افتادگی دریچه میترال و ارتباط آن با استرس


درمان افتادگی دریچه میترال

نارسایی میترال و ارتباط آن با استرس

افتادگی دریچه میترال نوعی بیماری دریچه میکسوماتوز است. بافت اطراف دریچه میترال و وترها به طور غیر طبیعی کشیده می شوند ، به طوری که دریچه میترال همزمان با ضربان قلب خم می شود.
افرادی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند ممکن است عود نداشته باشند (دریچه نشتی) یا شدت آنها از نشتی خفیف تا نشتی دریچه بسیار شل باشد. البته اکثر مردم هیچ گونه نشتی یا نشتی نرم ندارند.

درصد کمی از افرادی که دچار افتادگی شدید دریچه میترال هستند دارای MVP شدید هستند که نیاز به درمان دارد. افتادگی دریچه میترال بسیار شایع است و حدود سه تا پنج درصد از افراد را درگیر می کند. گزارش ها نشان می دهد که زنان دو برابر مردان در معرض این بیماری قرار دارند. به یاد داشته باشید که افتادگی دریچه میترال در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان قابل مشاهده است ، بنابراین می تواند در هر گروه سنی یا جنسیتی رخ دهد.

ترشح دریچه میترال قلب

علائم افتادگی دریچه میترال

اگرچه افتادگی دریچه میترال معمولاً یک اختلال مادام العمر است ، اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری هرگز علائمی ندارند.

بنابراین وقتی افراد مبتلا به این بیماری تشخیص داده شوند ، ممکن است متعجب شوند. در صورت مشاهده علائم ، خون ممکن است از دریچه به عقب برگردد. علائم افتادگی دریچه میترال می تواند در افراد مختلف بسیار متفاوت باشد. همانطور که گفته شد ، این علائم خفیف هستند اما شایع ترین آنها عبارتند از:

ضربان قلب رقابتی یا نامنظم (آریتمی)
سرگیجه یا سبکی سر
مشکل در تنفس یا تنگی نفس ، اغلب در حین فعالیت بدنی یا دراز کشیدن
• متوسطی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید علائم زیر را دارید ، باید به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که بسیاری از بیماری های دیگر قلبی باعث علائم مشابه افتادگی دریچه میترال می شوند ، بنابراین تنها مراجعه به پزشک می تواند علت علائم را مشخص کند.

• اگر درد قفسه سینه دارید و مطمئن نیستید که ممکن است حمله قلبی باشد.

• اگر قبلا دچار افتادگی دریچه میترال شده اید ، در صورت تشدید علائم به پزشک مراجعه کنید.

علل افتادگی دریچه میترال

دریچه میترال جریان خون بین حفره های چپ بالا و پایین قلب را کنترل می کند.

هنگامی که قلب به درستی کار می کند ، دریچه میترال در هنگام پمپاژ قلب به طور کامل بسته می شود و از جریان خون به داخل محفظه فوقانی چپ (دهلیز چپ) جلوگیری می کند.

اما در برخی از افرادی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند ، یک یا هر دو برگچه دریچه میترال دارای بافت اضافی یا کشیدگی بیش از حد است که باعث می شود قلب هر بار که منقبض می شود مانند چتر به دهلیز چپ حمله کند. برآمدگی نمی تواند محکم بسته شود.

در بسیاری از موارد ، خون می تواند از دریچه نشت کند (نارسایی دریچه میترال) اگر فقط مقدار کمی خون به دهلیز چپ برود ، مشکلی وجود ندارد. در بالا ذکر شد که نارسایی شدید دریچه میترال می تواند علائمی مانند مشکل در تنفس ، خواب آلودگی یا سبکی سر ایجاد کند.

نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم زمزمه کلیک است. هنگامی که پزشک با گوشی پزشکی به قلب گوش می دهد ، صدایی را می شنود که انگار برگها برمی گردند و در پی آن جریان مجدد خون به داخل دهلیز ، صدای دیگری را به دنبال دارد.

