بازاریابی طاقچه و مزایای استفاده از آن در تجارت


بازار انحصاری یا بازار انحصاری، حوزه یا منطقه متمرکز یک بازار وسیع‌تر است که در آن می‌توان به راحتی وارد بازاری بسیار رقابتی شد و گوی سبقت را از سایر رقبا ربود. در واقع هدف از استراتژی بازاریابی طاقچه، برآوردن نیازهای قشر خاصی از جامعه است که البته علاوه بر رضایت مشتری، با ایجاد بازاری همیشگی، تعداد مشتریان وفادار را نیز افزایش می دهد.

اگر شما به عنوان یک کارآفرین یا صاحب یک سرمایه گذاری جدید، قصد ورود به یک بازار جدید را دارید، حتما از تئوری بازاریابی طاقچه استفاده کنید. شکی نیست که ورود به هر بازاری و رویارویی با رقبای قوی و بزرگ چالشی جدی برای کسب و کار شما خواهد بود. رقبای با تجربه ای که هزینه تبلیغات یک شبه آنها از درآمد فروش شما برای یک ماه بیشتر است. برای ورود به چنین بازاری به یک استراتژی بازاریابی تخصصی نیاز دارید. مشکل را با مثالی واقعی تر توضیح می دهیم. قصد ورود به بازار پوشاک را دارید. پیشرفت تا اینجای کار برای شما بسیار سخت است. پوشاک زنانه، مردانه و بچگانه بازار هدف را تشکیل می دهد. اما شما رشته مردان را انتخاب کنید. باز هم این شما و رقبایتان هستید که به راحتی شما را در پس زمینه چندین دهه حذف خواهید کرد. اما شما تصمیم می گیرید لباس مردانه سایز بزرگ یا سایز بزرگ را با استفاده از استراتژی بازاریابی خاص تولید کنید. بله، این لحظه ای است که به موفقیت نزدیک می شوید. شما به دنبال بازاری هستید که مشتریان خاص خود را داشته باشد و از این طریق با کسب مشتریان وفادار، آرام آرام جایگاه خود را در بازار پوشاک تثبیت کنید. یا یک تولید کننده مواد غذایی را در نظر بگیرید که فقط سس های رژیمی تولید می کند و بازاریابی طاقچه ای انجام می دهد و سعی دارد مخاطبان خاصی را در این دسته جذب کند.

این استراتژی در اکثر شرکت ها جواب داده است و صاحبان مشاغلی را که از آن سود می برند به موفقیت نزدیک کرده است. به این ترتیب توانستم بین نیازهای مشترک گروهی از مخاطبان و بازار فاصله ای بیابم که تا امروز کمتر کسی آن را امتحان کرده است. این امکان وجود دارد که گوشه ای انحصاری از بازار هدف خود پیدا کرده باشید که هنوز کسی وارد آن نشده است. در واقع، بازاریابی طاقچه; این تلاشی است برای تبلیغ و فروش محصولات به مشتریان هدف در یک بازار کوچکتر. به عبارت دیگر، رویکرد کلی به بازاریابی طاقچه یا بازاریابی گوشه دقیقاً به این صورت است که شرکت ها با محدود کردن دایره مخاطبین و مشتریان، به بازار هدف خاصی نگاه می کنند و در آن به یک برند تبدیل می شوند و محصولات خود را به فروش می رسانند.

شاخص هایی مانند جمعیت را بررسی کنید که می تواند شامل ویژگی هایی مانند سن، جنسیت، تحصیلات و درآمد یا حتی مکان هایی مانند ساکنان روستاها و شهرها و حتی محدوده قیمتی باشد که مشتریان می توانند به عنوان بازار هدف خود انتخاب کنند. کند، می تواند نقش مهمی در یک استراتژی بازاریابی طاقچه ایفا کند.

بازاریابی کسب و کار
بازاریابی کسب و کار

با بازاریابی طاقچه و انتخاب بازار هدف به روشی تخصصی تر و همچنین توانایی استفاده از تبلیغات و بازاریابی هدفمندتر، می توانید به سرعت به یک برند قوی تبدیل شوید و در صنعت خود محبوب شوید. هزینه های تبلیغات و فروش به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، به علاوه پیدا کردن مشتریان خود بسیار آسان تر خواهد بود و به طور کلی از فروش بالاتر سود خواهید برد.

البته باید به یک موضوع مهم توجه ویژه داشته باشید و آن هم فقط تجربه در زمینه فعالیت شماست. چیزی که می تواند شما را به موفقیت در یک بازار خاص نزدیک کند، تجربه شما در زمینه حرفه ای است که می خواهید شروع کنید. در مورد نیازهای مشتریان هدف خود و خدماتی که می خواهید بر اساس آن نیازها ارائه دهید تحقیق کنید. این هسته اصلی بازاریابی طاقچه ای است که برای تأثیرگذاری بر جامعه کوچکی از مشتریان به شدت عمل می کند. البته باید بدانید که در ابتدا می توانید از یک استراتژی بازاریابی طاقچه استفاده کنید و به تدریج دایره مشتریان را افزایش دهید و کسب و کار خود را گسترش دهید.

دکتر.. حوریه یحیی