ارتقای بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی در بستر نوآوری


در افتتاحیه مجموعه رویدادهای “نوآوری مولد” ذکر شد.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در افتتاحیه سلسله رویدادهای «نوآوری مولد» تاکید کرد: در برنامه عملیاتی ارتقای بهره وری دستگاه های اجرایی شاخصی به نام «نوآوری مولد» تعریف شد که بر اساس آن دستگاه شناسایی شد و سازمان باید مشکلات خود را از طریق نوآوری مولد کند حل کند

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مرسمان باشوائی در این نشست گزارش داد: سازمان ملی بهره‌وری ایران در راستای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان با تمرکز بر بخش‌های اولویت‌دار اقتصادی، از طریق «نوآوری مولد» با همکاری معاونت رئیس‌جمهور. برای علم و فناوری، مجموعه ای از رویدادها را برگزار خواهد کرد، وی با بیان اینکه نوآوری مثمر ثمر بوده است، گفت: دو کانال برای رشد اقتصادی وجود دارد. اول سرمایه گذاری و تزریق نیروی انسانی و دوم بهره وری. به عبارت دیگر می توان با استفاده از منابع محدود به خروجی بیشتری دست یافت و تحقق این امر منوط به نوآوری است.

این بدان معناست که با نوآوری در فرآیندها، مدل کسب و کار، فناوری و فناوری های نرم و سخت مورد استفاده، می توان به سطح بالاتری از بهره وری دست یافت. رئیس سازمان ملی بهره وری ایران افزود: بین نوآوری و بهره وری در گذشته رابطه وجود داشت و دستیابی به بهره وری مستلزم نوآوری است. بنابراین یکی از اهدافی که سازمان ملی بهره‌وری ایران در این راستا دنبال می‌کند، ساده‌سازی نوآوری در راستای ارتقای بهره‌وری است. وی با اشاره به اینکه تاکنون در ادبیات مدیریت نوآوری، نوآوری های مختلفی با بخش های مختلف مطرح شده است، خاطرنشان کرد: یکی از این نوآوری ها، نوآوری مقرون به صرفه است که بیشتر به دنبال منافع عمومی است. این بدان معناست که بخش های بیشتری از جامعه باید از آن استفاده کنند. بنابراین نیاز به نوآوری هایی در کشور وجود دارد که افراد جامعه بتوانند از آن بهره مند شوند. بیشوایی با اشاره به اینکه این جریان باید در کشور شکل بگیرد و حول آن شبکه شود، گفت: در حال حاضر «نوآوری مولد» دیگر یک ایده نیست و در آیین نامه اجرایی بند «و» تبصره ۲ نیز آمده است. «۱۸» بودجه ۱۴۰۱ به این ترتیب دستگاه‌های اجرایی و نهادهای اقتصادی موظفند بر اساس مواد ۴ و ۵ این آیین‌نامه نسبت به ارتقای بهره‌وری دستگاه‌های خود از محل «نوآوری مولد» اقدام کنند. حتی در برنامه عملیاتی ارتقای بهره وری آنها شاخصی به نام «نوآوری مولد» تعریف شده است. تا بتوانند با نوآوری مولد مشکل دستگاه ها، سازمان و … خود را حل کنند. رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران با بیان اینکه سازمان بهره‌وری علاوه بر سیاست‌گذاری و پیگیری در این زمینه، با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری مجموعه رویدادهای نوآوری محصول را برگزار کرد، اظهار داشت: برای این منظور چهار طرف جعبه ترکیب شد؛ سازمان ملی بهره‌وری ایران که وظیفه ساده‌سازی را بر عهده دارد. معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور که در حوزه نوآوری و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال است. ضلع سوم، نهادهای مسئول در این بخش به عنوان نیازمندان مستقر هستند. در واقع صلاحیت اعلام نیاز را دارند. به عبارت دیگر، هر هسته ای که ایده ای را به ثمر برساند، مانند شرکت های دانش بنیان. وی گفت: سازمان ملی بهره وری ایران پس از بررسی طرح ها وارد مرحله توانمندسازی می شود. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز تسهیلاتی را ارائه کرد. وی ابراز امیدواری کرد تا پایان سال جاری بخشی از نیازهای دستگاه های دولتی و بخش های حمل و نقل توسط فعالان اکوسیستم نوآوری پوشش داده شود. ایده های صبح یک گنجینه ملی است.

منبع: ایلانا

انتهای پیام/

لینک کوتاهلینک کپی شد!