انواع قرص آهن و اثربخشی آنها


همانطور که همه می دانیم ، آهن یک ریز مغذی ضروری برای بدن است که بسیاری از افراد از آن رنج می برند. مصرف قرص آهن بهترین راه برای درمان کم خونی ناشی از فقر آهن است. انواع مختلفی از قرص های آهن در بازار وجود دارد و اثربخشی آنها بسته به نوع نمک مورد استفاده در تهیه آنها متفاوت است.
آهن معمولاً به اشکال زیر تولید می شود:

انواع قرص آهن

آهن فومارات
گلوکونات آهن
سولفات آهن
گلیسینات بر پایه آهن

برخی از این مکمل ها می توانند مشکلات گوارشی را در فرد ایجاد کنند. آهن فومارات دارای فراهمی زیستی کم و عوارض جانبی قابل توجهی است. آهن فومارات می تواند برای افراد مبتلا به بیماری کرون و سایر بیماری های دستگاه گوارش مضر باشد و نگرانی هایی در مورد فراهمی زیستی این نوع آهن وجود دارد. سولفات آهن پرکاربردترین شکل مکمل آهن برای درمان کم خونی است زیرا ارزان و در دسترس است اما عوارض گوارشی زیادی دارد. از طرف دیگر ، سولفات آهن جذب بسیار کمی دارد و باید دوزهای بالایی برای درمان مکمل به بیماران تجویز شود. جذب آن نیز تحت تأثیر سایر ترکیبات موجود در رژیم غذایی مانند فیتات ها ، فنول ها یا فیبر است. گلوکونات آهن ، اگرچه محبوب ترین نوع مکمل آهن است ، اما حاوی مقدار کمی آهن عنصری است.

آهن روانی

محتوای آهن عنصری در هر نوع مکمل آهن می تواند یکی از مهمترین ملاحظات هنگام انتخاب نوع مکمل آهن باشد. آهن عنصری به مقدار دقیق آهن موجود در قرص یا کپسول مکمل اشاره دارد. این آهن است که جذب می شود و می تواند توسط بدن مورد استفاده قرار گیرد.

انواع قرص آهن

عوارض جانبی احتمالی مصرف قرص آهن

مصرف قرص های ما عوارض جانبی جزئی دارد ، از جمله یبوست ، یبوست ، اسهال ، حالت تهوع ، سوء هاضمه و مدفوع قیری سیاه (احتمالاً نشانه ای از زخم فوقانی دستگاه گوارش). بیشتر عوارض جانبی کوچک مصرف مکمل های آهن پس از سازگاری بدن با آهن برطرف می شود. در صورت تداوم علائم ، مشورت با پزشک ضروری است.

جذب ما

جذب آهن توسط ذخایر آهن بدن کنترل می شود و بیشتر توسط افرادی که سطح آهن کمی در خون دارند جذب می شود. این بدان معناست که فردی که از کم خونی فقر آهن رنج می برد ، می تواند 90 درصد آهن موجود در مکمل را جذب کند ، در حالی که فرد بدون فقر آهن تنها 10 درصد آهن مصرف می کند. با وجود این پدیده ، به مردم توصیه می شود قبل از مصرف قرص آهن سطح هموگلوبین و فریتین خود را بررسی کنند تا از کمبود آهن آنها مطمئن شوند.

آهنی شلات

آهن کلات نوعی مکمل آهن است که به طور شیمیایی اصلاح شده است تا بدون تجزیه از دستگاه گوارش عبور کند. منظور از “کلات” این است که یونهای فلزی به یونهای غیر فلزی متصل شده و مولکول جدیدی را تشکیل می دهند.
از نظر تئوری ، این فرایند طوری طراحی شده است که آهن بدون هضم شدن از طریق فرآیند گوارش عبور می کند. در عوض ، کلات آهن به سلول ها منتقل می شود و همراه با اسید آمینه ای که به آن متصل است جذب می شود. Iron Shalat با بسیاری از نام ها و مارک های عمومی شناخته می شود. کلات پایه گلیسینات ما یکی از رایج ترین نامهای آن است.

با مکمل های آهن امروز آشنا شوید (به دست آورید): قرص آهن Ferro Plus Vivation

گلیسین پایه آهن

کلات بر پایه گلیسینات شامل دو مولکول گلیسین است که با پیوندهای کووالانسی به آهن متصل شده اند. فراهمی زیستی این مکمل در سلول های مخاطی جذب آهن را افزایش می دهد و به سرعت به بافت های هدف بدن تحویل داده می شود. بنابراین ، دوزهای کمتر آهن برای مکمل درمانی مورد نیاز است ، که می تواند منجر به مشکلات گوارشی کمتر و کاهش خطر اضافه بار آهن شود.
خوشبختانه ، گلیسین آهن کلات با غذا واکنش نشان نمی دهد و سطوح بالای فیتات یا فیبر در رژیم غذایی عملکرد آن را مختل نمی کند. همچنین ، جذب بیس گلیسینات آهن با حضور سایر داروها مانع نمی شود. شلات کردن با رژیم غذایی اسید فیتیک باعث ایجاد رسوب نامحلول ، خاک رس و غیره نمی شود.
تحقیقات نشان داده است که بیس گلیسینات آهن در روده هیدرولیز نمی شود و دست نخورده جذب می شود. پس از جذب در مخاط بافت ، شلاتور هیدرولیز می شود و آزادسازی آهن به داخل پلاسما و سایر بافت ها و اندام های بدن مشابه سایر بافت ها تنظیم می شود.
منبع آهن آزاد شده از کلات در مواد خون ساز مورد استفاده قرار می گیرد و بخش آمینو اسید توسط مسیرهای متابولیک طبیعی اسید آمینه متابولیزه می شود. زیرا این شکل از آهن توسط لیگاندهای اسید آمینه محافظت می شود.

اخرین حرف

بیس گلیسینات آهن یکی از بهترین انواع قرص آهن است که علاوه بر جذب بهتر ، عوارض گوارشی کمتری دارد و بنابراین ممکن است بهترین انتخاب برای افراد مبتلا به کم خونی باشد.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: wearefeel

دیدگاهتان را بنویسید