اهدای خون در ایران کاملاً داوطلبانه است


در زمان ما اهدای خون با توجه به آمار اعلام شده که جمعیت ایران رو به پیری است و در نتیجه آمار مصرف خون افزایش می یابد بسیار مهم است.

در همه جای دنیا خون اهدا می شود، عده ای داوطلبانه و برخی با پرداخت هزینه. اما خوشبختانه این روز در ایران به صورت داوطلبانه و با هدف کار خیر بشردوستانه و در سطح بالاتر برای کسب رضایت الهی انجام می شود. این موضوع ایران را در زمره کشورهایی قرار داده است که بر اساس آمار چند سال گذشته به شاخص اهدای خون داوطلبانه ۱۰۰ درصد رسیده است و این موضوع در سازمان بهداشت جهانی نیز به ثبت رسیده است. افرادی که به صورت خودجوش، داوطلبانه و تنها با هدف نجات جان دیگران و بدون هیچ چشمداشتی، ارزشمندترین مایعات را برای بدن خود به بدن خود می دهند.

در مرداد ماه ۱۳۵۳ سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضعیت نابسامان عرضه خون و به منظور ترویج فرهنگ اهدا و تهیه و تحویل خون و فرآورده های سالم و بدون فرد برای رفع نیازهای مردم تأسیس شد. بیماران نیازمند . از آن زمان سالروز تاسیس این نهاد ۱۸ مرداد به عنوان روز ملی اهدای خون تعیین شده است. بر اساس گزارش سازمان انتقال خون، هر فرد با اهدای یک خون جان سه بیمار را نجات می دهد و از این رو کار نه تنها اهدای جان، بلکه اهدای امید و عشق به هزاران بیمار محروم از نعمت است. سلامتی. اما اهدا کننده علاوه بر اینکه در دریافت ثواب و نجات جان یک انسان شریک است، سلامت جسمی او را نیز بیمه می کند. افرادی که بخشی از گروه اهداکنندگان مستمر هستند نیز از سلامت جسمانی خود اطلاع دارند. اهدای خون حتی در دوران اپیدمی کرونا در این دو سال ادامه داشت و البته باید به صورت مستمر ادامه یابد. کارشناسان این حوزه بر این باورند که اهدای خون باید حداقل ۱۴ روز پس از تزریق واکسن بر اساس ویروس زنده ضعیف شده و یک هفته پس از تزریق سایر واکسن ها به تعویق بیفتد تا عوارض جانبی ناشی از آن مشاهده شود. واکسن رخ دهد تزریق واکسن راه حل خوبی است و با عوارض پس از آن اهدای خون را اشتباه نگیرید. حتی با در نظر گرفتن شواهد موجود که نشان می‌دهد کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود، اهدای خون از افراد سالم در زمان شیوع بیماری کرونا با رعایت کلیه اقدامات احتیاطی مربوط به پیشگیری از این بیماری مشکلی ندارد.

اهدای خون - اهدای زندگی
اهدای خون – اهدای زندگی

به طور کلی مصرف کنندگان اصلی خون و مشتقات آن بیماران مبتلا به تالاسمی، هموفیلی و دیالیزی و همچنین بیمارانی هستند که نیاز به جراحی های اساسی در قلب، کلیه و … یا در انواع سرطان ها به ویژه در مراحل شیمی درمانی دارند. . علاوه بر این، در مقاطع حساس کشور مانند حوادثی مانند سیل، زلزله و یا حوادث مشابه، مصرف این محصولات به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. اما مهمترین نکته در انتقال خون، اطمینان از سلامت فردی است که خون اهدا می کند تا از انتقال بیماری ناخواسته از اهداکننده به گیرنده خون جلوگیری شود. این تایید سلامت در مرحله اول توسط خود اهداکننده انجام می شود و در مرحله بعد آزمایشات پزشکی برای اطمینان از سلامت خون اهدایی انجام می شود. تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که این کار مزایای غیرقابل محاسبه ای برای اهدا کننده خواهد داشت. پیشگیری از هموکروماتوز، یک عارضه ناشی از جذب بیش از حد آهن در بدن، در افرادی که به طور منظم این کار را انجام می دهند، مشاهده شده است.

این کار خون را از مواد سمی و سرطان زا پاک می کند و در کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان بسیار موثر است. سلامت قلب و کبد یکی دیگر از مزایای اهدای خون برای اهداکننده خون است، زیرا رژیم غذایی سرشار از آن به ویژه پروتئین های حیوانی در سبک زندگی امروزی باعث سیروز، نارسایی کبد و آسیب پانکراس شده است که اهدای خون منظم به آن کمک می کند. به حفظ سطح طبیعی آهن در خون کمک می کند و خطر ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش می دهد.

در تحقیقات جدید از اهدای خون به عنوان یک روش درمانی برای کاهش وزن بدون هیچ خطری برای سلامتی یاد شده است. همچنین پس از اهدای خون، بدن شروع به تولید سلول های خونی جدید می کند که باعث افزایش سلامت بدن می شود. اما مهم‌ترین و باارزش‌ترین آن‌چه ذکر کردیم، احساس یک عمل انسانی است که پس از اهدای خون به انسان دست می‌دهد و این که ما نه تنها در نجات جان انسان دیگری سهیم بوده‌ایم، بلکه در حفظ رتبه و رتبه نیز سهیم بوده‌ایم. وضعیت به همین دلیل در پیشگاه خداوند متعال از خود گذشتگی به دست آورده ایم.

اکبرزاده – کارشناس اجتماعی