افزایش ۳۰ درصدی استفاده ایرانیان از فیلترشکن


ابردراک می گوید فیلترینگ الگوی مصرف اینترنت کاربران ایرانی را تغییر داده است

آمار ابردراک نشان می دهد که پس از اول مهرماه سال جاری تعداد کاربران غیرایرانی که از وب سایت های پلتفرم ابردراک بازدید کرده اند ۳۰ درصد افزایش یافته است و این افزایش به معنای آن است که اکثر کاربران علاوه بر بازدید از سایت های فیلتر شده توسط فیلترشکن، برای سایت های ایرانی هم از فیلترشکن استفاده می کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، ابردراخ گزارشی از وضعیت اینترنت در شرایط قطعی در بازه زمانی شهریور و مهر ۱۴۰۱ منتشر کرد.

این گزارش که با پردازش داده های فعالیت کاربران نهایی در نتیجه بازدید از وب سایت های فعال در بستر شبکه توزیع محتوای ابردراک تهیه شده است، تصویری از الگوی مصرف کاربر و وضعیت اینترنت است.

در این گزارش مبدأ نهایی اینترنت ۱ مهر و وضعیت آپتایم اینترنت اعلام شده است. گزارش اتصال، قطعی اینترنت و قطع ارتباط بین پاپ‌آپ وب‌سایت ابردراک در سه درگاه بین‌المللی کشور با پربازدیدترین زیرساخت‌های خارجی از جمله مراکز داده گوگل، متا واتس‌اپ و اینستاگرام مورد بررسی قرار گرفت.

افزایش ۳۰ درصدی استفاده از فیلترشکن

واتس اپ و اینستاگرام از ساعت ۱۲ ظهر اولین روز مهر ماه تا ۱۶ روز بعد، ۱۷ روز و ۲۰ ساعت بعد در دسترس نبودند. در این مدت واتس اپ ۴ دقیقه و اینستاگرام ۱۶ دقیقه در دسترس بودند.

این اتصالات به صورت پراکنده به دلیل تغییر در روش های ایجاد شده در شرکت زیرساخت مخابرات و ISP ها رخ داد.

پس از مهر اول، تعداد بازدیدکنندگان غیرایرانی از وب‌سایت‌های پلتفرم ابردراک ۳۰ درصد افزایش یافت و این افزایش به این معناست که اکثر کاربران علاوه بر بازدید از سایت‌های فیلتر شده با فیلتر جداکننده، از فیلتر جداکننده برای ایرانیان نیز استفاده می‌کنند. سایت های.

من باید بگویم؛ ۴۶۲ سایت از ۳۲۰۰۰ سایت فعال ابردراک در این مطالعه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند که این سایت ها بیشترین بازدید، درخواست یا کاربران منحصر به فرد را داشتند.

در بخشی دیگر از این گزارش به تفاوت الگوی مصرف کاربران در سال ۱۳۹۸ با بازه زمانی ۱۹ شهریور تا ۱ مهر پرداخته شده است. الگوی مصرف ۲۴ ساعته کاربران ایرانی اینترنت در آخرین گزارش سال ۲۰۱۹ با الگوی محاسبه شده از تاریخ مذکور مطابقت دارد. این عدد تغییرات الگوی استفاده از اینترنت را از زمان شروع ناآرامی نشان می دهد.

پیش از قطع اینترنت، کاربران ایرانی به ترتیب مرورگرهای کروم، گوگل و سامسونگ را ترجیح می دادند، اما پس از این تحول، کاربران از مرورگرهای کروم، سامسونگ و سافاری استفاده کردند.

از نظر شاخص های مصرف کننده، واتس اپ و اینستاگرام حتی در مهر (آغاز نهایی اینترنت) رتبه های ۱۴ و ۷ را کسب کردند. اما این دو سکو در بازه زمانی اول تا دهم مهرماه به رتبه های هجدهم و بیستم رسیدند.

تجزیه و تحلیل حساسیت بیش از حد برای اختلالات اینترنت

در اولین جمعه ماه مهر، ناآرامی های گسترده ای در پلتفرم های واتس اپ و اینستاگرام با استفاده از بازنویسی رکوردهای DNS برای دامنه های اصلی این سرویس ها آغاز شد.

در کمتر از ۲۴ ساعت از پرتاب، اختلالات ارتباطی در لایه TLS، همه مسیرهای بین‌المللی و همه سکوها با تاخیر زمانی اعمال شد.

بر اساس آمار ابردراک در این گزارش، در حال حاضر بخش زیادی از خدمات از دسترس کاربران ایرانی در موبایل خارج شده و شبکه ثابت با روش تفکیک مسیرهای بین المللی از دسترس خارج شده است.

این روش شامل جعل محدودیت‌های DNS و محرومیت از دسترسی با قطع یا کاهش سرعت پروتکل‌های ایمن مانند TLS است. اما Aberdrac معتقد است که خدمات از خارج به روش سیاهچاله محدود می شود. این روش باعث ایجاد مشکلاتی برای کاربران سایر سرویس ها شده است.

طبق یادداشت‌های Aberdrac 14 ماه پیش، تغییراتی که برای بازگرداندن دسترسی به موارد فیلتر شده ایجاد شد، مشکلاتی را در مسیرهای داخلی و بین‌المللی در مراکز داده داخلی به داخلی و داخلی به خارجی گسترش داد و باعث اختلال بیشتر در وب‌سایت‌هایی شد که سرورهای آنها در خارج از کشور قرار دارند و بالعکس.

گزارش ابردراک از وضعیت اینترنت در شرایط قطعی