بررسی اثرات منفی شوک های جهانی بر اقتصادهای محلی


در چهار دهه گذشته شاهد کاهش قابل توجه تورم در کشورهای صنعتی و در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه بوده ایم. متاسفانه برخلاف روندهای جهانی، اقتصاد ایران در بلندمدت از تورم پایین به تورم بالا رفته است.

یعنی نرخ تورم سالانه در ایران از حدود ۰.۵ درصد در دوره (۱۳۲۳-۱۳۵۷) به حدود ۲۰.۹ درصد در دوره پس از انقلاب (۱۳۵۸-۱۴۰۰) رسیده است.

در این دوره، اقتصاد ایران در هشت سال بیش از ۳۰ درصد تورم را تجربه کرد که دو سال آن مربوط به دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی و شش سال به دور اول و دوم تحریم های بین المللی در دهه ۱۸۹۰ بود.

تا زمانی که دولت در سال‌های آتی (با یا بدون برجام) به پول‌سازی کسری‌های بودجه آشکار و پنهان ادامه دهد، تورم بالا و چند برابری در اقتصاد ایران ادامه خواهد داشت.

اگرچه تجربه کشورهای صنعتی و اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه در مبارزه با تورم بحثی شناخته شده در بین کارشناسان است، اما ارائه این بحث ها به زبان ساده شاید خالی از فایده دولتمردانی نباشد که با قیمت گذاری اجباری با تورم مبارزه می کنند. ..

نرخ تورم در جهان در پنج دهه گذشته کاهش یافته است

در چند دهه گذشته، اقتصاد جهانی شاهد کاهش چشمگیر تورم بوده است. میانگین شاخص جهانی قیمت مصرف کننده از حداکثر حدود ۱۷ درصد در سال ۱۹۷۴ به ۱.۷ درصد در سال ۲۰۱۵ کاهش یافته است.

در همین بازه زمانی، اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه نیز کاهش قابل توجهی از تورم را تجربه کردند: در این کشورها، پس از اینکه تورم در سال ۱۹۷۴ به سطح ۱۷.۳ درصد رسید، نرخ تورم در سال ۲۰۱۷ به ۳.۵ درصد رسید.

در میان کشورهای کم درآمد، نرخ تورم در سال ۲۰۱۷ حدود ۵ درصد بود که یک سوم این رقم در دهه ۱۹۷۰ است.

آخرین آمارهای موجود نیز حاکی از آن است که در دوره ۲۰۱۴-۲۰۲۱، متوسط ​​نرخ تورم در اقتصادهای پیشرفته ۱.۷ درصد و در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه ۲.۸ درصد بوده است.

متوسط ​​نرخ تورم سالانه در کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی در این دوره بالاتر و ۸.۳ درصد است.

هزینه های بالای تورم و مزایای ثبات قیمت را درک کنید

در زمانی که نرخ تورم در کشورهای صنعتی و در حال توسعه بالا بود، اقتصاددانان (و همچنین مردم و سیاستمداران) شروع به بحث در مورد هزینه های بالای تورم کردند.

آنها دریافتند که:

* محیط تورم بالا منجر به سرمایه گذاری بیش از حد در بخش مالی می شود، در حالی که تورم بالا اغلب با رشد کم و بحران های مالی همراه است (IMF؛ Mishkin 2008).

* تورم منجر به عدم اطمینان در مورد قیمت های نسبی و سطح قیمت های آتی می شود و تصمیم گیری مناسب را برای شرکت ها و افراد دشوار می کند و در نتیجه کارایی اقتصادی را کاهش می دهد.

*ارتباط متقابل نظام مالیاتی و تورم نیز نابسامانی هایی ایجاد می کند که بر فعالیت های اقتصادی تأثیر منفی می گذارد.

