اعتبار گزارش مجلس نمایندگان زیر سوال رفت


افشای مدیر سابق فولاد مبارکه علیه تحقیق

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل سابق فولاد مبارکه که گزارشش مربوط به تحقیق و تفحص از دوران تصدی وی است، در اظهاراتی که البته لحنی احساسی داشت از خود دفاع کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس نمایندگان در این گزارش معتقد است که فولاد مبارکه در مجموع ۹۱ هزار میلیارد تومان تخلف ریالی انجام داده است. به گفته نمایندگان این گزارش، این تخلفات در حوزه های مختلف ترک معاملات قراردادی، فروش، توزیع اجاره، کمک های اجتماعی و تبلیغات به رسانه ها صورت گرفته است.

کمتر از یک هفته پس از قرائت این گزارش، مدیر سابق متهم به اتهامات بیانیه ای صادر کرد، مهمترین نکته این اظهارات توزیع اجاره بها است که مدیر سابق می گوید: ۵۴ هزار میلیارد تومان از ۹۲ هزار میلیارد تومان ذکر شده در گزارش مربوطه به عنوان توزیع اجاره در نظر گرفته شد.

لذا توجه به این نکته حائز اهمیت است که در مدت مذکور شرکت فولاد مبارکه به طور کامل در تالار بورس به خریداران ثبت نام شده در سامانه بهبود حریم خصوصی و مابه التفاوت نرخ ارز فروخته شد. و از بازار آزاد به عنوان رانت و انحراف مالی یاد شد که اولاً ربطی به شرکت فولاد مبارکه ندارد و ثانیاً سایر شرکت های فولادی و معدنی، خودروسازی و سایرین که در بورس هستند نیز طبق دستورات این شرکت این کار را انجام دادند. سازمان های دولتی که خرید آنها به دلیل شرایط خاص اقتصادی و نقدینگی بالا جزو کالاهای سرمایه ای محسوب می شد.

او به زبان ساده می گوید: توزیع رانت ها حاصل مصوبات و دستورات تصمیم گیران است و این اتفاق برای همه شرکت ها افتاد چرا که به دلیل مصوبات اداری مجبور بودند کالاهای خود را کمتر از قیمت بازار بفروشند.

متن بیانیه به شرح زیر است:

با سلام و عرض ادب و احترام به رهبر ملت شریف ایران، با توجه به آنچه در مطالبی که طی روزهای اخیر در پی گزارش تحقیق و تفحص صادره از سوی شورای اسلامی شرکت ذوب آهن اصفهان بر خلاف مقررات داخلی منتشر شده است. مجلس محترم فرمودند. ما از پاسخ خود طفره رفتیم و مدارک مربوطه را برای تهیه گزارش صحیح ارائه کردیم و علیرغم دستور کتبی رئیس محترم مجلس نمایندگان مبنی بر ارائه یک نسخه از گزارش و تشکیل جلسه مشترک با مدیران فولاد مبارکه و به مطالب آن را بشنوید و ببینید سپس از تکمیل گزارش خودداری شد.

با توجه به مغایرت اصل قانونی بودن رسیدگی و رسیدگی با شرکت خصوصی فولاد مبارکه و ارائه تخلفات فراوان توسط کمیسیون تحقیق و تفحص به ریاست کمیته های صنعتی و اصل ۹۰ و عدم علاقه و رغبت به آنها، مایه تاسف است که این روزها اکثر پاسخ دهندگان نظری یک طرفه دارند و قبل از بیان مطالب از سوی دیگر اظهارنظرهای سطحی و غیرواقعی می کنند.

شرکت فولاد مبارکه مبتکر انقلاب اسلامی و یکی از زیورآلات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و نقش موثری در صنعت و اقتصاد کشورمان دارد و به همین دلیل بوده است. تحت تحریم های چندلایه سخت آمریکا و دیگران قرار گرفته است که این نقطه قوت را در کشور ما هدف قرار داده و در معرض تحریم ها نیز قرار گرفته است.

جمعی از مدیران شرکت فولاد فولاد مصلحت مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) را استقلال، خودکفایی، تولید، تولید ثروت، شعار «ما می توانیم» و در نهایت تزریق امید به جامعه تبریک می گویند. تولید و تامین نیازهای داخلی و صادراتی.

