.

قابلیت ادغام با سیستم نرم افزار حسابداری

یکی از بهترین مزایای نرم افزار کنترل انبار یا موجودی این است که می توان آن را با سیستم حسابداری پیوند داد و ادغام کرد. این ویژگی در بهبود عملکرد مالی سازمان، افزایش سودآوری و توانایی کنترل تراز مالی و پرداخت هزینه ها تاثیر بسزایی دارد.

امکان مدیریت موجودی بر اساس ویژگی ها

با نرم افزار کنترل موجودی می توان کالاهایی را که تاریخ انقضا دارند در زمان مشخص شده ثبت کرد تا در وهله اول به فروش برسد. این از بارگذاری بیش از حد انبار جلوگیری می کند. برای این منظور محصولات باید بر اساس ویژگی هایشان دسته بندی شوند.انواع نرم افزار حسابداری را از از رایانه استفاده کن