تجربه جهانی و تحقیقات علمی نشان می‌دهد که نرخ‌های تورم با نوسان کم و کم اغلب با سرمایه‌گذاری سریع‌تر، رشد اقتصادی، و نوسانات کمتر در تولید و اشتغال همراه بوده است (خان و سنهاجی ۲۰۰۱، وودفورد ۲۰۰۳، میشکین ۲۰۰۸).

* افزایش قیمت ها با ضعف اعتماد سرمایه گذاران، کاهش انگیزه پس انداز و برهم زدن تعادل مالی بخش خصوصی و دولتی همراه است.

* تورم بالا، علاوه بر آثار زیانباری که در بالا ذکر شد، می تواند به طور نامتناسبی بر گردن فقرا بیفتد. دلیل این امر این است که خانواده‌های فقیر بیشتر به درآمد وابسته هستند تا دستمزد، دسترسی کمتری به حساب‌های بانکی سودآور دارند و احتمال کمتری دارد که دارایی‌های مالی و واقعی قابل توجهی داشته باشند.

تغییرات ساختاری در اقتصاد جهانی و تغییر در استراتژی های مدیریت سیاست پولی

در پنج دهه گذشته تغییرات ساختاری گسترده ای در جهان رخ داده است که مهمترین آنها عبارتند از:

جهانی شدن اقتصادها و ادغام روزافزون بازارهای مالی جهان. این تغییرات ساختاری کاهش تورم را در سطح جهانی تسهیل کرده است.

در حوزه سیاست، استفاده از سیاست های پولی، پولی و مالی موثر توسط برخی از اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه به کنترل موفقیت آمیز تورم کمک کرده است (هاموند، کانبور و پراساد ۲۰۰۹، تیلور ۲۰۱۴، فیشر ۲۰۱۵).

در برخی از اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه، اصلاحات ساختاری در بازار کار و محصولات، با انعطاف‌پذیری بیشتر بازارها و افزایش رقابت، مقابله با تورم را آسان‌تر کرده است.

فردریک میشکین به خوبی توضیح داد که چگونه می توان استراتژی های مدیریت سیاست پولی را برای کاهش تورم تغییر داد. به گفته وی، تقریباً در همه کشورهای جهان، مقامات پولی و دولت ها به تدریج قوانین زیر را پذیرفتند:

هیچ رابطه بلندمدتی بین تولید (اشتغال) و تورم وجود ندارد: فریدمن و ادموند فلپس استدلال کرده اند که هیچ رابطه طولانی مدتی بین بیکاری و تورم وجود ندارد. به بیان دقیق تر، در بلندمدت، اقتصاد بدون توجه به نرخ تورم به سمت نرخ طبیعی بیکاری گرایش پیدا می کند. حمله شمش به این معنی بود که سیاست پولی باید بر کنترل تورم متمرکز شود و بهترین راه برای انجام این کار، پیگیری رشد کنترل شده عرضه پول بود.

پیش‌بینی‌ها نقش حیاتی در نتایج سیاست پولی دارند: از اوایل دهه ۱۹۷۰، رابرت لوکاس دوم تئوری انتظارات منطقی را پایه گذاری کرد و نشان داد که انتظارات مردم و بازارها در مورد اقدامات سیاستی تقریباً بر تمام بخش های اقتصاد تأثیر مهمی دارد. تئوری انتظارات منطقی به سرعت نشان داد که چرا بین بیکاری و تورم رابطه بلندمدتی وجود ندارد و در نتیجه تلاش برای دستیابی به نرخ بیکاری کمتر از نرخ طبیعی منجر به تورم بالاتر می شود و عملکرد تولید و اشتغال را بهبود نمی بخشد. با وجود شواهد تجربی ضعیف در مورد ناکارآمدی سیاست‌ها؛ اما نکته اصلی انقلاب انتظارات عقلایی این است که تأثیر سیاست پولی بر اقتصاد عمدتاً متاثر از انتظارات در مورد سیاست پولی است.

