استخر بیمه اتکایی غیرمتمرکز چیست؟


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در این مقاله به بررسی راهکار بیمه اتکایی (یعنی بیمه برای بیمه گذاران) به نام استخر بیمه اتکایی غیرمتمرکز یا به اختصار DERP می پردازیم.

با توجه به سودمندی و اهمیت بیمه در بازارهای مالی سنتی، اهمیت صنعت بیمه در بازار ارزهای دیجیتال چندین برابر بیشتر است زیرا این بازار در مقایسه با بازارهای سنتی دارای ریسک و نوسانات بالایی است.

اما از آنجایی که سرمایه گذاران کریپتو عمدتا ریسک پذیر هستند، صنعت بیمه در بازار ارزهای دیجیتال هنوز به پتانسیل و کارایی کامل خود نرسیده است.

DERP یا استخر بیمه اتکایی غیرمتمرکز چیست؟

استخرهای بیمه اتکایی غیرمتمرکز یا DERP ها توسط استخرهای بیمه خرد تامین می شوند تا عدم قطعیت و جبران خسارات را کاهش دهند.

DERP ها به طور مستقیم گروه های بیمه خود را بیمه می کنند تا توان پرداخت بدهی خود را تقویت کنند. مشارکت گروه بیمه در یک DERP معتبر، اعتبار کلی آن استخر را افزایش می دهد.

اگر چالش‌های مربوط به عملکرد استخرهای بیمه اتکایی غیرمتمرکز حل شود، DERP‌ها می‌توانند به تکامل و کارایی بازارهای سنتی در بازار ارزهای دیجیتال بدون محدود کردن ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال دست یابند.

معایب و مشکلات وضعیت فعلی

با توجه به افزایش خطرات هک، تقلب و بحران های اقتصادی، اهمیت بیمه در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار بالاست، اما با وجود اهمیت بیمه و نیاز بازار به این صنعت، استفاده از بیمه در بازار ارزهای دیجیتال بسیار محدود است. .

داده های وب سایت DefiLlama نشان می دهد که تا ۲۱ ژوئن، ارزش کل پروتکل های قفل شده (TVL) در پروتکل های بیمه ۴۵۰ میلیون دلار است.

در حالی که ارزش کل رزرو شده در کل Defi 75 میلیارد دلار است. بیشتر پروتکل های امنیتی فقط قراردادهای هوشمند و خطرات هک را ایمن می کنند.

البته، برخی از پروتکل‌ها رویدادهای مالی را نیز بیمه می‌کنند (برای مثال، InsurAce یک بیمه نامه برای جدا کردن TCS نوشته است).

استفاده محدود از بیمه در حوزه ارز دیجیتال به این موضوع مربوط می شود که صنعت بیمه در این حوزه فاقد قانون گذاری، بیمه اتکایی و مسئولانی برای مقابله با آن است.

بدون این، گروه های بیمه ارزهای دیجیتال در حال حاضر با دو گزینه زیر روبرو هستند:

۱. تضمین ۱۰۰% یعنی استفاده ناکارآمد از سرمایه و کاهش مقیاس پذیری پروتکل.

۲. حداقل تضمینی باشد.

در این حالت از سرمایه به نحو احسن استفاده می شود، اما دو مشکل جدید به وجود می آید:

مصرف کنندگان نمی توانند خطرات گروه های بیمه را به خوبی ارزیابی کنند (نیازمند مدل سازی پیچیده ریاضی است).

در نتیجه گروه‌های غیرمسئول ریسک را به حداکثر می‌رسانند و گروه‌های مسئول از رقابت خارج می‌شوند.

حتی اگر گروه های بیمه ای پاسخگو باشند، ممکن است با بحران مواجه شوند و در این مورد حمایتی نداشته باشند.

