استراتژی اقیانوس آبی دلیل پیروزی بسیاری از برندهاست


شاید در محیط کاری که به تازگی وارد آن شده اید، نام استراتژی اقیانوس آبی را نشنیده باشید. اما باید بدانید که استفاده از این استراتژی دلیل پیروزی بسیاری از برندهای معروف دنیا در فضای رقابتی بود. استراتژی اقیانوس آبی اولین بار در سال ۲۰۰۵ در کتابی به این نام ارائه شد که حاصل بیست سال تلاش پروفسور چان کیم و پروفسور رنه مابورنیا بود. این کتاب به قدری موفق بود که در کمتر از یک سال میلیون ها نسخه از آن به ده ها زبان زنده دنیا ترجمه و فروخته شد. نزدیک به بیست سال از ارائه این استراتژی می گذرد و این استراتژی در بیش از ۳۰ صنعت مختلف اجرا شده است. ترکیبی از استراتژی تمایز و استراتژی کاهش هزینه که یک ابزار مدیریتی منحصر به فرد را برای ایجاد یک محیط جدید بی نظیر در اختیار شرکت ها قرار می دهد.

دنیای تجارت در سادگی خود از استراتژی هایی بهره می برد که شما را به موفقیت و پیروزی در دنیای رقابتی نزدیک می کند. استراتژی اقیانوس آبی دقیقاً مانند این فرآیند، فرآیندی سیستماتیک و تکراری است و با ارائه مدل های بازاریابی و ابزارهای رقابتی، به شما کمک می کند تا فرصت های منحصر به فردی را در بازار ایجاد کرده و از مرزهای سنتی کسب و کار به سمت مدرنیته حرکت کنید.

استراتژی اقیانوس آبی به دنبال بازارهای کمتر جذاب یا ایجاد بازارهای جدید است. بازاری برای یک محصول یا خدمات که در آن رقابت وجود ندارد یا بسیار کم است. این استراتژی حول محور جستجوی شغلی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته و سازمان های کمتری در آن مشغول به کار هستند و هیچ فشاری برای رقابت برای کاهش قیمت ها وجود ندارد. زیرا تا زمانی که محصولات تولید شده در یک شرکت تحت فشار قیمت گذاری باشند، احتمال شکست به طور تصاعدی افزایش می یابد. به طور خلاصه، شرکت های جدیدی که به دنبال پیاده سازی این استراتژی در کسب و کار خود هستند، باید به دنبال فضای بازار بدون رقیب باشند و البته این استراتژی در تمامی مشاغل و صنایع قابل اعمال است. استراتژی اقیانوس آبی به شما این امکان را می دهد که در یک بازار بی رقیب یا در “اقیانوس آبی” فعالیت کنید و خود و کسب و کارتان را سودآورتر کنید.

رهبران سازمانی که در اجرای استراتژی اقیانوس آبی ماهر و شایسته هستند، به جای تمرکز بر محیط رقابتی و بازار فعلی، متفاوت فکر می کنند و خلاقیت سیستماتیک به آنها کمک می کند تا از فرصت های خود برای پیشرفت با چاشنی ریسک استفاده کنند. سازگاری، بهترین استفاده را داشته باشید. برای روشن تر، استراتژی اقیانوس آبی نماد بخشی از بازار است که در آن طعمه ها و فرصت هایی وجود دارد که هیچ کس سراغ آنها نرفته است، بنابراین نیازی به درگیری و رقابت نیست.

استراتژی اقیانوس آبی دیدگاه تجاری سنتی را به چالش می کشد. از دیدگاه سنتی، شرکت هایی که کارمزد بیشتری دریافت می کنند، ارزش بیشتری را به مشتریان خود ارائه می دهند. در حالی که در استراتژی اقیانوس آبی می توان با هزینه کمتر و تنها با استفاده از خلاقیت و نوآوری، ارزش برجسته ای را به مشتریان ارائه داد.

برای صاحبان کسب و کار، به ویژه مدیران، بسیار ضروری است که مانند یک استراتژیست اقیانوس آبی فکر کنند و کسب و کار خود را به سمت آن سوق دهند. این استراتژی به شما کمک می کند تا در دام رقابت با رقبا نیفتید.

مهندس امین الرشیدی