سیاست پولی در معرض مشکل ناهماهنگی ۳ بار قرار دارد. اگر رفتار فعالان اقتصادی مبتنی بر انتظارات منطقی باشد و سیاستگذار پولی بتواند به صلاحدید خود تصمیم بگیرد و انگیزه و ابزار کافی برای دور شدن از تعهد بلندمدت خود برای کاهش تورم داشته باشد، ناهماهنگی در سیاست پولی رخ خواهد داد. برای جلوگیری از مشکل ناهماهنگی زمانی، بانک مرکزی باید به مردم اعلام کند که قصد افزایش تولید یا اشتغال را بیش از نرخ تورم مداوم ندارد و با توسل به یک اقدام، سعی در غافلگیری مردم نخواهد داشت. سیاست انبساطی و اختیاری غیرمنتظره

استقلال بانک مرکزی برای ارائه سیاست های پولی موفق ضروری است: مستقل کردن بانک‌های مرکزی می‌تواند به محافظت از آنها در برابر فشارهای سیاسی برای بهره‌برداری از رابطه کوتاه‌مدت بین اشتغال و تورم کمک کند. استقلال بانک مرکزی آن را از کوته نظری که اغلب مشخصه فرآیند سیاسی ناشی از ملاحظات سیاسی مربوط به پیروزی در انتخابات در آینده نزدیک است رها می کند و به نتایج سیاسی بهتری منجر می شود. هم تئوری اقتصادی و هم نتایج بهتر برای کشورهایی که بانک مرکزی مستقل‌تری دارند، منجر به حرکت به سمت استقلال بیشتر بانک مرکزی شده است. در حال حاضر، تقریباً تمام بانک‌های مرکزی در کشورهای توسعه‌یافته و بسیاری از اقتصادهای نوظهور دارای سطح استقلال برابر یا بیشتر از فدرال رزرو آمریکا هستند.

یک لنگر اسمی قوی برای نتایج خوب سیاست پولی اساسی است: تحولات صنعتی عصر در نظریه اقتصادی با افزایش آگاهی اقتصاددانان، سیاستمداران و عموم مردم در مورد افزایش هزینه های تورم همراه بود. این روند نشان داد که چرا لنگر اسمی (متغیر اسمی که سیاستگذاران پولی برای محدود کردن سطح قیمت از آن استفاده می‌کنند، مانند نرخ تورم، نرخ ارز یا عرضه پول) عامل مهمی در ثبات قیمت است. پیروی از لنگر اسمی با کاهش انتظارات، تورم از ثبات قیمت حمایت می کند. انتظارات تورمی پایین و باثبات منجر به ثبات قیمت و دستمزد می شود و رفتاری را تعیین می کند که سطح و نوسانات تورم را کاهش می دهد. با این حال، زمانی که رابطه بین پول و تورم ناپایدار باشد، هدف پولی به عنوان یک لنگر اسمی قوی آسیب خواهد دید. ناامیدی از هدف‌گذاری پولی منجر به جستجوی یک لنگر اسمی بهتر شد و به گسترش هدف‌گذاری تورمی در دهه ۱۹۹۰ منجر شد.

تا سال ۲۰۱۷، در سه چهارم کشورهای نوظهور و در حال توسعه که هدف گذاری تورم را در دستور کار خود قرار داده بودند، نرخ تورم در محدوده هدف بانک های مرکزی این کشورها یا کمتر از آن بود. در کنار سطح پایین تورم، دامنه نوسانات آن نیز کاهش یافته است.

در گذشته های دور در مورد موارد فوق اتفاق نظر وجود نداشت. پیش از این، دیدگاه‌های بانک‌های مرکزی کاملاً متفاوت بود که منجر به سیاست‌گذاری نامناسب پولی و افزایش تورم شد.