این اطمینان را به فرزندان عزیز ایران اسلامی می‌دهم که ستاره درخشان و پرافتخار ذوب آهن اصفهان با انبوه مدیران، کارشناسان، تکنسین‌ها، کارگران شریف و زحمتکش بدون انحراف خاصی خوش درخشیده و به طور کامل و تمیز عمل کرده است. مدیریت ها و اقدامات نسنجیده تعدادی از افراد نادان و تنها یک متخصص که دستاویز رسانه های بیگانه و مخالفان قرار گرفته است می تواند ضربه ای به این نسبت های قدرتمند صنعت و اقتصاد کشور وارد کند.

میلیون ها نفر از سهامداران محترم شرکت فولاد مبارکه با توجه به سودآوری شرکت طی سال های ۹۷ تا ۱۴۰۰ که بالغ بر ۸۸ هزار میلیارد تومان از سود خالص ۱۴.۵ هزار میلیارد تومان (در دوره تحقیق و تفحص) بوده است. به روشنی نشان می دهد که فرزندان مبارکتان شبانه روز برای حفظ حقوق شما در سخت ترین شرایط مجازات ها و تحمل فشارهای ناجوانمردانه داخلی تلاش کرده اند، به شما اطمینان می دهم که جای نگرانی نیست و نتیجه همین است. برخورد با مافیای مبارک فولاد که این وضعیت را به وجود آورد.

۵۴ هزار میلیارد تومان از ۹۲ هزار میلیارد تومان ذکر شده در گزارش مربوط به توزیع اجاره بها می باشد، لذا توجه به این نکته حائز اهمیت است که مجموع فروش شرکت آهن مبارکه طی مدت مذکور در بورس به خریداران ثبت نام شده در سامانه بهبود این وزارتخانه سکوت کردند و تفاوت قیمت بورس با بازار آزاد به عنوان رانت و انحراف مالی، اولاً ربطی به شرکت فولاد مبارکه ندارد و ثانیاً. و سایر شرکت های فولادی و معدنی، خودروسازی و سایر شرکت های مستقر در بورس نیز طبق دستور نهادهای دولتی به دلیل شرایط خاص اقتصادی و نقدینگی بالا به عنوان کالای سرمایه ای خریداری شدند.

در این مدت و با توجه به شیوع ویروس کرونا، مشارکت های مربوط به مسئولیت اجتماعی شرکت فولاد مبارکه با رضایت کامل سهامداران به نهادهای ذیربط پرداخت و اکسیژن رایگان به بیمارستان های سراسر کشور تحویل داده شد. برای کمک به بیماران و مسئولان مربوطه. حساب مشترک زیر نظر فرماندار امام جمعه و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که یک اقدام ملی بود، برای تامین حداقل معیشت وجوه برای طرح کمک های مذهبی واریز شد. از اقشار آسیب پذیر که متأسفانه نهاد گرامی و محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و در سال های جنگ به وجود خود می بالید، الحدم در رسانه های بیگانه مورد هجوم دشمنان قرار گرفت. تاسف و نگرانی که آسیاب دشمنان انقلاب اسلامی آسیاب در آسیاب است.

مردم عزیز ایران، فرزند شما قبل و بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی با سربلندی همراه با مجاهدت های صالحه در کنار مردم ایران بود و به نیت صلاح و پاکی بیانیه ای را به این شرکت تقدیم می کنم. از اموال من و خانواده ام.. به دستگاه های نظارتی اعلام شده و هم اکنون قابل محاسبه و بررسی است.

اکنون که کشور عزیزمان در شرایط سختی قرار دارد، با اطاعت کامل از مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و فرماندهی کل قوا و با حمایت دولت و سایر قوا جمع شویم. در فضایی آرام و با تلاش برای آبادانی و سازندگی کشور، اینجانب و سایر مدیران طبق قوانین در دادگاه ذیصلاح مسئولیت عملکرد خود را بر عهده خواهیم داشت و نظرات مراجع محترم قضایی را محترمانه می پذیریم.

در پایان به منظور آگاهی بخشی به افکار عمومی و شفاف سازی لازم از رسانه ملی جامع جمهوری اسلامی ایران که مورد حمله قرار گرفت و سایر رسانه های متمدن تقاضا دارم با ارائه اطلاعات دقیق و قانونی به همراه اسناد و مدارک مربوطه شفاف سازی لازم را ارائه دهند تا از این موضوع جلوگیری شود. ضایع شدن حقوق مدیران و سهامداران.

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل سابق شرکت فولاد مبارکه اصفهان