در امور مالی متعارف، صنعت بیمه با انتخاب گزینه ۲ (وثیقه کمتر) و افزودن دو لایه دفاعی زیر بر این مشکلات فائق می‌آید:

۱. بیمه گذاران باید از قوانین ایالت پیروی کنند. در نتیجه، مصرف کنندگان می دانند که تمام شرکت هایی که بیمه می فروشند به اندازه کافی قابل اعتماد و قابل اعتماد هستند.

۲. شرکت های بیمه برای جبران زیان خود در صورت بروز بحران های پیش بینی نشده از بیمه اتکایی استفاده می کنند.

به تصویر زیر توجه کنید:

استخر غیرمتمرکز بیمه اتکایی

استخر غیرمتمرکز بیمه اتکایی

یک استخر غیرمتمرکز بیمه اتکایی می تواند راه حلی برای مشکلات بیمه در فضای ارز دیجیتال باشد. DERP ها می توانند پارامترهای ریسک واضحی را برای مشتریان و بیمه گذاران در استخرهای بیمه فراهم کنند.

در واقع استخرهای بیمه اتکایی مجموعه های بیمه ای هستند که زیر مجموعه های بیمه ای خود را مدیریت کرده و سرمایه خود را تامین می کنند.

برای درک بهتر نحوه عملکرد یک استخر بیمه اتکایی غیرمتمرکز، فرض کنید که یک مجموعه جدید بیمه اتکایی می خواهد به DERP بپیوندد.

سایر اعضای DERP، یعنی گروه های بیمه عضو آن، در حال بررسی عمیق استخر جدید هستند.

بسته به سطح ریسک استخر جدید و ارتباط آن با DERP، آنها برای تعیین حق بیمه و ورود به استخر جدید با هم مشورت می کنند.

هنگامی که استخر جدید وارد DERP می شود، می تواند از وجوه اضطراری پرداخت شده به کاربران استفاده کند. به شکل زیر توجه کنید:

بیمه اتکایی غیرمتمرکز

این مکانیسم باعث می شود که استخرهای بیمه اولیه از امنیت کمتری برخوردار باشند. اما در عین حال مشکلات و ضعف های مالی مشتریان را حل می کند.

همچنین واضح است که DERP ها تا حدی مسائل پشتیبانی و صدور گواهینامه را حل می کنند.

در این مدل مسئولیت ارزیابی ریسک های گروه بیمه از مشتری (که سابقه بیمه زیادی ندارد) به سایر گروه های بیمه (که متخصص بیمه هستند) منتقل می شود.

برای ارزیابی ریسک یک استخر بیمه، مشتریان فقط بررسی می کنند که آیا استخر یک عضو معتبر DERP است یا خیر.

گروه های عضو DERP (متخصصان این حوزه) استخر جدید را با جزئیات کامل ارزیابی می کنند و حق بیمه را بر اساس ریسک پذیری آن تعیین می کنند.

این فرآیند تضمین می کند که گروه های غیرمسئول ریسک زیادی نمی کنند و به گروه های مسئول پاداش داده می شود.

به جای استانداردهای عمومی، استانداردهای خصوصی را جایگزین کنید

استخرهای بیمه اتکایی غیرمتمرکز استانداردهای بیمه را با استانداردهای عمومی جایگزین می کنند که تنظیم کننده ها بر بیمه گذاران سنتی تحمیل می کنند.

البته جایگزینی استانداردها راه حل ایده آلی نیست و نباید از ایرادات آن غافل شد. به طور کلی در این زمینه با ۳ مشکل عمده روبرو هستیم:

۱. DERP ها ممکن است نتوانند یا نتوانند ریسک پذیری سایر گروه های بیمه را ارزیابی کنند. اگرچه آنها انگیزه خوبی برای عمل منطقی دارند و مسئول ضررهای یکدیگر هستند، اما ممکن است در ارزیابی ناکام باشند.