خطرات بازگشت به تورم بالا در جهان

با وجود کاهش نرخ تورم در جهان در چند دهه گذشته، بیم آن می رود که عواملی که به کاهش نرخ تورم در این دوره کمک کرده اند، تضعیف شده و افزایش تورم به اقتصاد جهانی بازگردد. روگاف در مقاله مهم خود اعلام کرد که تضعیف حرکت به سمت استقلال بانک مرکزی و کند شدن رشد اقتصاد جهانی با ایجاد موانع در مسیر جهانی شدن و آزادسازی اقتصادها بزرگترین تهدید است. با روند نزولی تورم، بدهی های دولتی و خصوصی در بسیاری از کشورها افزایش یافت. این می تواند پایبندی کشورها به چارچوب های قوی سیاست مالی و پولی را تضعیف کند. این تحولات منفی، اگر با بازارهای کار انعطاف ناپذیر یا نوسانات زیاد در بازارهای مواد خام و انرژی ترکیب شوند، می توانند به بازگشت به تورم بالاتر منجر شوند (روگوف ۲۰۰۳). اتفاقات چند سال گذشته نظر او را تایید می کند.

قبل از شیوع ویروس کرونا در جهان و حمله روسیه به اوکراین، بانک جهانی پیش بینی کرد که اگر شاهد بازگشت نرخ تورم بالا باشیم، بسیاری از کشورهای نوظهور در معرض پیامدهای منفی آن قرار خواهند گرفت: انتظارات تورمی در این کشورها کمتر است. . به خوبی تثبیت شده و وجود ندارد: چارچوب های سیاست پولی قوی در بسیاری از این کشورها. این بدان معناست که تورم نسبت به تغییرات نرخ ارز حساسیت بیشتری دارد.

علاوه بر این، با توجه به افزایش بار بدهی در سال‌های اخیر، وضعیت مالی کشورهای نوظهور و در حال توسعه نسبت به نوسانات شرایط بازار و افزایش هزینه‌های استقراض آسیب‌پذیرتر شده است. در این صورت، بانک های مرکزی باید به تنهایی و بدون بهره مندی از سیاست ثبات مالی دولت، با فشارهای تورمی مقابله کنند.

در پی سیاست‌های مالی انبساطی دولت‌های صنعتی در دوران کرونا برای کمک به شرکت‌ها و گروه‌های آسیب‌پذیر و ایجاد اختلال در زنجیره تامین جهانی، اقتصادهای صنعتی جهان از نیمه دوم سال ۲۰۲۱ شاهد افزایش نرخ تورم بوده‌اند.

در این شرایط، با حمله روسیه به اوکراین (در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲)، عرضه نفت و گاز در اروپا با بلاتکلیفی مواجه شد و صادرات غلات از روسیه و اوکراین به کشورهای آسیایی و آفریقایی مختل شد.

به همین دلیل است که از آن زمان تاکنون شاهد افزایش قیمت نفت، گاز و غلات در جهان بوده ایم و به این ترتیب اقتصادهای صنعتی پس از چندین دهه شاهد بازگشت به نرخ تورم بالا بوده اند.

پیش از بحران اخیر، اقتصاد جهانی دوره‌هایی از تورم را تحت تأثیر عوامل جهانی تجربه می‌کرد. در واقع، از سال ۱۹۷۰ تا چند سال پیش، شوک های تقاضای جهانی و شوک های نفتی باعث ۴۰ درصد نوسانات تورم جهانی شد.

با این حال، از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۹، شوک های داخلی، به ویژه شوک های عرضه داخلی، منبع اصلی نوسانات تورم داخلی در کشورها بودند.

به منظور حفاظت از اقتصادهای داخلی در برابر پیامدهای منفی شوک های جهانی، کشورها چاره ای جز استفاده از سیاست های ضد چرخه ای، تقویت نهادها از جمله افزایش استقلال بانک مرکزی و ایجاد یک محیط مالی موثر برای تضمین ثبات اقتصاد کلان ندارند.

۱- صندوق بین المللی پول، (۲۰۲۲)، گزارش توسعه جهانی، ص. ۱۴۸
۲- رابرت لوکاس
۳- مشکل ناهماهنگی زمانی