اعتیاد به کار نوعی اختلال در سلامت روان است


مانند تمام اعتیادهای دیگر، اعتیاد به کار نیز نوعی اختلال روانی است و وقتی صحبت از اعتیاد به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن می رسد مواد مخدر است. در حالی که انواع مختلفی از اعتیاد در جوامع وجود دارد، هر یک، اگر خطرناکتر از اعتیاد نباشد، خطر کمتری ندارد. یکی از آنها اعتیاد به کار است. به این ترتیب فرد در ساعات طولانی مشغول کار است و حتی اوقات فراغت خود را با اضطراب به کار اختصاص می دهد. این تنش و وابستگی تا حدی ادامه می یابد که عملکرد سایر زمینه های زندگی فرد مختل می شود و فرد برای میل به موفقیت نوعی کمال را تجربه می کند.

اعتیاد به کار مشکل پیچیده ای است که بیش از هر زمان دیگری با آن روبرو هستیم. حتما در اطرافتان با افرادی برخورد کرده اید که از این وابستگی رنج می برند. آنها نمی توانند تفریح ​​کنند، آرامش روحی آنها به هم می خورد و اگر وقت خود را به تفریح ​​یا مسافرت بگذرانند احساس گناه می کنند. تمام افکار و عقاید آنها درگیر کار است و حتی زمانی که با خانواده می گذرانند در ذهنشان صرف حل مسائل مربوط به کار و محیط کار می شود، بنابراین هرگز در زندگی شخصی خود موفق نخواهند شد. افرادی که از اعتیاد به کار رنج می برند، در ازای کار، سلامت جسمی و روانی خود را به خطر می اندازند و همچنین غذای خود را از دست می دهند.

درست است که در فرهنگ ما سخت کوشی بسیار ارزشمند و ستودنی است، اما همیشه باید از مرز باریک بین آن و سخت کوشی آگاه بود. زیرا این افراد در هر شرایطی به کار فکر می کنند. حتی زمانی که آنها در خانه مقابل تلویزیون یا پشت میز ناهارخوری هستند، تمام افکار و سیگنال های آنها بر روی کارهایی متمرکز می شود که در محل کار انجام داده اند یا قرار است در آینده انجام دهند. به همین دلیل، شایان ذکر است که مرز باریکی بین علاقه به کار و حتی خستگی معمولی با اعتیاد آن وجود دارد. افراد کوشا به کار خود اهمیت می دهند و تعادل و تعامل با کار و زندگی را برای آنها آسان می کنند.

اگر کارآفرین جوانی هستید یا تازه استارتاپ خود را راه اندازی کرده اید، با وجود اینکه صبح ها با عشق و علاقه به کارتان از خواب بیدار می شوید، باید مراقب باشید که گرفتار بیماری روانی اعتیاد به کار نشوید. در واقع همیشه سعی می کنند ضعف های فردی و اجتماعی خود را پشت کار پنهان کنند. اکثر آنها از عزت نفس پایین رنج می برند و از اختلال شخصیت وسواسی- جبری رنج می برند. این موضوع در دنیای امروز به قدری مهم و حائز اهمیت است که برای جلب توجه جهانیان به این معضل ویرانگر، پنجم جولای به عنوان روز جهانی سوء استفاده از کار اعلام شده است.

متاسفانه اعتیاد به کار اغلب یک شوخی است اما کافی است دقایقی با درد و دل این خانواده ها و فرزندانشان بنشینیم تا ببینیم کم توجهی و جدی نگرفتن این اختلال ویرانگر چه تاثیری بر انسان می گذارد. کار و زندگی یک فرد. اثرات بدی دارد. اعتیاد به کار زیاد، نوعی فرسودگی شغلی را برای شما به ارمغان می آورد که پس از مدتی نه تنها از کار خود لذت خواهید برد، بلکه دلتنگ روزهای گذشته زندگی خود خواهید شد.

البته باید اذعان داشت که اعتیاد به کار بیماری مخوفی است که در مقایسه با بسیاری از بیماری ها و عادات رفتاری نادرست دیگر تصویر متمایزتری از خود ارائه می دهد. شاید در نگاه اول جامعه و مدیران شرکت ها این مزیت را یک مزیت بدانند و حتی بسیاری از شرکت ها و سازمان ها از استخدام افرادی که چنین مزیتی دارند استقبال کنند.

اعتیاد به کار را جدی بگیرید
اعتیاد به کار را جدی بگیرید

البته نمی توان نقش فناوری را در اعتیاد به کار نادیده گرفت. در صورتی که در گذشته ای نه چندان دور، شرایط و موقعیت ها تنها از طریق حضور فیزیکی در محیط کار قابل رصد است. اکنون فضاهای مجازی، وب‌سایت‌ها و حتی دوربین‌های مدار بسته می‌توانند ساعت‌ها شما را در فضای کاری غوطه‌ور کنند. به هر حال بزرگ نمایی در هر موضوعی می تواند صدمات و صدمات جبران ناپذیری به روح و جسم انسان وارد کند و از رسالت اصلی وجودی او بکاهد. کارآفرینان جوان و صاحبان مشاغلی که به تازگی شروع به کار کرده اند، می توانند با یک برنامه مدون و منسجم به تمام جنبه های زندگی خود از جمله مسائل تجاری رسیدگی کنند.

دکتر.. حوریه یحیی