افزایش تراز تجاری ایران با افزایش ارزش صادرات


صادرات ماهانه در دومین ماه سال جاری نسبت به فروردین ماه حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک و بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی از تراز پرداخت ها، ارزش صادرات اقتصاد ایران در اردیبهشت ماه امسال بالغ بر ۴.۸ میلیارد دلار بوده است در حالی که ارزش واردات به کشور این میزان بوده است. ماه حدود ۵.۳ میلیارد دلار برآورد شده است.

بر این اساس تراز تجاری اقتصاد کشور پس از مثبت شدن پنج ماه بعد در وروردن، مجدداً در دومین ماه سال ۱۴۰۱ منفی شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که رشد واردات ماهانه در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه ۸۷ درصد افزایش یافته است. این شاخص در سال گذشته تنها ۳۳ درصد بود.

افزایش واردات در اردیبهشت اتفاق افتاد که تقریبا از ابتدای ماه جاری شاهد افزایش نرخ ارز بودیم. در این گزارش تراز تجاری و همچنین ارزش صادرات و واردات شکل گرفته در اقتصاد ایران در ۱۴ ماه گذشته مورد بررسی قرار گرفته است.

نوسانات صادرات در سال گذشته

بررسی ها نشان می دهد که ارزش صادرات غیرنفتی ماهانه اقتصاد ایران در سال گذشته نوسانات زیادی داشته است. و کمترین میزان صادرات غیرنفتی در سال ۱۴۰۰ مربوط به فروردین ماه به ارزش ۲ میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار بوده است. در دو ماه بعد روند افزایشی صادرات را تجربه کردیم که این رقم در خرداد به ۴.۳ میلیارد دلار رسید و این رقم بالاترین میزان صادرات غیرنفتی در ۶ ماهه نخست سال بود.

اما از خرداد ماه دوباره روند کاهشی ارزش صادرات شکل گرفت. لازم به ذکر است که ارقام صادراتی شامل میعانات گازی است. بیشترین میزان صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته در مهر با ۵ میلیارد و ۲۶۸ میلیون دلار و حجم صادرات در این ماه ۱۵ میلیون تن بوده است. صادرات همانند روند قبلی مجددا کاهش یافت و در ژانویه به ۳.۶ میلیارد دلار رسید.

افزایش صادرات در اردیبهشت ۱۴۰۱

تعداد صادرات غیرنفتی از ۴.۷ میلیارد دلار در فوریه به ۵.۱۰۳ میلیارد دلار در مارس افزایش یافت. به عبارت دیگر ارزش صادرات غیرنفتی کشور در ماه پایانی سال نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار افزایش یافت. اما این روند صعودی در سال جدید نمی تواند ادامه داشته باشد و این رقم در فروردین ۱۴۰۱ به ۳.۷ میلیارد دلار رسید که این رقم نزدیک به حجم صادرات دی ماه سال گذشته بود. ارزش صادرات غیرنفتی به طور کلی در ابتدای سال با کاهش مواجه است که امسال نیز تکرار شده است. اما رقم صادرات فروردین ۱۴۰۱ نسبت به فروردین ماه بسیار بیشتر بود.

ارزش صادرات غیرنفتی ماهانه کشور ۴ میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار بوده که نسبت به بهمن ماه ۱.۱ میلیارد دلار افزایش داشته است. به عبارت دیگر صادرات ماهانه در دومین ماه سال جاری نسبت به فروردین ماه حدود ۳۰ درصد افزایش داشته و بررسی ها نشان می دهد که رشد این شاخص در مدت مشابه سال قبل تنها ۱۳ درصد بوده است. از این منظر می توان گفت که وضعیت صادرات نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

جهش زیاد واردات در اردیبهشت

جدای از نوسان حجم واردات در مرداد و شهریور ۱۴۰۰، می توان گفت که روند واردات در سال گذشته صعودی و افزایشی بوده به طوری که ارزش واردات ماهانه از ۲.۷ میلیارد دلار در فروردین ماه به ۵.۱ رسیده است. میلیارد دلار در فوریه و ماه فرا رسیده است.

