ایران جزو ۱۰ خودروساز برتر جهان است


انجمن خودروسازان اروپا در گزارش جدید خود بر اساس آمار موسسه S&P Global Mobility اعلام کرد که ایران در سال ۲۰۲۲ بهترین عملکرد را در بین ۱۰ کشور برتر تولیدکننده خودرو در جهان کسب کرده است.

به گزارش خبرآنلاین القاعده؛ حل مشکلات صنعت خودرو یکی از برنامه های وزیر صمت در دولت سیزدهم بود و در حالی که در پایان دولت گذشته ده ها هزار خودرو در پارکینگ های خودروسازان به دلیل نقص قطعات تخریب شد. برنامه های نوشته شده در سال گذشته ضمن رفع این مشکل، اکنون روند تولید خودرو در کشور به شرایط عادی بازگشته و سرعت تولید نسبت به سال های گذشته بسیار بالاست. این موضوع مورد تایید نهادهای بین المللی صنعت خودرو قرار گرفته است به طوری که انجمن خودروسازان اروپا در گزارش فصلی جدید خود بر اساس آمار موسسه S&P Global Mobility اعلام کرد که ایران در ۹ ماهه سال ۲۰۲۲ بهترین عملکرد را در سال ۲۰۲۲ داشته است. با افزایش تولید خودرو در بین ده کشور، این کشور اولین کشور جهان بود.
ایران بالاترین رشد تولید خودرو را در سال 2022 به ثبت رساند

پس از معرفی ایران به عنوان دهمین تولیدکننده بزرگ خودروهای سواری در جهان در ۹ ماهه سال ۲۰۲۲، انجمن خودروسازان اروپا اعلام کرد که ایران در این مدت بیش از فرانسه، انگلیس و ایتالیا خودرو سواری تولید کرده است.

انجمن خودروسازان اروپا تعداد کل خودروهای سواری تولید شده در جهان در ۹ ماه نخست سال جاری را ۴۹ میلیون و ۸۱۷ هزار دستگاه اعلام کرد.

تولید خودروهای سواری در جهان طی ماه های ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ درصد رشد داشته است. در ۹ ماهه سال قبل ۴۵ میلیون و ۶۹۶ هزار دستگاه خودرو در جهان تولید شده است.

این انجمن تخصصی اروپایی از رشد چشمگیر تولید خودروهای سواری در ایران طی ۹ ماهه امسال خبر داد.

ایران در ماه های ژانویه تا شهریور سال گذشته ۷۲۳ هزار و ۷۲۶ دستگاه خودروی سواری تولید کرده بود، اما در مدت مشابه سال ۲۰۲۲، تولید خودروی سواری در ایران با رشد ۳۱.۲ درصدی به ۹۴۹ هزار و ۸۱۷ دستگاه رسید.

بر اساس این گزارش، ایران طی ۹ ماهه امسال سهم ۱.۹ درصدی از کل تولید خودروهای سواری جهان را از آن خود کرده و به عنوان دهمین تولیدکننده بزرگ این نوع خودرو در جهان شناخته می شود.

ایران در ۹ ماهه پایانی سال گذشته رتبه سیزدهم را به خود اختصاص داد، اما با رشد چشمگیر تولید خود در ۹ ماهه امسال، توانست بر سه کشور روسیه، جمهوری چک و اسلواکی غلبه کند.

ایران در ۹ ماه امسال بیش از فرانسه خودرو تولید کرده است. فرانسه در ۹ ماهه امسال تنها ۶۹۳ هزار دستگاه خودرو تولید کرده است که نسبت به تولید بیش از ۹۴۹ هزار دستگاهی ایران بسیار کمتر است. انگلیس، ترکیه، اندونزی، ایتالیا، جمهوری چک، اسلواکی و سوئد نیز کشورهایی هستند که در مقایسه با ایران خودرو کمتری تولید کرده اند.

چین با تولید ۱۶ میلیون و ۳۶۱ هزار خودرو در این بازه زمانی که ۳۲.۸ درصد از کل تولید جهانی را به خود اختصاص داده است، بزرگترین تولیدکننده خودرو در جهان از ژانویه تا سپتامبر سال جاری میلادی بوده است. تولید خودرو در چین نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵.۱ درصد رشد داشته است.

آمریکا با تولید ۵ میلیون و ۲۹۲ هزار خودرو در رتبه دوم و ژاپن با ۴ میلیون و ۸۲۶ هزار خودرو در رتبه سوم قرار گرفتند. تولید خودرو در ایالات متحده نیز نسبت به سال قبل ۱۲.۱ درصد رشد کرد، اما تولید ژاپن با کاهش ۲.۱ درصدی مواجه شد.

هند با ۳ میلیون و ۲۴۰ هزار دستگاه، کره جنوبی با ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار دستگاه، آلمان با ۲ میلیون و ۴۱۱ هزار دستگاه، مکزیک با یک میلیون و ۷۶۰ هزار دستگاه، برزیل با یک میلیون و ۳۵۶ هزار دستگاه، اسپانیا با یک میلیون و ۲۷۱ هزار دستگاه. ایران با ۹۴۹۸۱۷ دستگاه به ترتیب در رتبه های چهارم تا دهم قرار گرفت.

حجم تولید خودروهای سواری در برخی دیگر از کشورها در ۹ ماهه سال ۲۰۲۲: جمهوری چک ۹۰۱ هزار دستگاه، اسلواکی ۷۲۴ هزار دستگاه، ایتالیا ۳۵۹ هزار دستگاه، بلژیک ۱۸۳ هزار دستگاه، سوئد ۱۷۶ هزار دستگاه، رومانی ۳۷۶ هزار دستگاه، انگلستان ۵۷۲. هزار واحد، ترکیه ۵۷۲ هزار واحد، اندونزی ۷۴۱ هزار واحد، تایلند ۴۹۱ هزار واحد.

روسیه که به دلیل جنگ اوکراین با تحریم های غرب مواجه شده بود، با کاهش ۶۶.۴ درصدی در تولید خودروهای سواری مواجه شد و تنها ۳۳۹۰۰۰ دستگاه خودرو در ۹ ماهه نخست سال جاری تولید کرد. این کشور در مدت مشابه سال قبل ۱.۸ میلیون دستگاه خودرو تولید کرده است.