استفاده از جوامع اسلامی برای خدمات باز بانکی


تحقیقات جدید نشان می دهد که اکثر کارشناسان برجسته مالی اسلامی انتظار دارند سیستم های مالی و بانکی در این کشورها به سرعت به سمت افزایش استفاده از خدمات بانکداری باز طی سه سال آینده حرکت کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری آنلاین، این تحقیق توسط سوق الاسلام، یک پلتفرم پیشرو که دسترسی به دانش تخصصی و فرصت های مالی را در حمایت از مجمع جهانی مالی اسلامی ۲۰۲۲ فراهم می کند، انجام شده است. بانکداری اسلامی و مؤسسات مالی مالزی (AIIBIM) با مشارکت بانک مرکزی مالزی و با هدف ایجاد یک گفتمان فعال در اطراف جنبش. بر اساس این گزارش، این اقدام، یعنی حرکت به سمت بانکداری باز، برای تقویت جایگاه رهبری جهانی در امور مالی اسلامی ضروری است.

این مطالعه نشان داد که ۹۰ درصد متخصصان مالی اسلامی معتقدند که پذیرش بانکداری باز توسط مؤسسات مالی، دولت ها، شرکت های فین تک و سایر ذینفعان تا سال ۲۰۲۵ افزایش خواهد یافت و از هر پنج متخصص مالی، دو نفر (۳۸ درصد) انتظار افزایش قابل توجهی در پذیرش دارند. از این نوع بانکداری

این مطالعه همچنین نشان داد که رشد بانکداری باز در امور مالی اسلامی تا حدی توسط مقررات بیشتر و بهتر هدایت می شود. نزدیک به یک سوم (۳۲ درصد) از متخصصان مالی اسلامی که مورد بررسی قرار گرفتند، انتظار افزایش قابل توجهی در مقررات داشتند، در حالی که ۵۹ درصد انتظار افزایش جزئی در مقررات داشتند.

از سوی دیگر، این مطالعه نشان داد که متخصصان مالی اسلامی که در طیف وسیعی از بخش‌ها کار می‌کنند، معتقدند بانکداری باز به معنای استفاده بیشتر از نوآوری‌های فین‌تک در امور مالی اسلامی مانند وقف، زکات و امور خیریه است.

بیش از نیمی از پاسخ دهندگان (۶۲ درصد) به شدت موافق هستند که API های باز پلتفرم ها را قادر می سازد به حساب های مشتریان در امور مالی اسلامی دسترسی داشته باشند و به مشتریان اجازه می دهد از طریق پلتفرم های مالی در خدمات بانکی شرکت کنند.

کارشناسان مالی اسلامی بر این باورند که مزیت اصلی بانکداری باز در صنعت مالی اسلامی، پاسخگویی به تقاضای مشتریان و ارائه گزینه های بیشتر با توانایی بانک ها در ارائه محصولات نوآورانه تر است.

مزایای دیگر شامل مدیریت هزینه‌های افزایشی راه‌اندازی خدمات دیجیتال جدید در مقیاس و توسعه استراتژی‌های جدید برای کسب درآمد از داده‌های مشتری برای تولید جریان‌های درآمد جدید است. رشد بانکداری باز همچنین سازمان ها را قادر می سازد تا الزامات نظارتی را برای ارائه شفافیت بیشتر برای گزارش داده ها برآورده کنند.

ارسلان احمد، رئیس GIFF2022 گفت: اتکای فزاینده به بانکداری باز در امور مالی اسلامی مزایای زیادی برای این بخش به همراه دارد و تحقیقات نشان می‌دهد که متخصصان مالی اسلامی انتظار تحولات سریع در این بخش را در سه سال آینده دارند. نیاز آشکار به مقررات بیشتر و بهتر در مورد بانکداری باز و سیستم های بانکداری باز در امور مالی اسلامی وجود دارد و این امر توسط متخصصان مالی اسلامی که پیشرفت قوی را پیش بینی می کنند به رسمیت شناخته و تأیید شده است.

مترجم: نیلوفر آدبنیا

انتهای پیام/