ایران سل بار دیگر در توسعه ارتباطات روستایی پیشگام شد


بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ایران سل در اردیبهشت ماه به عنوان پیشرو در توسعه ارتباطات روستایی معرفی شد. در گزارشی مشابه برای فروردین ماه، ایران تورنت به عنوان اپراتور پیشرو انتخاب شد.

به گزارش پایگاه خبری توهم آنلاین، دکتر عیسی زریبور در ادامه گزارش های دوره ای از توسعه ارتباطات روستایی که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، آمار اقدامات اپراتورهای مخابراتی در این زمینه در استان های مختلف ایران را در هفته آخر اردیبهشت ۱۴۰۱. منتشر شد.

بر این اساس، از مجموع ۷۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در ۱۳ استان، ۳۷ روستا می توانند به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت ایرانسل دسترسی داشته باشند. از این میان ۱ روستا در استان آذربایجان شرقی، ۸ روستا در آذربایجان غربی، ۲ روستا در شرمحال و بختیاری، ۶ روستا در خراسان رضوی، ۱ روستا در خراسان شمالی، ۶ روستا در سیستان و بلوچستان، ۷ روستا. در کردستان و یک روستا در کرمان، یک روستا در گیلان و ۴ روستا در استان هرمزگان هستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار این پست در اینستاگرام اعلام کرد که در هفته پایانی اردیبهشت ماه، ۷۰ روستا در سراسر ایران به شبکه ملی اطلاعات پیوستند که در مجموع ۴ هزار و ۹۶۶ خانوار با جمعیتی بیش از ۱۷ هزار نفر، پایدار هستند. و ارتباطات پرسرعت گفت: باید به قول خود عمل کنیم تا تا پایان امسال تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند. کار سختی است و نیازمند حمایت دولت و مجلس و مشارکت مردم هستیم. انشالله جلوی روستاییان عزیز سفید می شویم و این راه ادامه خواهد داشت.

ایرانسل، اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران و اپراتور پیشرو در توسعه اینترنت پرسرعت روستایی، در سال های اخیر توانسته نقش مهمی در زمینه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات پرسرعت و اینترنت ایفا کند. در روستاهای بالای ۲۰ خانوار عمدتا در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کهگیلویه و بویراحمد بازی می کنند.

پیش از این در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۲ در “آیین رونمایی از اتصال ۱۰۰۰ روستای بیش از ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات” با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل ایرانسل، دکتر زریبور، از دکتر زریبور قدردانی کرد. . بیژن عباسی، مدیرعامل آرند و خدمه ایرانسل که در برقراری ارتباطات روستایی نقش بسزایی داشتند، گفت: این عزیزان بودند که تلاش اصلی را برای دسترسی به اینترنت پرسرعت برای روستاییان عزیز انجام دادند. نقش بسیار فعال در این مراسم، سایت مخابرات روستایی ایرانسل در شهرک غدیر از توابع شهرستان سیاخ درنگون استان فارس به نمایندگی از ۲۵۰ سایت مخابرات روستایی ایرانسل با استفاده از فناوری LTE-Pro افتتاح شد و به ساکنان این روستا اینترنت پرسرعت ارائه شد.

همچنین در گزارش قبلی اینستاگرامی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که از آمار اقدامات توسعه روستایی اپراتورهای مخابراتی در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ منتشر شده بود، ایرانسل توانسته است از مجموع ۳۶ روستای موجود در ۱۱ استان، ۲۵ روستا را فراهم کند.

در اولین گزارش وزیر ارتباطات از اقدامات اپراتورها در توسعه ارتباطات روستایی که در ۱۴ دی ماه ۱۳۹۲ منتشر شد، ایرانسل اولین ارائه دهنده شبکه ۵G و سرعت استاندارد اینترنت در ایران، اینترنت پرسرعت ارائه کرد. دسترسی به یک نفر در ۱۴ روستای بوشهر، خراسان رضوی و خوزستان، سیستان، بلوچستان و فارس از مجموع ۳۲ روستای کشور پیشگام توسعه ارتباطات روستایی بودند.