بیشترین واردات به اقتصاد ایران در سال گذشته و در شهریور ماه به ارزش ۶ میلیارد و ۴۹۰ میلیون تومان به ثبت رسید. کمترین میزان در ماه آگوست با ۲ میلیارد دلار بود.

ارزش واردات در آخرین ماه سال ۱۴۰۰ به ۶.۴ میلیارد دلار رسید که افزایش حجم واردات ماهانه اسفندماه نسبت به بهمن به ۱.۳ میلیارد دلار رسید. همانند صادرات در فروردین ماه امسال با کاهش جدی شاخص واردات مواجه شدیم که این شاخص در اولین ماه امسال به ۲ میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار کاهش یافت.

ارزش واردات ماهانه نسبت به ماه اول سال ۲.۴ میلیارد دلار افزایش یافت و به ۵ میلیارد و ۲۹۱ میلیون دلار رسید. به عبارت دیگر واردات ماهانه اقتصاد ایران در اردیبهشت ۸۷ درصد افزایش یافت. رشد این شاخص در دومین ماه سال گذشته تنها ۳۳ درصد برآورد شده است و پیش بینی می شود با توجه به افزایش نرخ در خرداد، روند صعودی واردات در خرداد تکرار نشود.

تراز تجاری منفی است

تراز تجاری یکی از اجزای اصلی تراز پرداخت هاست که تحلیل آن در اقتصاد کلان بسیار حائز اهمیت است، زیرا کسری یا مازاد تراز پرداخت ها بر بسیاری از متغیرهای کلان اقتصادی تاثیر می گذارد. از دوازده سال گذشته، در پنج ماه، صادرات بیش از واردات یا به عبارتی تراز تجاری ماهانه مثبت بوده و در هفت ماه، واردات بیش از صادرات بوده است. تراز تجاری اقتصاد ایران در سال گذشته ۴ میلیارد و ۴۸۲ میلیون دلار منفی برآورد شده است.

یکی از مهم ترین دلایل کاهش صادرات در ماه های پایانی سال ۱۴۰۰ کاهش رشد تولید کالاهای واسطه ای در کشور بود به طوری که متوسط ​​رشد ماهانه تولید کالاهای واسطه ای در دوم نیمی از سال گذشته شد. سال منفی ارزیابی شد. با توجه به اینکه کالاهای واسطه ای عموما کالاهای صادراتی برای اقتصاد ایران هستند، کاهش رشد تولید در این گونه اقلام به معنای کاهش رونق صادرات است. بررسی ها نشان می دهد که در فروردین ماه امسال نیز مانند فروردین ۱۴۰۰ تراز تجاری مثبت بوده است.

تراز تجاری دوباره منفی شده است

تراز تجاری که در اولین ماه سال مثبت بود، با جهش واردات در اردیبهشت ماه دوباره منفی شد. یعنی در دومین ماه بهار ۱۴۰۱ ارزش واردات به اقتصاد ایران ۴۷۴ میلیون دلار بیشتر از صادرات غیرنفتی بوده که حدود ۱۰۰ میلیون دلار بیشتر از همین رقم در همان ماه بوده است. از سال قبل

تراز تجاری در اردیبهشت ماه مثبت بود و تقریبا از ابتدای ماه جاری شاهد رشد دلار بوده ایم. اگرچه عمده جهش نرخ ارز در روزهای پایانی اردیبهشت و ابتدای خرداد بوده است، اما همچنان انتظار نمی رود که با چنین جهشی در واردات مواجه شویم. اگر با وجود افزایش قابل توجه نرخ ارز در ماه های آینده تراز تجاری مثبتی را شاهد نباشیم، می توان گفت که صادرات و واردات اقتصاد ایران نه انعطاف پذیر است و نه کم تاب.

منبع: اقتصاد نیوز