با 10 ترفند م effectiveثر روزانه ورزش کنید


ما دنیا را با گوش خود می شنویم و آن را تفسیر می کنیم. گوشها ارگانهای مهمی برای برقراری ارتباط با جهان پیرامون ما هستند که در حفظ تعادل بدن نیز نقش اساسی دارند. رمزگذاری امواج صوتی در گفتار و زبان تنها بخش کوچکی از نقش گوش است. بدون سلامت این اندام مخفی و عملکرد مناسب آن ، ارتباط و تعامل با دیگران دشوار می شود.

با توجه به حساسیت این اندام مهم در بدن ، مراقبت سالانه و منظم گوش توصیه می شود ، که نه تنها به دلیل توانایی شنوایی (زیرا همه نمی توانند بشنوند) ، بلکه به دلیل تحرک و ارتباط با گوش نیز اهمیت دارد. جهان اطراف ما در اینجا شش روش معمول برای مراقبت از گوش ها آورده شده است.

1- گوش پاک کن و محافظ گوش

مردم معمولاً از یک پنبه با گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش های خود استفاده می کنند ، اما آنها نمی دانند که چنین تمیز کردن اشتباه و غیر ضروری می تواند باعث مشکلات گوش شود و توصیه نمی شود. خوب است بدانید که گوش های شما دائماً در حال تمیز کردن است ، به طوری که موم اضافی گوش به طور مرتب از گوش داخلی به گوش خارجی منتقل می شود و این امر باعث می شود که فقط با یک پارچه مرطوب پاک کنید. در سمت چپ گوش

در حقیقت ، استفاده از گوش پاک کن که در مجرای گوش قرار داده شده و در مجرای گوش پیچانده می شود ، می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد ، از جمله این که در نتیجه گوش می تواند آسیب ببیند. گوش پاک کن می تواند مقداری از جرم گوش را خارج کند ، اما عمدتا جرم گوش را به داخل مجرای گوش می راند و آن را در مجرای گوش قرار می دهد و منجر به انسداد ، کاهش شنوایی و عفونت احتمالی می شود.

برای این منظور ، برای جلوگیری از مشکلات ، بهتر است توجه خود را به گوش خارجی متمرکز کنید و از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن با آب گرم استفاده کنید. اگر فکر می کنید گوش شما دردناک است ، به پزشک یا متخصص شنوایی شناسی مراجعه کنید تا گوش شما را تمیز کرده و با خیال راحت زخم را بردارید. همچنین می توانید از قطره های چشم بدون نسخه با مشورت داروساز استفاده کنید که به روند روانکاری طبیعی گوش کمک می کند تا توده ضعیف شود.

2- اجسام خارجی و پیشگیری از آسیب

بسیاری از مردم عادت دارند تا جایی که می توانند از اجسام خارجی وارد شوند ، از گوش گیر تا گوش گوش. برخی از این اجسام می توانند کار مجرای گوش را انجام دهند ، اما اگر برای ورود به مجرای گوش بسیار کوچک یا عمیق باشند ، خطر آسیب به این اندام افزایش می یابد.

قاعده کلی برای این موارد این است که آنها نباید از آرنج شما کوچکتر باشند. در واقع ، این اندازه تقریبی نشان می دهد که اندازه این اجسام خارجی نباید خیلی بزرگ باشد تا به گوش برسد. البته تنها نگرانی در این مورد نفوذ عمیق اجسام به داخل گوش نیست. استفاده از هدفون توگوشی همچنین می تواند باعث آسیب به گوش شود ، مانند کم شنوایی یا سایر صدمات ، به ویژه برای افرادی که به گوش دادن به موسیقی عادت دارند. برای محافظت از گوش های خود ، هنگام استفاده از اجسام خارجی و چسباندن آنها در گوش خود مراقب باشید.

حتما بخوانید: اسامی 6 مورد از بهترین آنتی بیوتیک ها در عفونت گوش می افتد (بدون عوارض جانبی)

3- سطح صدا و مراقبت از شنوایی

افراد جوان تر دوست دارند با صدای بلند به موسیقی گوش دهند ، اما نادیده گرفتن میزان صدا می تواند منجر به کاهش شنوایی زودرس شود. گوش دادن به موسیقی معمولی یا مداوم با سرعت 85 دسی بل یا بیشتر به احتمال زیاد منجر به مشکلات شنوایی مانند وزوز گوش یا کاهش شدید شنوایی می شود. در صورت تداوم این مشکلات ، آسیب های جبران ناپذیری به بافت های گوش وارد می شود تا سلامت این بافت ها تا حد ممکن حفظ شود ، مراقبت های شنوایی باید به عنوان یکی از اجزای مهم فرایند محافظت از گوش در نظر گرفته شود.

4- سمعک و پیشگیری از عفونت

هنگام استفاده از سمعک ، تمیز نگه داشتن گوش و سمعک بسیار مهم است. ایجاد عرق و پلاک در مجاری گوش می تواند سمعک را مختل کرده و حتی به شنوایی شما آسیب برساند.

علاوه بر مراقبت از سمعک ، باید از سلامت گوش خود نیز مراقبت کنید. استفاده از سمعک های آلوده خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. به یاد داشته باشید که اگر سمعک را در گوش خود قرار دهید ، همه میکروب ها و باکتری های سطح آن می توانند وارد گوش شوند. تمیز نگه داشتن دستگاه شما کار دشواری نیست ، اما اگر به نظافت دقیق تری نیاز دارید ، متخصص شنوایی خود را به متخصص شنوایی معرفی کنید.

