استفاده از دستگاه های خودپرداز در سراسر جهان روند صعودی دارد


پایان قرنطینه و نیاز به شمول مالی باعث افزایش ترافیک مشتریان در دستگاه های خودپرداز برداشت وجه نقد می شود. در همین حال، همه‌گیری کرونا میراثی از رفتارهای جدید پرداخت دیجیتالی و بدون نقد به جا گذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، گزارش بازار جهانی ATM RBR به سال ۲۰۲۷ نشان می دهد که در سال ۲۰۲۱، مشتریان در سراسر جهان ۶۹ میلیارد وجه نقد برداشت کرده اند. این عدد در مقایسه با سال ۲۰۲۰ که مردم به دلیل قرنطینه در خانه های خود محبوس بودند و تقاضا برای پول نقد بسیار کم بود، روند صعودی اندکی را نشان می دهد. با گذشت زمان، بیشتر جهان به حالت عادی بازگشت – مغازه ها و رستوران ها دوباره درهای خود را باز کردند و برخی پول نقد پذیرفتند.

رشد ارزش برداشت نقدی در سطح جهان با ۲ درصد افزایش به بیش از ۱۴.۵ تریلیون دلار رسید. علیرغم تعداد کم بازدید از دستگاه های خودپرداز در طول سال های همه گیر، مشتریان میانگین مقادیر بالاتری را در هر تراکنش برداشت کردند.

بازگشت به حالت عادی پس از همه گیری نشان دهنده تغییر به سمت پرداخت های دیجیتال نیست

علیرغم افزایش تقاضا برای پول نقد، مطالعه RBR نشان داد که تعداد کل و ارزش برداشت‌های نقدی جهانی در سال ۲۰۲۱ کمتر از سال ۲۰۱۹ بود. همه‌گیری کووید-۱۹ پرداخت‌های دیجیتال را افزایش داده و کاهش تدریجی برداشت‌های نقدی را تسریع کرده است.

اگرچه سال ۲۰۲۰ یک استثنا بود، در حالی که اکثر مناطق در سال ۲۰۲۱ کمی به حالت عادی بازگشتند، حجم تراکنش های خودپرداز در سال ۲۰۲۱ شاید حتی بیشتر از آن در آمریکای لاتین و اروپای شرقی و مرکزی کاهش یافت. این کاهش مستمر بیشتر مربوط به برزیل و روسیه بود. هر دو اقتصاد بزرگ تعداد دستگاه های خودپرداز را کاهش داده و زیرساخت های پیشرفته پرداخت دیجیتال را معرفی کرده اند.

منطقه آسیا پاسیفیک شاهد کاهش ارزش برداشت‌های نقدی در سال ۲۰۲۱ بود که ناشی از ادامه محدودیت‌های ویروس کرونا و افزایش پذیرش پرداخت‌های تلفن همراه در چین بود. این تا حدودی رشد دو رقمی را در اقتصادهای نوظهور کوچکتر منطقه مانند بنگلادش، فیلیپین و پاکستان که نسبت خدمات بانکی به جمعیت در حال افزایش است و تراکنش های نقدی در دسترس است، جبران کرده است.

ارزش برداشت پول نقد از دستگاه های خودپرداز را به سطوح قبل از همه گیری برگردانید

RBR پیش‌بینی می‌کند که تعداد برداشت‌های نقدی در سراسر جهان بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷ هر سال افزایش می‌یابد، اما به سطح قبل از همه‌گیری باز نمی‌گردد. سریع‌ترین رشد در آسیا و اقیانوسیه، خاورمیانه و آمریکای لاتین اتفاق می‌افتد که عمدتاً توسط کشورهایی هدایت می‌شود که کانال‌های سلف‌سرویس در حال گسترش هستند و مشتریان جدید را شامل می‌شوند، به ویژه در هند، ایران و مکزیک.

ارزش برداشت نقدی در سطح جهانی و در هر منطقه افزایش خواهد یافت. ما بیشترین افزایش را در آمریکای لاتین خواهیم داشت که بیشتر به دلیل تورم بالاتر به ویژه در آرژانتین است. اروپای غربی با توجه به شرایط متضاد بین کشورها، متوسط ​​ترین افزایش را ثبت خواهد کرد – در حالی که ایتالیایی ها در سال ۲۰۲۷ حدود ۱۰۰ میلیارد دلار بیشتر از سال ۲۰۲۱ برداشت خواهند کرد، مشتریان بریتانیایی ۴۰ میلیارد دلار کمتر برداشت خواهند کرد.

مترجم: فرزانه اسکندریان

منبع: Financial IT

لینک کوتاهلینک کپی شد!