بحران جهانی غذا به دلیل جنگ روسیه و اوکراین


جنگ همیشه در جهان یک بحران است، نه تنها برای افرادی که در کشورهای جنگ زده زندگی می کنند، بلکه اثرات منفی آن می تواند بر کل جهان سایه افکنده باشد. یکی از این تأثیرات حیاتی، زنجیره تولید مواد غذایی است که توسط جنگ اوکراین ایجاد شد.

زمانی که اولین خبر جنگ روسیه و اوکراین منتشر شد، عده ای به دور از همه عوارض جانبی آن، به اتفاقات قریب الوقوع در حوزه مواد غذایی و یکی از قدرتمندترین اثرات جانبی این جنگ در میدان پرداختند. از قرص ها و مشکلات. نتیجه در تمام دنیا شناخته شده بود. حالا که چند ماهی از این جنگ می گذرد، تاثیرات آن در حوزه قرص ها بسیار ملموس و قابل درک است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید روسیه و اوکراین غول های بی رقیب محصولات کشاورزی اولیه جهان هستند. آنقدر که نصف گندم دنیا را صادر می کنند. علاوه بر این آمار، ۵۰ درصد صادرات روغن آفتابگردان وجود دارد. محصولات استراتژیک که در تهیه انواع محصولات غذایی در دنیا گنجانده شده است. یکی دیگر از محصولات کشاورزی مهم در اوکراین ذرت است و چین یکی از بزرگترین واردکنندگان آن است. طبیعتاً حذف چنین حجمی از محصولات اساسی کشاورزی از بازارهای بین المللی عواقب ناگواری برای اقتصاد جهانی خواهد داشت.

آمارها نشان می دهد در صورت تداوم بحران بین دو کشور و شعله ور شدن آتش این جنگ، بار سنگین احتمالی در حوزه مواد غذایی به ویژه غلات به راحتی قابل بررسی نخواهد بود و با افزایش احتمالی قیمت مواجه خواهیم شد. مواجهه با غذای دنیا که مطمئناً باعث جهش فقر و گرسنگی در جهان خواهد شد. به نظر می رسد این بحران ابعاد جدیدی دارد و نمی توان این بحران را در کوتاه مدت پیش بینی کرد. در واقع، اگر جنگ بین دو کشور ادامه یابد و کشت یا برداشت محصولات کشاورزی در روسیه و اوکراین را مختل کند و به مزارع بزرگ گندم، ذرت و سویا آسیب وارد کند، به زودی اثرات عمیق و قیمت های بسیار بالایی خواهد داشت. ما با اقتصاد جهانی روبرو خواهیم شد. آمارهای هیئت تجارت شیکاگو نشان می دهد که قیمت گندم به بالاترین حد در ۱۴ سال گذشته رسیده است و همچنین انتظار می رود که قیمت ها بیشتر افزایش یابد.

البته مشکل فقط مربوط به غلات نیست، بلکه ترس از کمبود مواد غذایی است که سایر کشورها را به اعمال محدودیت های سریع بر صادرات مواد غذایی یا ذخیره برخی از مواد غذایی واداشته است. این کشور به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان، توانسته است بیش از نیمی از ذرت و سایر غلات جهان را ذخیره کند و انتظار می رود که ذخایر غذایی خود را دوباره افزایش دهد، یا مثلا اندونزی که یکی از بزرگترین صادرکنندگان روغن پالم است. در دنیا این محصول برای تامین مصرف داخلی.

وضعیت غلات در جهان
وضعیت غلات در جهان

آرژانتین، یکی از بزرگترین صادرکنندگان گندم در جهان، تا اوایل سال ۲۰۲۴ تلاش می کند تا قوانینی را برای محافظت از گندم خود و پایین نگه داشتن قیمت های داخلی محصولات اصلی مانند آرد و ماکارونی تصویب کند. منابع گندم و غلات خود را برای مصارف محلی و تصمیم گرفت فعلا صادرات نداشته باشد.

اما پرکردن این خلاءها کار آسانی نیست و در این بین به واردات گندم نیز وابسته هستیم. آمارها نشان می دهد که میزان مصرف گندم در ایران سالانه بین ۱۱ تا ۱۲ میلیون تن است، اما دولت معمولاً بین ۲ تا ۴ میلیون تن گندم برای ذخایر استراتژیک خود خریداری می کند، بنابراین می توان گفت کشور ما نیاز سالانه متوسطی دارد. ۱۵ میلیون تن گندم اینکه بخشی از این واردات باید برای تامین گندم کشور انجام شود، یک طرف قضیه است و اینکه ایران باید برای خودکفایی در چنین زمینه های غذایی گام های اساسی بردارد، طرف دیگر قضیه است. باید با برنامه ریزی صحیح و تقویت بخش های کشاورزی کشور در سال های آینده تلاش کنیم تا حد امکان از وابستگی کشورمان به این محصول استراتژیک بکاهیم.

رضازاده – اقتصاددان