اطلاعیه بانک مرکزی به خریداران ارز


هموطنان گرامی جهت جلوگیری از به خطر افتادن اموال و دارایی های خود جهت ارز و لیزینگ فقط به شرکت های مجاز صرافی و لیزینگ مراجعه نمایند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در پی انتشار اخباری مبنی بر فروش دلار تقلبی توسط یک واحد معاملاتی غیرمجاز به نام موجود (قاسم حسرکی و شرکا) مستقر در مرکز تجارت جهانی فردوسی تهران، بانک مرکزی به اطلاع می رساند. بر اساس قوانین و مقررات مربوطه، نظارت بر موسسات دارای مجوز از این بانک اعم از صرافی و لیزینگ به عهده بانک مرکزی است.

با عنایت به فعالیت موسسات فاقد مجوز از بانک مرکزی، بر اساس ماهیت ذاتی وظایف نیروی انتظامی محترم ج.ا.ا و توانمندی ها و امکانات آن نیرو و بر اساس بند ۲ گام اول قانون اساسی برنامه جامع تنظیم بازار غیرقابل تنظیم پول» مصوب مراجع ذیصلاح و مفاد مرحله اول «منشور طرح تنظیم بازار پول از طریق تنظیم نهادهای غیرمجاز» مصوب رهبری اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: کلیه مؤسسات پولی و بانکی غیرمجاز و غیره. اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بازار پول و بانک در سطح کشور (اعم از افراد غیر مجاز فعال در حوزه ارز و لیزینگ) از وظایف نیروی محترم انتظامی ج.ا می باشد. لذا نیروی انتظامی محترم ج.ا موظف است عوامل غیرمجاز در بازار پول را شناسایی و اقدامات لازم را جهت جلوگیری از فعالیت آنان انجام دهد.

اما اگرچه بانک مرکزی در وظایف خود محدود به نظارت بر موسسات دارای مجوز از بانک مرکزی است، اما در صورت مشاهده فعالیت موسسات غیرمجاز اعم از اتحادیه ها و کارگزاران غیرمجاز فعال در حوزه ارز و لیزینگ، به این نهاد مراجعه می کنند. سوال ممنوعیت فعالیت آنها به نیروی پلیس. اعلام می کند.

در پایان، شهروندان گرامی موظفند جهت جلوگیری از به خطر افتادن اموال و دارایی های خود، امور ارزی و لیزینگ را صرفاً به شرکت های مجاز صرافی و لیزینگی که نام آنها در پایگاه بانک مرکزی به نشانی www.cbi درج شده است، مراجعه و پس از بررسی مجوز نصب شده در محل شرکت و تایید از اعتبار وی از پایگاه اطلاع رسانی مذکور، امور خود را پیگیری نمایید.

همچنین مردم عزیر موظفند در صورت مشاهده واحدهای ارزی غیرمجاز در هر نقطه از کشور، مشخصات خود را به بانک مرکزی اعلام کنند.

منبع: بانک مرکزی

لینک کوتاهلینک کپی شد!