استفاده از بوکسیت کم عیار به سفارش شرکت آلومینا ایران


تورج زری در نشست خبری با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب و با اشاره به اینکه معدن تاش جزو با کیفیت ترین معادن بوکسیت کشور است، گفت: با اکتشافات مجتمع آلومینا ایران حدود یک میلیون تن استخراج کرده ایم.
و به گزارش پایگاه خبری در اینترنت به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، ادامه داد: پژوهشگران دانشگاه های شیراز و شاهرود در خصوص آلودگی زیست محیطی این معدن بررسی های کارشناسی انجام دادند و هیچ آزمایشی مبنی بر وجود آلودگی زیست محیطی وجود ندارد. شما دارید. موضوع آلودگی حتی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی نیز تایید نشد.
مدیرعامل ایران آلومینا تایید کرد: اما متأسفانه یک سری حرف های رکیک و غیرحرفه ای باعث تعطیلی آن شد. امیدواریم مسئولان به قانون عمل کنند و پروانه بهره برداری را صادر کنند.
وی افزود: در عین حال به دلیل کیفیت پایین معادن بوکسیت موجود، مجبور به واردات بوکسیت و برداشت ارز هستیم.

راه اندازی پروژه دانش در دهه فجر
زری با بیان اینکه مجتمع آلومینا ایران با مشارکت ۵۲ شرکت دانش بنیان و تیم تحقیقاتی این شرکت اقدام به بومی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز از جمله طراحی هیدرات های ویژه کرده است، گفت: پیشرفت این پروژه هم اکنون ۸۲ درصد است. و در پایان سال جاری راه اندازی خواهد شد. این محصول انحصاری تنها در ۴ کشور تولید می شود.
وی ادامه داد: طرح مذکور را در مقیاس نیمه صنعتی تولید کردیم. این محصول ۴ برابر ارزش افزوده نسبت به آلومینا او آن را دریافت کرد. بر اساس برنامه ریزی تولید ۳۵۰۰ تن تولید و در قرارداد فجر افتتاح می شود.

طرح تامین برق مورد نیاز برای ساخت نیروگاه
مدیرعامل شرکت آلومینا ایران با بیان اینکه به دلیل مشکلات برق در فصل تابستان، طرح احداث نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی با حمایت مالی ایمیدرو در نیمه دوم سال جاری اجرایی می شود، گفت: میزان سرمایه گذاری در آی تی. دو هزار میلیارد تومان.

افزایش ۳۳ میلیون تنی ذخایر تعیین شده بوکسیت کشور
زری با اشاره به اینکه مجتمع آلومینا ایران طی شش سال گذشته برنامه گسترده ای را در حوزه اکتشاف اجرا کرده است، گفت: حجم ذخایر موجود تا سال ۹۵ حدود ۷ میلیون تن بوده اما با اکتشافات انجام شده در سال های اخیر، ۳۳ میلیون تن ذخیره شده است. تن به دست آمد. علاوه بر ذخایر قطعی به ۴۰ میلیون تن رسیده است.
وی ادامه داد: سال گذشته برای توسعه اکتشافات ۲ دستگاه ژئو ۹۰۰ تمام مکانیکی خریداری کردیم. عمق اکتشاف این شرکت هم اکنون حدود ۲۵۰ متر است و در ۵ معدن در استانداری های خراسان شمالی، کرمان، یزد، سمنان، کوکیلویه و بویار احمد در ۳۰ بلوک با مشارکت ۱۳ پیمانکار فعالیت اکتشاف و استخراج داریم. همچنین در نظر داریم تا سال آینده طرح اکتشاف منطقه زاگرس را تکمیل کنیم.

تکمیل فاز اول مطالعات بوکسیت کم عیار
مدیرعامل شرکت آلومینا ایران با اشاره به اینکه با توجه به نیاز کشور به بوکسیت، طرح استفاده از بوکسیت کم عیار را در دستور کار قرار داده ایم، گفت: فاز اول مطالعه این طرح توسط چینی ها انجام شد. و نتایج آن حاکی از انتظارات مثبت است. امیدواریم مرحله دوم (آزمایشی) به نتایج مثبتی برسد.

راه اندازی پروژه غنی سازی در پایان سال جاری
زری با اشاره به نیاز این شرکت به مصرف سالانه ۹۰۰ هزار تن بوکسیت، تصریح کرد: طرح غنی سازی با کیفیت بالا با رسانه سنگین با اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد ریال از سال گذشته آغاز شده و امسال نیز آغاز می شود.

امکان صادرات ۴۰ درصد آلیاژهای تولیدی
مدیرعامل شرکت آلومینا ایران با بیان اینکه تا پایان سال جاری حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار تن آلومینیوم در کشور تولید خواهیم کرد، گفت: در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار تن آلومینیوم در کشور تولید خواهیم کرد. شرکت آلومینا ایران نیز توان صادرات ۱۵ تا ۲۰ هزار تنی را دارد.
وی ادامه داد: برنامه تولید آلومینا در سال جاری تا پایان مردادماه ۲۵۰ هزار تن است. ۱۶۶ هزار تن هیدرات آلومینیوم معادل ۹۷ هزار تن آلومینا تولید شده. هدف از این طرح افزایش ۱۵ هزار تنی تولید تا پایان سال جاری نسبت به سال گذشته است.

اقدامات مسئولیت اجتماعی
وی با اشاره به اینکه حدود ۴ هزار نفر در این مجموعه (آلومینیوم، آلومینیوم، پیمانکاری و ۵ معدن) به صورت مستقیم مشغول به کار هستند، گفت: در حوزه مسئولیت اجتماعی این شرکت اقدامات مختلفی از جمله فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری را انجام می دهد. اب. به گفته وی، حدود ۱۵ میلیارد تومان برای این بخش هزینه می شود.
وی افزود: این شرکت همچنین در فعالیت های ورزشی، تامین تجهیزات بیمارستانی در دوران کرونا و اقدامات عام المنفعه نیز حضور داشت. در بخش راه سازی به عنوان اقدامی به نفع شرکت و مردم منطقه انجام شد.

کاهش تولید ۱۰۰۰ تن شمش به دلیل کمبود برق
مدیرکل مجتمع آلومینا ایران با بیان اینکه به دلیل مشکل برق – که از اواخر خرداد ماه شروع شده و همچنان ادامه دارد – نتوانستیم از تمام ظرفیت برق استفاده کنیم، گفت: این مشکل باعث شد که به میزان مورد نیاز دست پیدا نکنیم. برنامه تولید و حدود ۱۰۰۰ کاهش در تولید شمش آلومینیوم داشتیم.
وی ادامه داد: تا پایان مردادماه به ۱۵ هزار تن تولید رسیده بودیم. امیدواریم در نیمه دوم سال این کمبود را جبران کنیم و با ۲۵۰ هزار تن آلومینا و ۳۸ هزار تن آلیاژ به برنامه تولید برسیم. البته نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶۰۰ تن افزایش داشتیم.

افتتاح رسمی طرح توسعه واحد سود و تبخیر
مدیرعامل شرکت آلومینا ایران در مراسم افتتاحیه طرح توسعه واحد انتفاعی و تبخیر که با حضور استاندار خراسان شمالی برگزار شد، گفت: این پروژه جدید به مدت دو سال با دانش بومی و صرفه جویی اجرا و ساخته شده است. قطعات. . مدت اجرای این پروژه ۲۰ سال می باشد.
وی افزود: ظرفیت تولید سالانه این طرح به ۴۷ هزار و ۳۰۰ مترمکعب خواهد رسید. نیروی انسانی مورد نیاز این پروژه ۸ نفر می باشد.
زارع اذعان داشت: کل سرمایه ثابت این طرح ۹۸.۴ میلیارد تومان، کل هزینه تولید سالانه ۳۳.۵ میلیارد تومان و کل فروش ۱۱۷.۲ میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: بازده سرمایه با نرخ تنزیل ۱۸ درصد ۳.۷ سال.