با کابل کواکسیال و کاربردهای آن آشنا شوید


در سال ۱۸۸۰، الیور هوساید، مهندس و ریاضیدان انگلیسی، کابل کواکسیال را اختراع کرد و در سال ۱۹۴۰، اولین سیستم انتقال کواکسیال راه اندازی شد. این کابل نوعی کابل مسی است که به دلیل وجود محافظ فلزی در ساختار خود از تداخل سیگنال جلوگیری می کند. به این کابل کابل آنتن نیز می گویند. در روزهای اولیه تولید، این کابل ها دارای کاربردهای خانگی و تجاری بودند که به عنوان کابل تلویزیون و برای اتصال تلویزیون به آنتن ماهواره استفاده می شد. مخابرات گاهی از این کابل برای اتصال دفاتر مرکزی به دکل های تلفن نزدیک مشتری استفاده می کند.

علاوه بر مصارف خانگی، از کابل کواکسیال به عنوان یک رسانه اتصال اترنت استفاده شده است (اترنت فناوری سنتی برای اتصال دستگاه ها در شبکه LAN سیمی یا شبکه گسترده است.) در سازمان ها و مراکز داده، اکنون به جای آن از کابل های جفت تابیده استفاده می شود. کابل آنتن اطلاعاتی مانند داده، صدا و تصویر را در فواصل طولانی با کمک تکرارکننده ها انتقال می دهد. می توان گفت کابل آنتن امواج را از آنتن به گیرنده منتقل می کند.

انواع کابل کواکسیال

این کابل ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • خط ثابت محوری

سیم مسی به شکل یک کانال دایره ای که با یک سپر فلزی پوشیده شده است. از این کابل برای اتصال فرستنده به آنتن استفاده می شود.

 • سه محوری

این نوع کابل دارای لایه محافظ سوم برای محافظت از سیگنال انتقال است و در ویدئو استفاده می شود.

 • خط جامد کواکسیال

کابل کواکسیال خط جامد از دو کانال مسی تشکیل شده است و عملکرد آنها یک لوله غیر تاشو است. کاربرد اصلی این خطوط استفاده در فضای داخلی و در میان فرستنده های فرکانس رادیویی قدرتمند است.

 • کابل تابشی کواکسیال

کابل های رادیواکتیو کواکسیال در آسانسورها، تونل های زیرزمینی و تجهیزات نظامی استفاده می شود. این کابل بسیار شبیه به کابل هارد لاین است. اما طول موج فرکانس های رادیویی در آنها متفاوت است.

انواع کابل کواکسیال بر اساس کاربرد

این کابل ها بر اساس کاربرد به چهار نوع تقسیم می شوند که عبارتند از:

 1. کابل های RG6 برای تلویزیون و ماهواره استفاده می شود.
 2. کابل های RG11 را می توان در مسافت های طولانی و ساختمان های بلند استفاده کرد.
 3. کابل های RG59 برای دوربین های مدار بسته استفاده می شود.
 4. کابل های RG60 مورد استفاده در تلویزیون ها کیفیت تصویر بسیار بالایی دارند.

کاربرد کابل کواکسیال

کابل آنتن کاربردهای زیادی دارد:

 • کابل های کواکسیال بلند اغلب برای اتصال شبکه های رادیویی، تلفن و تلویزیون در فواصل طولانی استفاده می شوند.
 • یک کابل کواکسیال کوتاه برای برقراری ارتباط بین تجهیزات ویدئویی خانگی وصل شده و برای اندازه گیری الکتریکی استفاده می شود.
 • کابل کواکسیال میکرو در تجهیزات نظامی و دستگاه های مربوط به اسکن اولتراسوند استفاده می شود.

نکته مهم در استفاده از این کابل اتصال آن از قطب های رادیویی برای انتقال سیگنال از آنتن به گیرنده رادیو و از ایستگاه های تلویزیونی به گیرنده های تلویزیون است. به طور کلی از کابل آنتن برای مواردی مانند انتقال فرکانس رادیویی، توزیع سیگنال ویدئویی، انتقال امواج مایکروویو، انتقال داده های کامپیوتری، تغذیه مسیرهای ارتباطی به فرستنده ها، اتصال شبکه های کامپیوتری به اینترنت، انتقال امواج صوتی دیجیتال، توزیع سیگنال های شبکه و غیره استفاده می شود. . در فضاهایی مانند تونل، زیرزمین، سیستم های نظامی، آسانسور و غیره.

