استعلام شخصی در مورد اعتبار چک های تضمین شده از ۱۷ ژوئن


محرمیان از لزوم ثبت چک های تضمین شده در سامانه صیاد خبر داد

معاون فناوری های نوین در بانک مرکزی گفت: مشمولان چک تضمین شده از ۲۶ خردادماه می توانند بدون استفاده از ابزارهای موبایل و اینترنت به صورت حضوری و بدون استفاده از ابزارهای موبایل و اینترنت استعلام اصالت چک را دارند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در خصوص چک تضمین شده و لزوم ثبت آن در سامانه صیاد گفت: طبق قانون چک وثیقه باید در سامانه صیاد ثبت شود. توسط شعبه بانک.” نسخه قابل اجرا اعلام شده است.

مهران محرمیان تصریح کرد: بانک ها در این زمینه اقدامات لازم را انجام می دهند، این در حالی است که اجرای چک های وثیقه قبلی در شبکه بانکی یک ماه و نیم به طول انجامید و دارندگان چک ثبت نشده باید به شعبه صادرکننده چک و غیره مراجعه کنند. به عبارتی چنین چک هایی را دریافت نخواهید کرد سرویس در سیستم های بین بانکی.

معاون فناوری های نوین در بانک مرکزی با بیان اینکه امکان استعلام چک های شکاری وثیقه (چک های وثیقه با شناسه شکاری ۱۶ رقمی) برای اطمینان از اصالت این نوع چک های ارائه شده در حین انجام معاملات وجود دارد، گفت: امکان استعلام چک های شکاری وثیقه (چک های وثیقه با شناسه شکاری ۱۶ رقمی) وجود دارد. بانکداری آنلاین، استعلام موبایل بانک، اپلیکیشن های موبایل، پیامک و دستگاه های خودپرداز بانک های عامل. در واقع گیرنده چک با بررسی این چک ها از ثبت چک به نفع خود در سامانه ماهیگیری مطمئن می شود.

مسئولیت ثبت چک های تضمین شده بر عهده شعب بانک می باشد

وی تصریح کرد: چک های وثیقه ای که از طریق شعب بانکی به مشتریان ارائه می شود مجهز به شناسه ۱۶ رقمی است و بر اساس وظایف مقرر در قانون اصلاح قانون صدور چک، ثبت این چک ها به عهده بانک است. شعب و صادرکنندگان چک در این خصوص مسئولیتی ندارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این چک ها نیازی به بررسی در سامانه صیاد ندارد و ذینفع می تواند با اخذ چک از مبدا و استعلام از سامانه صیاد و تطبیق از ثبت چک در سامانه صیاد اطمینان حاصل کند. عناصر اطلاعاتی متن و موارد ثبت شده در سامانه ماهیگیر را بررسی کنید.

بدیهی است در صورت استعلام گیرنده از سامانه شکارچی و مشاهده عدم ثبت این چک و یا مغایرت موارد اطلاعاتی آن، باید از پذیرش چک خودداری کند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!