۲. DERP های معتبر می توانند از قدرت خود برای ممنوعیت گروه های بیمه رقیب یا تعیین حق بیمه های بالا برای آنها استفاده کنند. البته تاثیر این مشکل تا حدی از طریق بازارهای رقابتی و فرآیندهای انتخاب شفاف قابل حل است. اما احتمال وقوع آن همچنان وجود دارد.

۳. در این مدل، ارزیابی کیفیت پشتیبانی برای مشتریان آسانتر است، اما مشتریان باید کیفیت گروه های بیمه اتکایی غیرمتمرکز را به دقت ارزیابی کنند و همچنان امکان اطلاعات نادرست وجود دارد.

از سوی دیگر، استانداردهای خصوصی نسبت به استانداردهای عمومی مزایایی دارند، مانند کاهش ریسک قوانین انحصاری.

البته این مقایسه تنها یک فرضیه است، زیرا قانونگذاران هنوز معیاری برای تامین امنیت ارز دیجیتال تعریف نکرده اند. بنابراین استفاده از استانداردهای خصوصی بهتر از وضعیت فعلی خواهد بود زیرا استاندارد خاصی وجود ندارد.

قبل از مشکلات و چالش ها

در این مقاله به بررسی عملکرد DERP ها در یک برهه زمانی خاص پرداخته ایم اما به مرور زمان این پروتکل ها با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

از آنجایی که در این مقاله با چارچوب کلی این راه حل سروکار داریم و وارد جزئیات نمی شویم، در این قسمت تنها به بررسی کلی چالش ها می پردازیم:

۱. DERP ها باید شهرت خوبی برای جلب توجه و اعتماد مشتریان داشته باشند.

در نتیجه، این پروتکل ها باید با چالش های مراحل اولیه عملیات خود مقابله کنند، زیرا مشتریان زیادی ندارند. پس از تایید، DERP ها همچنین باید با تعدادی از مسائل مقابله کنند.

به عنوان مثال، استخرهای بیمه ممکن است DERP را ترک کنند یا بخواهند در معرض خطر قرار گرفتن خود افزایش دهند.

۲. این طرح باید بیشتر با تیم های تشکیل دهنده استخرهای بیمه تعامل داشته باشد تا با کاربران خرده فروشی.

این موضوع در بحث مدیریت بسیار مهم است، اما در هر صورت، تیم های سازمانی ممکن است گروه های خود را در مورد این پروتکل ها و روشی که کاربران خرد می توانند به این پروتکل ها باز کنند، جدا کنند.

۳. استخرها سطح تحمل ریسک را هنگام تعیین و پرداخت حق بیمه ورودی برای DERP ها تعیین می کنند.

در نتیجه، استخرهای بیمه اتکایی غیرمتمرکز باید به طور پویا حق بیمه را از طریق مکانیزمی تنظیم کنند. در غیر این صورت خطرات به مجموعه های بیمه تحمیل می شود.

نتیجه

با توجه به استقبال روزافزون از بازار ارزهای دیجیتال، مانند بازارهای مالی سنتی، استفاده از صنعت بیمه و بیمه اتکایی در این زمینه بسیار مهم است.

بیمه اتکایی در واقع نوعی بیمه برای بیمه گذاران و ارائه دهندگان بیمه است که می توانند از پول بیمه اتکایی برای پرداخت خسارت در شرایط سخت و بحرانی استفاده کنند.

با استفاده از فناوری بلاک چین و به کمک یک سیستم مالی غیرمتمرکز، صنعت بیمه اتکایی در حال ورود به دنیای ارزهای دیجیتال است و استفاده از بیمه اتکایی در این زمینه رو به افزایش است.

در مقاله بالا، ما به بررسی تجمیع کننده بیمه اتکایی غیرمتمرکز پرداختیم که راه حلی برای صنعت بیمه اتکایی برای استفاده در بازار ارزهای دیجیتال است. نظرات و ایده های خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: Jumpcrypto

@mihanblockchain