اجرای اصلاح ساختار بانکی برای بهره گیری از فناوری های روز


رونمایی از صندوق اسناد بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از سندباکس بانک مرکزی گفت: استفاده از فناوری های نوین بستر مناسبی برای اصلاح عملیاتی ساختار بانکی است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر صالح آبادی فضای بانکی کشور را آسیب پذیر در برابر رشد و توسعه دانست و گفت: بانک مرکزی به عنوان یک رگولاتور مقررات پولی و بانکی وظیفه دارد از نوآوری های این بخش حمایت کند. بنابراین، ایجاد محیط‌های تست نظارتی برای توسعه فناوری ضروری است و ایجاد چنین محیط‌های آزمایشی، نوآوری در حوزه‌های جدید فناوری در صنعت بانکداری کشور را تسهیل می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: اطمینان از دانش و آگاهی مردم در زمینه های تخصصی همواره فرصت های جدیدی را در محیط ایجاد می کند و جلوه عینی این واقعیت مراسم امروز است و دلیل این ادعا هم این است که ۴۰ روز پیش میزبان فناوری بودیم. فعال.» در بانک مرکزی بودیم و امروز پس از ۴۰ روز شاهد افشای فضای آزمون نظارتی بانک مرکزی هستیم.

ایجاد این محیط که زیر نظر دبیرخانه شرکت ملی انفورماتیک ایجاد شده است. شورای سیاست گذاری به ریاست معاون فناوری های نوین در بانک مرکزی با تشکر از تلاش ها و حمایت های همکاران بانک مرکزی گفت: امیدوارم این اتفاق مثبت در حوزه فناوری بستر مناسبی برای استفاده از ایده‌های فناوری مالی در صنعت بانکداری و بهره‌مندی مردم از آن بهره می‌برند.»

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه امروزه اشخاص حقیقی و حقوقی در کشور مشتری نظام بانکی و صنعت بانکی هستند، تصریح کرد: اصلاح نظام بانکی سه محور دارد: شروع و استفاده از فناوری های نوین. می تواند به بانک مرکزی در پیشبرد این اصلاحات کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال فناوری نظارتی (SupTech) و تکنیک‌های نظارتی (RegTech) بر اصلاح رابطه بانک مرکزی و بانک‌ها نظارت می‌کنند که می‌تواند به اصلاحات در سیستم سرعت ببخشد.

عالی ترین مقام بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نوآوری های زیادی در تعامل مردم به عنوان مشتری و بانک ها صورت گرفته است که باید این نوآوری ها ادامه یابد تا نظارت بر بانک ها و موسسات پولی دقیق و دقیق شود. در عین حال بانک ها و موسسات پولی می توانند خدمات خوبی از جمله تسهیلات و سایر خدمات بانکی به مردم ارائه دهند.

دکتر صلح آبادی با استقبال از نظرات و پیشنهادات فعالان این حوزه ابراز امیدواری کرد: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد خبرهای خوبی در این زمینه باشیم و ایده های جدیدی از محیط آزمون وارد فضای تمرین شود.

وی افزود: در این راستا وظیفه بانک مرکزی به عنوان رگولاتور پولی و بانکی این است که بستر و شرایط لازم را برای رشد و توسعه نوآوری های فناورانه در کشور فراهم کند و این نوآوری ها را تا رسیدن به مرحله ظهور تسهیل کند. لذا امیدوارم این نشست گامی مثبت در حوزه فناوری و بانکداری کشور باشد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!