5- محافظت در برابر آفتاب و جلوگیری از آفتاب سوختگی

آخرین باری که از کرم ضد آفتاب استفاده کردید را به خاطر بسپارید. بعد از مالیدن کرم به دست ، صورت و گردن ، آیا کرم را به گوش خود نیز زده اید؟ جای تعجب نیست که اکثر مردم این موضوع را فراموش می کنند و از کرم های ضد آفتاب برای گوش های خود استفاده نمی کنند ، در حالی که خوب است بدانید گوش ها یکی از تاثیرگذارترین اندام های بدن برای سرطان پوست هستند.

گوش ها در اطراف سر پیچیده شده اند و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بدون استفاده از کلاه یا کلاه می تواند خطرات و آسیب های پوستی را در پی داشته باشد. بنابراین دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید مقدار کمی روی گوش خود قرار دهید.

6- پزشکان و شنوایی شناسان

با وجود مفید بودن توصیه ها برای مراقبت سالانه ، ما نباید مراجعه به پزشک و متخصص شنوایی شناسی را فراموش کنیم. البته لازم نیست این ملاقات هر سال انجام شود ، برای بزرگسالان ، بهترین زمان برای بازدید هر 3 تا 5 سال است و این کار باید در فواصل کوتاه با افزایش سن انجام شود. برای حفظ سلامت کلی بدن ، از جمله گوش های خود ، یک چکاپ سالانه با پزشک برنامه ریزی کنید.

هرگز سلامت گوش های خود را دست کم نگیرید. اینها اعضای شگفت انگیزی هستند که نقش مهمی در تعامل شما با دوستان ، خانواده و محیط بازی می کنند. اگر نکات زیر رعایت شود ، به سلامت گوش و ماندگاری آنها کمک می کند ، اما به یاد داشته باشید که علم بدون عمل بی فایده است. برای داشتن گوشهای سالم ، باید از آنها به خوبی مراقبت کنید.

5 ترفند تکمیلی

1- اجسام نوک تیز را داخل گوش قرار ندهید. از آنجا که ساختار گوش با افزودن اجسام مختلف بسیار ظریف و حساس است ، اندام ها می توانند آسیب ببینند. این کالاهای ممنوعه دارای گوشگیر هستند. علاوه بر آسیب هایی که گوش پاک کن ها به گوش شما وارد می کنند ، این خطر وجود دارد که آنها جرم گوش را به داخل نزدیک کنند.

2- گوش های خود را تمیز کنید. آیا می دانید مجرای گوش به خودی خود پاک می شود و جرم گوش در قسمت های عمقی مجرای گوش به هیچ وجه ایجاد نمی شود؟ بنابراین وقتی از گوش پاک کن استفاده می کنید ، اوضاع را بدتر می کنید. برای اطمینان از تمیز بودن گوش ها ، قسمت بیرونی را به آرامی با آب و صابون بشویید. سپس آنها را با یک حوله خشک کنید.

حتما بخوانید: وزوز گوش ، داروهای قطعی ، داروهای مفید و نکات

برای جلوگیری از آسیب به مجاری گوش ، هرگز گوش های خود را حمام نکنید. به ندرت اتفاق می افتد که توده بزرگی در گوش شما جمع شود و نیاز به تمیز کردن کامل توسط متخصص داشته باشد. معمولاً یک شستشوی ساده ، همانطور که در بالا توضیح داده شد ، برای تمیز نگه داشتن این اندام کافی است.

3- حجم را کاهش دهید. بسیاری از مردم از هدفون برای جلوگیری از مزاحمت صداهای بیرونی استفاده می کنند. هنگام استفاده از هدفون ، به ویژه هدفون توگوشی ، مطمئن شوید که صدا در سطح مناسبی قرار دارد تا از خطر کم شنوایی به دلیل سر و صدای زیاد جلوگیری شود. هنگام قرار گرفتن در محیط پر سر و صدا ، مانند کنسرت ، مسابقه موتورسواری یا کلوپ شبانه ، حتما از گوش بند استفاده کنید. اگر در مکانی هستید که مدت ها در معرض صداها بوده اید ، هر از گاهی گوش های خود را استراحت دهید تا بتوانند از فعالیت خراشیدن بهبود یابند.

4. گوش های خود را بررسی کنید. اگر در مکالمات خود کم شنوایی دارید یا دیگران با شما صحبت می کنند ، بخشی از صحبت های آنها را نمی فهمید و باید مدام از آنها بخواهید تا حرف های خود را تکرار کنند ، ممکن است دچار کم شنوایی شوید. حتماً در طول سال به ارائه دهندگان مراقبت های اولیه مراجعه کنید تا پزشکان این مراکز (PCPs) بتوانند سلامت گوش شما را زیر نظر داشته باشند.

پس از معاینه شما ، پزشکان این مراکز تصمیم می گیرند که آیا برای انجام آزمایش های بیشتر با متخصص گوش ، حلق و بینی یا شنوایی شناس مشورت کنند. نادیده گرفتن این کاهش شنوایی می تواند منجر به عوارض و آسیب های دیگری مانند افسردگی و آلزایمر شود. در صورت احساس درد در ناحیه گوش یا مشاهده تغییر در شنوایی خود ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

10 روش آسان برای تمیز کردن گوش در خانه (کامل و ایمن)

5. استرس نداشته باشید. استرس بیش از حد می تواند منجر به وزوز گوش یا وزوز گوش شود. علاوه بر مشکلات و عوارض جانبی استرس بر سلامت انسان ، زنگ زدن در گوش می تواند منجر به علائمی مانند مشکلات شنوایی ، عدم تمرکز ، اختلالات خواب و کاهش شنوایی شود. اگر گوشواره ها بیش از حد تکرار می شوند ، باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و کمی از فعالیت های استرس زا مانند اجتناب از راه رفتن در محیط های پر سر و صدا فاصله بگیرید. اگر این عارضه مکرر تکرار می شود ، حتماً این موضوع را با متخصص مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید