استعلام مبالغ حساب مسدود شده – درک الکترونیکی – سایت خبری درک – تفاهم


قانون جدید چک در خصوص امکان استعلام مبالغ مسدود شده چک های برگشتی تکمیل شد.

به گزارش وبسایت آنلاین درک نیوز؛ با اجرای این قسمت از قانون چک، مشتریان محترم بانک سینا می توانند با مراجعه به سایت بانک مرکزی از مبالغ بازداشت شده بابت چک های برگشتی مطلع شوند.
بر اساس قانون جدید چک و با راه اندازی سامانه ماهچک (ممنوعیت حساب صادرکننده چک های برگشتی) که از ۷ خرداد ماه جاری شروع به کار کرده است، در صورت عدم وجود موجودی کافی در حساب صادرکننده چک، در مرحله اول سایر حساب های وی در همین بانک مشمولین و عودت مسدود می شود.
بر این اساس، پس از ثبت عدم پرداخت یا کسری مبلغ چک در سامانه یکپارچه بانک مرکزی، از طریق این سامانه به کلیه بانک ها و موسسات اعتباری اطلاع رسانی می شود.
بانک ها و موسسات اعتباری موظفند پس از ۲۴ ساعت از افتتاح حساب و صدور کارت بانکی جدید تا زمان تسویه چک خودداری کنند و طبق این قانون وجوه کلیه حساب ها و کارت های بانکی و هر مبلغی متعلق به صادرکننده است. . بانک یا موسسه اعتباری تحت چه آدرسی است. مبلغ چک به ترتیب اعلام شده از سوی بانک مرکزی مسدود می شود.
عدم بازپرداخت تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت نامه ارزی و ریالی و عدم گشایش اعتبار خارجی از دیگر محدودیت های اعمال شده برای خدمات بانکی برای دارندگان چک های برگشتی بر اساس قانون جدید چک که از ابتدای سال ۱۴۰۰ لازم الاجرا شد، است. اسناد ارزی یا ریالی.
مشتریان گرامی با مراجعه به سایت بانک مرکزی www.cbi.ir در انتهای صفحه (حاشیه) سایت بخش «استعلام مبالغ حساب های مسدود شده چک های برگشتی» و درج مشخصات مورد نیاز. ، می توانند از مبالغ حساب های مسدود شده برای چک استفاده کنند.