اسامی دیگر برای توصیف افتادگی دریچه میترال عبارتند از:
• سندرم بارلو
سندرم دریچه فلاپی
سندرم دریچه میترال
بیماری دریچه میترال میکسوماتوز

خطر افتادگی دریچه میترال

عوامل خطر افتادگی دریچه میترال

نارسایی میترال قلب می تواند در هر فرد و در هر سنی رخ دهد. علائم شدید افتادگی دریچه میترال در مردان بالای 50 سال شایع تر است. افتادگی دریچه میترال می تواند با بیماری های مختلف دیگری همراه باشد ، مانند:

سندرم مارفان
سندرم Ehlers-Danlos
• ناهنجاری مامایی
• دیستروفی عضلانی
بیماری گریوز
• اسکولیوز

تشخیص افتادگی دریچه میترال

از آنجایی که اکثر بیماران مبتلا به MVP هیچ علامتی ندارند ، هنگام معاینه فیزیکی هنگام گوش دادن به قلب با گوشی پزشکی ، سوفل قابل تشخیص است. علائم شایع شامل ضربان قلب سریع (تپش قلب) ، ناراحتی در قفسه سینه و خواب آلودگی است.

پزشک ممکن است پس از گوش دادن به قلب فرد با گوشی پزشکی به افتادگی دریچه میترال مشکوک شود. حرکت غیرعادی دریچه میترال می تواند صدایی متمایز به نام “کلیک” ایجاد کند. حتی اگر نارسایی میترال وجود داشته باشد ، پزشک به دلیل رفلاکس ضربان قلب را می شنود.

تشخیص قطعی افتادگی دریچه میترال مورد نیاز است اکوکاردیوگرام انجام دهید این یک نوع سونوگرافی قلبی است.

نحوه تشخیص افتادگی دریچه میترال

اگر صبح داشته باشم باید چکار کنم؟

حتی برای کسانی که هیچ علامتی ندارند ، اکوکاردیوگرام (اکو) هنگامی توصیه می شود که سوفل با افتادگی دریچه میترال تشخیص داده شود. اکو از سونوگرافی برای ارزیابی وضعیت دریچه و میزان جریان خون از دریچه (پشت) در طول انقباض قلب استفاده می کند.

آزمایش دیگر ممکن است تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (CMR) باشد که MRI قلبی نیز نامیده می شود.

درمان افتادگی دریچه میترال

نارسایی میترال برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کند ، بنابراین معمولاً نیازی به درمان نیست.

افرادی که از نارسایی شدید میترال به دلیل افتادگی دریچه میترال رنج می برند ، اغلب می توانند از جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه نشتی سود ببرند. برای افرادی که به دلیل افتادگی دریچه میترال با نارسایی میترال علائم نارسایی احتقانی قلب دارند ، جراحی بهترین روش درمانی است.
اگر در اکوکاردیوگرام نارسایی میترال وجود نداشته باشد ، علائم افتادگی دریچه میترال به ندرت خطرناک هستند. بهترین درمان برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• ورزش ها
• ساخت مسکن
تکنیک های آرام سازی و کاهش استرس
از خوردن قهوه و سایر محرک ها خودداری کنید

داروهای مسدود کننده بتا ، که داروهایی برای کاهش ضربان قلب هستند ، ممکن است در افرادی که دارای ضربان قلب سریع هستند ، معروف به تاکی کاردی ، با افتادگی دریچه میترال ، مفید باشد.

MVP بندرت به یک بیماری جدی تبدیل می شود. با این حال ، در بدترین موارد ، می تواند باعث ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) شود ، که در نهایت می تواند زندگی را تهدید کند.

اگر افتادگی دریچه میترال به حدی شدید باشد که باعث نشت قابل توجه دریچه شود ، که “شکست مجدد” نامیده می شود ، می تواند منجر به عوارض جدی مانند حمله قلبی و سکته مغزی شود.

زیرا هنگامی که شیر در حال کار است ، می تواند دهلیز را بزرگ کند. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند منجر به مشکلات ریتم قلب مانند “فیبریلاسیون دهلیزی” شود که می تواند منجر به تشکیل لخته خون شود. وقتی لخته ها از قلب به عروق یا مغز منتقل می شوند ، می توانند منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شوند.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و قرار ملاقات با مرکز اکسیر قلب و دیابت با الو تماس بگیرید.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید