استاد شهیدی مثل صدها کتاب جامع بود! پایگاه تحلیلی اخبار آنلاین


تقریباً همه اساتید قرآن کشور، اعم از قاریان و حافظان قرآن، مرحوم استاد محمدرضا شهیدی را دیده و می شناسند و بسیار کم پیش می آید که استادی به این گستردگی این گستره از اعضا را پوشش دهد. از جامعه قرآنی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرآنلاین، مرتضی نجفی قدسی در یادداشتی پس از درگذشت استاد محمدرضا شهیدی از اساتید برجسته قرآنی کشور نوشت:

نام خداوند بخشنده

اى کسانى که ایمان آورده اید از خدا پروا کنید و نفسى ببیند که براى روز دیگر چه تقدیم کرده است و از خدا پروا کنید که خدا به هر چیزى آگاه است (آیه ۸).

ای اهل ایمان! از خدا بپرهیزید و همه باید بیندیشند که من برای فردا چه می‌فرستم و تقوا پیشه کنید (و بدانید) که خداوند به آنچه انجام می‌دهید آگاه است.

درگذشت تاسف بار حجت الاسلام محمدرضا شهیدی از اساتید برجسته قرآنی کشورمان ضایعه ای برای جامعه قرآنی است.

مرحوم استاد شهیدی نزدیک به پنجاه سال از عمر خود را در خدمت قرآن گذراند و علاوه بر دانش، در علوم و فنون قرائت و قرائت قرآن کریم، علم تجوید، وقف و تربیت تسلط یافت. آشنایی با تلاوت قاریان هفت گانه و راویان آنها از امتیازات علمی ایشان بود و شاید کمتر از ده نفر در کشور چنین جامعیت علمی در این موضوعات داشتند.

مطالعات گسترده استاد شهیدی در علوم و معارف قرآن به گونه ای بود که هرگاه هر موضوع قرآنی مطرح می شد، فصیح ترین سخنان را برای گفتن داشت و در واقع هر چه بیشتر حضور داشت به صدها رسید. از مجلدات کتاب!

اخلاق جذاب و صمیمی او همه را به خود جذب می کرد، او از پاسخ دادن به سوالات دانش آموزان یا شرکت کنندگان خسته نمی شد و سعی می کرد در حین پاسخ دادن به آنها چیزهای جدیدی را به آنها بیاموزد.

تلاش چند دهه ای استاد شهیدی برای ضبط و حفظ تلاوت قاریان مصری که بیش از ۲۰ هزار نوار قرآنی را شامل می شد نشان از علاقه و عشق فراوان ایشان به تلاوت قاریان بزرگ مصری داشت و البته فقط برای استماع نبود. . ، بلکه برای تحلیل و اظهار نظر در مورد این تلاوت ها

علاقه رهبر معظم انقلاب به استماع تلاوت قاریان مصری

این علاقه را در پیگیری قرائت قرآن توسط علمای مصر در زندگی رهبر معظم انقلاب و به ویژه در دوران جوانی که موظف به گوش دادن به تلاوت علمای مشهور مصری بودند، مشاهده می کنیم. معمولا تلاوت می شود در مسجد راس الحسین در قاهره و پخش زنده از رادیو مصر.

مرحوم استاد کاظم محمدزاده از قاریان معروف خراسانی به من گفت که در دوران ریاست جمهوری حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) یک بار نوار تلاوت سوره حق و معراج را برداشتم. توسط استاد شحات محمد. انوار که تازه خوانده بودند و آنجا نوار را روی ضبط صوت می گذاشتند و گوش می دادند و این تلاوت غم انگیز که آیات قیامت را تلاوت می کرد مدام بر آنها تأثیر می گذاشت. تا نوار تمام شد اشک ریختند، سپس آن را به اول آوردند و شروع به گوش دادن به این تلاوت کردند و دوباره همان مطلب را تکرار کردند، یعنی تلاوت استاد مرحوم شحات محمد انور سوره الحق و آل را شنیدند. – معراج چندین بار مدام اشک می ریزد! راستی مرحوم شحات انور با اندوه عجیبی این ابیات را تلاوت می کرد، البته این غم در اکثر تلاوت های ایشان مشهود است، یادم هست که در یک جلسه خصوصی استاد شحات انور به دیدار رهبر معظم انقلاب آمدند. یک آیات

انس در تلاوت و تلاوت قرآن از ارزش بالایی برخوردار است و روح و روان انسان را تهذیب می کند، شاید یکی از دلایلی که در قدیم او را به تلاوت آیات قرآن با حزن و اندوه سفارش می کند این باشد که قلب را ذلیل می کند. . باعث تزکیه نفس می شود.

