ارزش پولی هر کشور به عوامل مختلفی بستگی دارد


ارزش پولی هر کشور به عوامل مختلفی بستگی دارد. پول یکی از مهم ترین عوامل زندگی هر انسانی است، در زمان های قدیم، قبل از اینکه پول گسترش یابد و به شکل امروزی توسعه یابد، مردم برای به دست آوردن کالاها و خدماتی که به آن می گویند، مبادله مبادله می کردند. نیاز به عبارت دیگر، در یک تعریف کلی، ارزش پول، مانند ارزش کالاها و خدمات، بر اساس تقاضای آن تعیین می شود.

در چند سال گذشته مجموعه ای از عواملی مانند نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت طلا و سایر مسائل اقتصادی در کشور با یکدیگر ترکیب شده است به طوری که موضوع ارزش پول ملی، حفظ و حراست به ترتیب، حفظ ثبات اقتصادی کشور به یک موضوع و دغدغه مهم تبدیل شده است که به اندیشه بسیاری از فعالان عرصه اقتصاد تبدیل شده است. البته در این بین کارشناسان اقتصادی معتقد بودند که ارزش پول ملی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این گروه بر این باورند که ارزش پول ملی تنها به نرخ مبادله ای بستگی دارد و برخی از آنها از منظری وسیع تر، ارزش پول ملی را تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند نرخ ارز، تورم، سود بانکی و غیره قرار می دهند. عوامل پیچیده، زنجیره ای و مرتبط با یکدیگر که هر کدام با تغییرات خاص خود بر دیگری تأثیر می گذارند. در واقع پدیده های اقتصادی مانند دومینو هستند که بر یکدیگر تأثیر می گذارند.

در تبیین ارزش پول ملی می توان گفت که ارزش پولی به معنای قدرت خرید است. اگر قدرت خرید ریال در یک بازه زمانی مشخص ثابت بماند، می‌توان گفت که ارزش پول ملی ثابت می‌ماند و اگر در این بین قدرت خرید ریال کاهش می‌یابد، منظور از ارزش پولی است. ریال در حال کاهش است. به بیان جامع تر و دقیق تر، این نکته با مطالعه شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی امکان پذیر است. این شاخصی است که بانک ها هر سال تحت عنوان نرخ تورم کشور محاسبه می کنند. کاهش این ضریب ارزش قطعا خبر از مشکلات و چالش های اقتصادی پیش روی کشورهاست.

عوامل موثر بر ارزش پول ملی
عوامل موثر بر ارزش پول ملی

به عبارت دیگر، وقتی پول در مقایسه با سایر کالاها بی ارزش می شود: نه تنها عرضه پول افزایش می یابد، بلکه تقاضا برای کالاهای دیگر نیز افزایش می یابد. بنابراین وقتی تورم در ایران ده برابر کشور دیگر باشد، ارزش ریال نسبت به کشور هدف در یک سال ده برابر کاهش می یابد و به این کاهش ارزش می گویند. به همین دلیل ارزش پول از دو منظر بررسی می شود: یکی مسائل داخلی و ارزش دارایی های بانک مرکزی و دیگری از نظر نرخ برابری با ارزهای خارجی. ارزش پول ملی تصادفی نیست. البته باید در نظر داشت که یکی از مهمترین وظایف بانک های مرکزی در دنیا حفظ ارزش پول ملی است. یعنی بانک های مرکزی وظیفه دارند سیاست هایی را اجرا کنند که قدرت خرید پول ملی را کاهش ندهد.

در این میان بسیاری از کارشناسان بر این باورند که برای افزایش و تقویت ارزش پولی در کشور باید از اقتصاد نفتی خلاص شد و در عین حال حمایت از تولید ملی در رأس امور قرار گرفت. از آنجایی که اقتصاد ایران سال ها متکی به نفت و ارز حاصل از آن بوده است، ارزش ریال پول ملی به دلیل محرک های ناشی از آن بوده و بازارهای داخلی را به طور مداوم پوشش خواهد داد و در این راستا اگر نقدینگی به سمت بخش صنعت و تولید هدایت می شود تا بتوان به پیشرفت اقتصادی کشور دست یافت.

آنچه در این میان اهمیت ویژه ای دارد، کاهش ارزش پول و دفاع از ارزش پول ملی است. زیرا این موضوع بر آسایش اقشار محروم و سطح رفاه جامعه تاثیر مستقیم دارد. دولت و سایر دستگاه های اجرایی کشور باید مانند مرزهای کشور از مرزهای ارزش ملی و ارزش پول ملی ایران با جدیت تمام محافظت کنند تا بر جنگ های نامتقارن اقتصادی و تحریم ها علیه ایران فائق آیند. در مناطق دیگر

مهسا صالحی – کارشناس ارشد مدیریت مالی