بازی با کودکان شادی آنها را افزایش می دهد – درک پایگاه تحلیلی اخبار آنلاین


به راستی کودکانی که بازی های دسته جمعی انجام می دهند نه تنها خوشحال می شوند، بلکه با این گونه بازی ها ضمن رفع احساسات و عواطف، خلاقیت را نیز پرورش می دهند. فرصت خوبی است تا کودکان احساسات و افکار خود را بیان کنند و کلمات مهم اخلاقی مانند مدارا، خوب و بد و … را بیاموزند.

حتما این جملات معروف را در ازای درخواست کودکان برای بازی با والدین شنیده اید. بنشینید و با موبایل خود بازی کنید. مشکل هزاره سوم که برخاسته از مدرنیته و عوامل متعددی چون زندانی شدن کودکان و مجردان در آپارتمان و ده ها دلیل دیگر است. کوکان، تنها فرزندی که اگر می‌خواست می‌توانست بدود، بازی و فعالیت کند، خیلی زود توسط والدینش مورد سرزنش قرار گرفت و مجبور شد در گوشه‌ای خلوت بنشیند و با تلفن همراهشان بازی کند. شانزدهم ماه محرم روز جهانی کودک بود و فرصتی مغتنم برای بررسی وضعیتی که این روزها سلامت جسمی و روحی کودکانمان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

اگر در گذشته بچه ها روزی یکی دو ساعت به سراغ موبایل می رفتند و مشغول بازی با آن بودند، آموزش مجازی در عصر کرونا و تلفن همراه ابزار آموزشی در دست بچه ها بود، این بار گاهی در بسیاری از خانواده ها. بسیار فراتر رفته است. همه کارشناسان متفق القول هستند که تحرک اساس یادگیری است و شکی نیست که بازی کودکان را باید یک ضرورت حیاتی دانست. هر نوع بازی اجتماعی برای کودکان فرآیندی مثبت و سازنده برای آنها ایجاد می کند، آنها یاد می گیرند که همزیستی گروهی را مدیریت کنند، یاد می گیرند برنامه ریزی کنند و از همه مهمتر احساس اعتماد به نفس می کنند. بازی؛ باعث رشد فکری، افزایش خلاقیت در کودکان و آموزش مهارت های بسیاری به آنها می شود و بسیاری از کارشناسان این حوزه معتقدند شخصیت و نقش کودکان در سال های آینده در میان این بازی های کودکانه شکل خواهد گرفت و در صورت محرومیت کودکان از بازی ها و فعالیت ها از مشکلات زیادی رنج می برند که ممکن است خود را به صورت پرخاشگری، اضطراب مداوم، کسالت، احساس خشم و لجبازی نشان دهد.

بازی کنید و خلاقیت را توسعه دهید
بازی کنید و خلاقیت را توسعه دهید

افزایش مدت زمان استفاده از تلفن همراه ما را در معرض نسلی چاق و افسرده قرار داده است و عدم تحرک و وعده های غذایی زیاد تاثیر منفی زندگی در ساختارهای تنگ و سرد را بر روحیه کودکان و در صورتی که والدین قادر به انجام این کار نباشند، داشته است. خرج کردن نیازهای روحی و روانی و در صورت عدم توجه به وضعیت جسمانی فرزندان، بدون شک فرزندان ما در معرض انواع بیماری های روانی به ویژه افسردگی قرار خواهند گرفت. کودکان از نظر روحی و روانی نیاز به بازی و سروصدا دارند، بنابراین به دلیل ایجاد مزاحمت برای دیگر همسایه ها مجبورند در آپارتمان ها سکوت کنند و فقط بازی در فضای مجازی را تجربه کنند. انجام بازی های قابل حمل برای مدت طولانی به این معنی است که کودکان برای مدت طولانی می نشینند و از عضلات خود استفاده نمی کنند و زمانی که از ماهیچه های کودکان استفاده نمی شود فشار کافی به استخوان ها وارد نمی شود و در نتیجه تراکم استخوانی پایینی خواهند داشت. در سنین بالا به سرعت دچار پوکی استخوان می شوند.

والدین بی حوصله می شوند و کوچکترین فعالیت فرزندان خود را با فعالیت قبلی مرتبط می کنند. اغلب ما حرکات و حرکات این سن را بیش فعال می دانیم و به اشتباه از داروهایی استفاده می کنیم که مانع از فعالیت طبیعی کودکان می شود.

بازی با موبایل باعث تخلیه ناقص انرژی و عواقبی مانند افسردگی، لجبازی و پرخاشگری می شود. بازی؛ کار و بازی کودکان ابزار کار کودکان است. اما تلفن های همراه ابزار این بازی ها نیستند. بچه های شاد و سالم بچه هایی بودند که آنقدر در حیاط خانه های قدیمی می دویدند و بازی می کردند که شب ها از خستگی به خواب می رفتند. اما این روزها با پدر و مادرهایی سروکار داریم که از صبح کار می کنند و بیرون از خانه وقت می گذرانند، بی حوصله و خسته از کار و ترافیک به خانه می آیند و حوصله شنیدن جمله ای از فرزندان خود را ندارند و ترجیح می دهند با آنها بازی کنند. . بچه‌هایشان در عوض، می‌دهند، بچه‌هایشان ساعت‌ها با تلفن‌های همراه و تبلت‌ها مشغول هستند تا بتوانند کمی استراحت کنند.

فرزندان خود را کشف کنید و مطمئن شوید که هر زمان که آنها را با همسالان خود قرار می دهیم یا به عنوان والدین با آنها بازی می کنیم، آنها هرگز علاقه ای به بازی با تلفن همراه و تبلت نشان ندهند.

اکبرزاده – کارشناس اجتماعی