افزایش ۳ برابری پرداخت تسهیلات برای صاحبان مشاغل خانگی


حل مشکلات ضمانت نامه بانکی برای موسسات مشاغل خانگی

بازپرداخت تسهیلات مشاغل خانگی نسبت به سال قبل سه برابر شده است و با رویکرد حمایتی وزارت کار مشکل ضمانت نامه بانکی صاحبان مشاغل خانگی در حال رفع است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در حال حاضر فعالیت های خانگی در بسیاری از کشورهای جهان مورد توجه قرار گرفته است و مشاغل خانگی یکی از راه های ارزان و کم سرمایه برای ایجاد اشتغال و درآمد است.

هزینه کم و بهره وری بالا از مزایای مهم یک کسب و کار خانگی است و طبق آمار، ۲۳ درصد از کل مشاغل در کشورهای بزرگ صنعتی را مشاغل خانگی تشکیل می دهند.

در دور جدید، وزارت تعاون، کار و رفاه حمایت ویژه ای از مشاغل خانگی کرد و تسهیلات صدور پروانه کار از منزل را در دستور کار قرار داد. در دولت سیزدهم جواز مشاغل خانگی ده برابر شد، بیش از دو سوم مجوزها بلافاصله صادر می شود و تنها یک سوم مجوزها برای سه روز صادر می شود.

رئیس دبیرخانه ساماندهی مشاغل خانگی ستاد پشتیبانی اخیرا از سه برابر شدن تسهیلات مشاغل خانگی نسبت به سال گذشته خبر داد و با اشاره به وجود ۵۰۹ رشته در بخش مشاغل از خانه گفت: ۴۸۶ رشته برای مشاغل خانگی ثبت شده است و می تواند مجوز داشته باشد و در آنجا واقع شود.

وی مهارت آموزی و مهارت آموزی را از اولویت های کلیدی در مشاغل خانگی ذکر می کند و می افزاید: در کسب و کار در منزل متقاضیان پس از اظهار خود ۶ ماه فرصت دارند تا بسته مهارتی و آموزشی در این زمینه را فرا گرفته و راهنمای فنی خود را به تسهیلات ارائه کنند.

حل مشکل ضمانت نامه بانکی صاحبان مشاغل خانگی

متقاضیان مشاغل خانگی ۶ ماه فرصت دارند تا بسته مهارتی مربوطه را بیاموزند و گواهی فنی را برای تحویل گرفتن تسهیلات ارائه کنند.
به گفته هیمتیان، یکی از مشکلات حوزه مشاغل خانگی ضمانت نامه بانکی است، اما با رویکرد جدید در حوزه مشاغل خانگی، بین وزارت کار و بانک های عامل و ضامن وحدت وجود دارد. مشکلات و مشکلات این زمینه را حل کنید.

با توجه به اینکه در حوزه تامین مالی مشاغل از داخل حمایت ویژه شده و با همکاری بانک مرکزی اعتبارات مناسبی در این زمینه اعطا و به بانک های عامل برای جذب آنها ابلاغ شده است.

در حال حاضر تمرکز بر موضوع مشاغل خانگی یکی از برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه اشتغال زایی است و آمارها نشان می دهد در ۹ ماهه دولت سیزدهم بیش از ۷۵ هزار نفر مجوزها از طریق سیستم کار از خانه صادر شد.

پیش از این وزیر تعاون، کار و رفاه از افزایش سه برابری تسهیلات مشاغل خانگی خبر داد و گفت: منابع تسهیلات مشاغل خانگی در سال جاری ۲۰۰ درصد افزایش یافته و سیستم صدور مجوز در مشاغل خانگی بسیار بالا رفته است. در این دوره تسهیل می شود.

منبع: ایسنا