ارزش ۶۰ درصدی شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه


سورنا ستاری گفت:

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: زمانی که از شرکت های دانش بنیان صحبت می کردیم به ما می خندیدند اما امروز ارزش شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان است و این آینده ساز است. کشور و هرکس در مقابل شرکت های دانش بنیان بایستد ضرر خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سورنا ستاری در همایش شرکت های دانش بنیان و بازار پول با بیان اینکه در روند تغییر جهت باید دو اصل را در نظر بگیریم و بپذیریم، گفت: اصل اول این است که هیچ غولی جادو ندارد. لامپی برای ایجاد تغییرات به یکباره و عدم بهبود شرایط و اصل دوم ضرورت یک اکوسیستم است.

وی تاکید کرد: معنای واقعی دانش این است که بخش خصوصی در پژوهش سرمایه گذاری می کند و خلاصه مفهوم شرکت های دانش بنیان سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش و بازار سرمایه است. در حالی که ما به اشتباه معتقدیم با پول دولت می توانیم محصولی را در اختیار مردم قرار دهیم اما محصول حاصل سرمایه گذاری بخش دولتی است و اگر بخواهیم محصولی را در اختیار مردم قرار دهیم باید بخش خصوصی را به سرمایه گذاری در اکوسیستم تشویق کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: روزگاری قرارداد بستن با صنعت در دانشگاه ها خیانت بود نه خدمت، زیرا دانشگاه ها تنها محل آموزش بودند و دانشگاه ها را با دیوار محصور کردیم و جوانان کشور هزینه کردند. مهمترین سالهای زندگی آنها در این سالها. اما امروزه شاهد حضور دانشگاه‌ها در پارک‌های فناوری و انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستیم، به گونه‌ای که قدرت دانش، بخش خصوصی را بر روی پژوهش سرمایه‌گذاری کرد، به طوری که امروزه حجم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پارک فناوری به پردیس نسبت به دولت ۲۵ به ۱ است و فقط ۱۲ هزار میلیارد تومان در قسمت فعلی پارک فناوری پردیس سرمایه گذاری شده است.

و ستاری ادامه داد: باید ساختارها به گونه ای شکل بگیرد که بخش خصوصی به جای بازار دلار و طلا به سمت تحقیق روی بیاورد و امروز ایران سالانه ۴۰۰ هزار لیتر خون به اتریش و آلمان صادر می کند تا دو محصول و قیمت یکی از آنها به دست آید. یعنی ارزش ریالی EVG 200 دلار است و ایرانی ها هر گرم این ماده را ۴ هزار یورو می خرند در حالی که خود ایران مواد اولیه این محصول را صادر می کند.

وی افزود: اکنون که شرکت دانش بنیان برای تولید این محصولات در کشورمان راه اندازی شده است، امسال ۵۰ درصد مصرف از این شرکت تامین می شود. اما این شرکت به بانک مراجعه کرد و مدیران بانک به آنها گفتند که برای دریافت تسهیلات باید سند زمین خیابان فرشته را به عنوان امانت ارائه کنید. این نشان می دهد که بانک ها هنوز مفهوم دارایی های نامشهود را درک نکرده اند.

معاون رئیس جمهور گفت: متأسفانه در اقتصاد نفت نیروی انسانی و اشتغال مهم نیست، فقط سوله مهم است و برای اعتماد به جوانان نباید به پدر و مادر و جیب آنها نگاه کنیم.

وی با بیان اینکه هنر ما و مدیران جذب سرمایه های بخش خصوصی در حوزه های تحقیقاتی است، گفت: به شما توصیه می کنم در صندوق های خطرپذیر و فناوری سرمایه گذاری کنید چرا که همه انگیزه ها و پتانسیل های مشوق در این صندوق دیده شده است.

زمانی که صحبت از شرکت های دانش بنیان می شد به ما می خندیدند اما امروز ارزش شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان است و این آینده کشور و هرکسی است. او گفت. هرکسی که جلوی شرکت های دانش بنیان بایستد ضرر خواهد کرد.»

الستی تاکید کرد: اگرچه امروز با مقاومت بخش خصوصی سنتی و بخش دولتی در برابر شرکت های دانش بنیان مواجه هستیم، اما مقاومت در برابر شرکت های دانش بنیان غیرممکن است و ثابت کرده ایم که شرکت های دانش بنیان برنده هستند.

وی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که واتس اپ کار خود را با ۵۰ نفر در یک ساختمان استیجاری آغاز کرد و امروز سرمایه بالایی دارد و این نشان دهنده قدرت دانش است.

ستاری با اشاره به بحث چگونگی ارزش گذاری شرکت های دارای دارایی های نامشهود گفت: امروز در کشورمان یک شرکت هوش مصنوعی داریم که دو هزار نیروی انسانی و برنامه نویس جوان دارد و این شرکت فقط ۳ تا ۴ ساختمان برای اجاره دارد. حال سوال این است: چگونه مقامات می توانند ارزش این شرکت را تعیین کنند.

وی تاکید کرد: توصیه من مطالعه قانون جهش دانش بنیان و اطلاع از مشوق های بورس و معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان است.

وی گفت: در کشور ما هزینه های زیادی صرف تحقیقات شد و امروز نتایج خوبی از پژوهشگاه ها می گیرد اما در برخی موارد خودمان با اعمال قوانین غلط باعث ورشکستگی شرکت ها و خروج جوانان از کشورمان شدیم. و مقررات.”

منبع: ایلانا