بازارهای نوظهور و جذابیت آنها برای کارآفرینان


بازارهای نوظهور می توانند یکی از جذاب ترین حوزه ها برای کارآفرینان جوان باشند. بازارهای نوظهور مزایای زیادی دارند و این شرایط باعث شده است که سرمایه گذاران به این بازارها به عنوان یک فرصت تجاری با بازده بالا نگاه کنند.

بازارهای نوظهور به دلیل نرخ رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی بالا برای کارآفرینان مهم و جذاب هستند. البته این رابطه دو طرفه است و تحقیقات نشان می دهد که گرایش به سمت فعالیت های کارآفرینی تاثیر مثبتی بر رشد و توسعه بازارهای نوظهور در اقتصادهای بزرگ جهان دارد. اما بسیاری از مردم ممکن است در مورد بازارهای نوظهور تعجب کنند. بازارهای نوظهور عمدتاً شامل شرایط اقتصادی در کشورهای کم درآمد اما با رشد سریع هستند که از آزادسازی اقتصادی به عنوان محرک اصلی رشد خود استفاده می کنند. از کشورهای در حال توسعه در آسیا گرفته تا بخشی از آمریکای لاتین، آفریقا، خاورمیانه و حتی بازار بزرگی مانند چین جزو بازارهای نوظهور است. بسیاری از بزرگترین شرکت های جهان و کارآفرینان برجسته در حال برنامه ریزی برای گسترش حضور خود در بازارهای نوظهور هستند. در واقع، نزدیک به نیمی از این سازمان ها انتظار دارند بیست درصد از درآمد جهانی آنها از بازارهای نوظهور به دست آید.

تنها نکته مهم بین آنها این است که بازارهای نوظهور با خطرات بیشتری روبرو هستند که شامل بی ثباتی اقتصادی، مسائل زیرساخت داخلی و نوسانات نرخ ارز می شود. در واقع، یکی از اشکالات عمده بازارهای نوظهور، انصاف محدود فرصت ها است. زیرا در بازارهای نوظهور اکثر شرکت ها و موسسات بزرگ اقتصادی توسط دولت و نهادهای دولتی اداره می شوند و این انحصار منجر به ایجاد محدودیت در فعالیت های اقتصادی کارآفرینان و شرکت های علاقه مند به فعالیت در این حوزه می شود. اقتصادهای نوظهور دارای درآمد سرانه پایین تر، بی ثباتی سیاسی-اجتماعی بالاتر و نرخ بیکاری بالا هستند.

دلایل جذابیت بازارهای نوظهور
دلایل جذابیت بازارهای نوظهور

کارآفرینان علاقه مند به کار در این زمینه باید بدانند که فعالیت در چنین بازارهایی مستلزم درک عمیق بازار، فرهنگ و محدودیت های محلی و همچنین نیروهای فروش کافی و ساختارهای پشتیبانی برای معرفی محصولات به مناطق جدید است. بسیاری از شرکت های بزرگ و شناخته شده سال هاست که توانسته اند به قابلیت های قابل قبولی در بازارهای نوظهور دست یابند. به عنوان مثال، پس از ده سال تولید و فروش در هند، ولوو اخیراً وارد یک سرمایه گذاری مشترک با Eicher Motors، یک خودروساز محلی در هند شد. یکی دیگر از موانعی که منجر به بازارهای نوظهور می شود، کمبود نیروی کار ماهر است. حتی در کشور پرجمعیتی مانند چین با نیروی کار فراوان، تنها ۴ درصد از ۷۰ میلیون کارگر ماهر شهری چین متخصص هستند.

برای بسیاری از تولیدکنندگان و کارآفرینان جوان، اصطلاح بازار در حال ظهور می تواند کمی گمراه کننده باشد. از فعال بودن و استفاده از مزیت های بازارهای نوظهور نترسید. کافی است یک تحقیق کامل در مورد آن انجام دهید و دریابید که چگونه کسب و کار خود را در آن توسعه دهید. چگونه می توان ریسک ها و چالش های مربوط به این حوزه ها و رقابت در این بازارها را خنثی کرد.

مهندس امین الرشیدی