الزام به استعلام درگاه های پرداخت برای صادرکنندگان مجوز کسب و کار آنلاین


دولت سازوکار صدور پروانه «ثبتی» و «تصویبی» را از طریق درگاه ملی صدور مجوز اعلام کرد و طبق مصوبه هیئت مدیره دولت ظرف مدت ۶ ماه همه چیز قابل استعلام است. اقلام مورد نیاز برای صدور مجوزهای تجاری به صورت الکترونیکی و از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در قانون تسهیل صدور پروانه بازرگانی مصوب اردیبهشت ۱۴۰۱ کلیه پروانه های بازرگانی به دو صورت ثبتی و تاییدی تقسیم شد و مقرر شد دولت پروانه کسب صادر کند. از طریق پورتال ملی صدور مجوز بدیهی است شرکت هایی که قصد ثبت نام دارند نیازی به اخذ مجوز و تعریف کسب و کار خود در پرتال ملی مجوز ندارند.

به منظور تأیید هویت و مدارک متقاضیان مجوز، پورتال ملی صدور مجوز باید بتواند مدارک آنها را به صورت آنلاین از سیستم های اطلاعاتی مختلف یا دستگاه های مختلف استعلام کند. به همین دلیل دولت دستگاه‌های اجرایی ارائه‌دهنده مدارک مورد نیاز برای صدور مجوز را با اولویت هیئت تحریریه مکلف کرد ظرف مدت ۶ ماه امکان استعلام الکترونیکی سند را به‌صورت آنلاین از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات و ارائه آن فراهم کنند. به مرجع صدور مجوز

بر اساس دستورالعمل دولت، در پرتال ملی صدور مجوز، فرم صدور مجوز برای شرکت های ثبت محور مشخص شده است و متقاضی این شرکت ها باید این فرم ها را تکمیل و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کند.

همچنین لازم است استعلام های لازم به صورت الکترونیکی انجام شود و مجوز کاغذی با شناسه الکترونیکی منحصر به فرد در قالب سند الکترونیکی معتبر جایگزین شود. این سند غیرقابل انکار است و به صورت آنلاین و آنی صادر می شود. مطابق با پیش بینی انجام شده یک نسخه از پروانه صادره به واحد مربوطه و پوشه ملی کار متقاضی ارسال می گردد.

متقاضیان مجوزهای مبتنی بر ثبت یا اعلامی باید تعهدات مربوط به پذیرش پس از نظارت را به صورت الکترونیکی تکمیل و تایید کنند و پرتال ملی مجوز بدون پذیرش و پذیرش مفاد برگ تعهد مربوط به نظارت پس از آن توسط متقاضی نمی تواند مجوز صادر کند. .

بر اساس قانون تسهیل صدور پروانه کسب، کلیه پروانه های کسب و کاری که سلامت، محیط زیست، سلامت عمومی، اجتماعی، پولی، مالی، ارزی، فرهنگی و امنیت ملی را تهدید می کند و یا مستلزم بهره برداری از منابع طبیعی یا تغییر کاربری اراضی کشاورزی است، به عنوان ثبت تعریف می شود. مدت کوتاهی برای اظهار نظر در خصوص صدور یا عدم صدور پروانه و در صورتی که مرجع ذیصلاح در آن تاریخ نظر خود را نسبت به مجوز اعلام نکرده باشد به معنای صدور پروانه می باشد.

شرکت هایی که مجوز آنها منوط به ثبت نام و شروع فعالیت آنهاست، باید ابتدا موافقت مراجع ذی صلاح را برای ثبت درخواست خود در پرتال ملی صدور مجوز دریافت کنند و از طریق این درگاه استعلام هویت آنها به صورت الکترونیکی انجام می شود. متقاضی پس از تایید مدارک و هویت از طریق بانک اطلاعاتی پایه در کشور، از طریق احراز هویت مرکزی پنجره ملی خدمات هوشمند دولتی وارد پنجره واحد دستگاه های تخصصی می شود. تکمیل مدارک مورد نیاز مرجع ذیصلاح و انجام ارزیابی، بازرسی یا بازدید میدانی توسط مقام اجرایی مطابق کاربرگ مصوب هیئت تحریریه.

پرتال ملی مجوز، مجوز درخواستی را با شناسه منحصر به فرد در قالب سند الکترونیکی معتبر و غیرقابل انکار صادر می کند و یک نسخه از مجوز صادر شده بلافاصله به دستگاه اجرایی مجاز و پرتفوی ملی متقاضی ارسال می شود.

در صورت عدم تایید مجوز توسط مرجع صادرکننده، مرجع ذیصلاح باید به صورت الکترونیکی به متقاضی اطلاع دهد که چرا مجوز صادر نشده است و از طریق اتاق تهاتر ملی و درگاه ملی صدور مجوز، مجوز صادر نشده است.

همچنین پورتال ملی و نمایندگی های تخصصی موظفند وضعیت درخواست ثبت شده را در خصوص ارائه خدمات پیامکی یا سایر روش های اطلاع رسانی غیرجاری از جمله پوشه کار ملی ایرانیان به متقاضیان اطلاع دهند.

مجلس به دستگاه های اجرایی کشور تا آبان ماه فرصت داده است تا با پورتال ملی صدور مجوز تماس بگیرند. اگرچه این مهلت برای چندمین بار تمدید شده است، اما برخی از سازمان های دولتی هنوز ارتباط خود را با پورتال ملی صدور مجوز تکمیل نکرده اند.