مزایا و معایب کابل کواکسیال

مانند تمام وسایل برقی مورد استفاده در زندگی روزمره، این کابل ها نیز دارای مزایا و معایبی هستند. کابل آنتن یک کابل محبوب در بین مصرف کنندگان است. این کابل یک گزینه عالی برای انتقال اطلاعات در فواصل کوتاه است. کابل آنتن دارای تغییرات زیادی است و به طور گسترده برای دستگاه ها و سیستم های الکتریکی استفاده می شود. این کابل تا حد زیادی تداخل امواج و نویز را از بین می برد. از دیگر مزایای این کابل ها می توان به انتقال داده حجم زیاد داده در مسافت های طولانی، وزن کم، انعطاف پذیری خوب، قیمت مناسب در مقایسه با کیفیت و کارایی، مقاومت در برابر پیچش و تاشو اشاره کرد.

میدان مغناطیسی که وظیفه انتقال سیگنال را بر عهده دارد، فقط در فضای بین رسانه خارجی و داخلی وجود دارد. این ویژگی باعث می شود که کابل به اجسام فلزی متصل شود و استحکام خود را حفظ کند.

معایب این کابل ها عبارتند از:

 • برای نصب آنها باید هزینه زیادی صرف کرد.
 • فرآیند نصب طولانی و دشوار است.
 • کابل های کواکسیال فاصله محدودی دارند و برای شاخه های این کابل باید از المان های خاصی استفاده شود.

اتصالات کابل کواکسیال

کابل ها ابزارهایی با عملکردهای مختلف هستند که در همه جا دیده می شوند. کابل ها به تنهایی قادر به حمل جریان الکتریکی نیستند و برای این کار نیاز به هادی دارند. اگر به کابلی که از آنتن به تلویزیون خود می رود نگاه کنید، قطعاً کانکتور کواکسیال را در قسمت اتصال آن خواهید دید. برای اتصال کابل ها به دستگاه های دیگر از کانکتور کابل کواکسیال استفاده می شود که به عنوان محافظ کابل طراحی شده است.

اتصالات عموماً مرد و زن هستند. کانکتور نر دارای یک پین بیرون زده در مرکز خود است که با اتصال و تکمیل کانکتور مادگی باعث ایجاد جریان الکتریکی بین سیم و دستگاه می شود. برخی از کانکتورها کاملا ساخته شده اند و برای اتصال به جفت دیگری نیاز ندارند. کانکتور کواکسیال انواع مختلفی دارد، تفاوت در ساختار آنها نوع سیگنال ارسال شده توسط آن است. برخی از رایج ترین کانکتورها عبارتند از RCA کواکسیال، MCX کواکسیال، QMA، کواکسیال DIN، SMA، کواکسیال TNC و کواکسیال BNC.

آخرین کلمه

ممکن است کابل کواکسیال را دیده باشید. این کابل که به کابل آنتن نیز معروف است، کاربردهای گسترده ای دارد. این کابل نوعی کابل مسی است که به دلیل داشتن محافظ فلزی از تداخل سیگنال جلوگیری می کند. کابل های کواکسیال به تنهایی نمی توانند جریان الکتریکی را منتقل کنند و برای این کار نیاز به هادی دارند.

این کابل دارای مدل های مختلفی از جمله کابل هارد لاین، سه محوری، هارد لاین و تابشی می باشد. کابل آنتن دارای کاربردهایی مانند ارتباط بین شبکه های رادیویی، تلفن و تلویزیون، برقراری ارتباط بین تجهیزات ویدئویی خانگی و تجهیزات نظامی مربوط به اسکن اولتراسوند می باشد. هنگام خرید کابل کواکسیال به قطر کابل، ضریب حفاظتی، طول کابل و غیره توجه کنید و مطمئن شوید که کانکتور مناسب آن را تهیه کرده اید. قیمت کابل کواکسیال با توجه به اندازه، نوع و جنس آن محاسبه می شود و به همین دلیل نوسانات زیادی دارد و نمی توان قیمت دقیقی برای آن اعلام کرد.