مرحوم استاد شهیدی استاد کل قرآن بودند، اما از ایشان به عنوان معلم حفظ قرآن استفاده نمی‌شد، زیرا تسلط ایشان بر علوم و فنون قرائت و روخوانی فوق‌العاده بود و دانش‌آموزان ترجیح می‌دادند این کار را انجام دهند. استفاده از او در این زمینه . یکی از آشناترین کسانی که در بیست سال اخیر با استاد فقید محمدرضا شهیدی آشنا شد، استاد شهریار برهزگر است که امیدوارم جرأت کند خاطرات خود را از این استاد برجسته قرآنی بازگو کند.

ارتباط آقای شهیدی با آقای پرهیزگار به حدی بود که هر وقت ایشان را به جلسه ای دعوت می کردم یا در مسابقه ای بحث داوری را انجام می دادم، بلافاصله از ایشان می پرسید که آیا شما هم آقای پرهیزگار هستید! بعد اضافه می کنند که اگر ایشان باشند من هم می آیم مخصوصاً در این سال های آخر که به ندرت جایی نرفته اند، اما اگر استاد پرهیزگار دعوت قضاوت را بپذیرد، ایشان هم می آیند. شاید زرگر قدر طلا را بداند!

تقریباً همه اساتید قرآن کشور، قاریان و حافظان مرحوم شیخ شهیدی، ایشان را دیده و می شناسند و بسیار کم پیش می آید که استادی به این گستردگی، چنین طیف وسیعی از قرآنیان را پوشش دهد. جامعه البته در مشهد، تهران، اصفهان و چند شهر دیگر اساتید برجسته ای داشتند که تأثیرگذار بودند، ولی بیشتر در منطقه خود شناخته شده بودند و از آن جمله لازم می دانم به مرحوم استاد مهدی شکوهندی از اساتید پیشکسوت اشاره کنم. در اصفهان شاگردان زیادی تربیت کرد و همچنین استاد ابراهیم مولایی در تهران که پایه گذار نسلی از قاریان و قاریان در کشور بود.

مرحوم استاد شوکوهنده به دلیل علاقه ای که به حضرت ثمین حاجی علی بن موسی الرضا (علیه السلام) داشتند، سالی چند ماه در مشهد می ماندند، مثلاً در ماه رمضان به مشهد می آمدند. قرآن. با بهره مندی قاریان و اساتید مشهدی یا برای مرحوم استاد مولایی، کتاب بسیار ارزشمندی تحت عنوان «تهدیب القراء» در دو جلد در بحث تلاوت هفت قاری منتشر شد که عبارت است از: بسیار مفید همه اساتید قرآن

باید همواره یاد و خاطره همه معلمان قرآن کریم و عبادات بزرگ قرآن کریم را حفظ کنیم و قدردان زحمات و تلاش های آنان در شکوفایی استعدادهای جوانان و دانش آموزان کشورمان باشیم.

یقیناً به حق استاد شهیدی عزیز که بارها در دارالقرآن علامه طباطبایی (ره) میزبان ایشان بوده ایم.

متأسفانه عوارضی که در این سال‌های آخر بر آنها وارد شد، در نهایت موجب شد تا جامعه قرآنی از نعمت وجود خود محروم شوند.

آنچه همه ما باید در نظر داشته باشیم این است که ما در این دنیا مسافر هستیم و اقامتگاه محدودی داریم و در سفری به آخرت و مکان ابدی خواهیم بود. نیکی ها بهترین تولد و توشه سفر به آینده است و امیدواریم روزی که بانگ رجعت خوانده می شود آماده و یا حتی مشتاق این سفر باشیم تا به دیدار اهل بیت(ع) برسیم. درود بر آنان و اولیاء الهی.

مرحوم آقای شهیدی بسیار مهربان بودند و از خداوند متعال با رحمت و رحمت بیکران خود، رحمت و رحمت خود را خواستاریم و ایشان را در مقام «مقعد الحق در پیشگاه شاه بزرگ» قرار دهد. ما را هم ببخش

«منزه است کسی که ملکوت همه چیز به دست اوست و به سوی او بازگردانده می‌شوید».

مرتضی نجفی قدسی