ابهام در بازار ارز و سکه


بازار متشکل ارزی با قیمت دلار امروز اندکی عقب نشست. نرخ دلار در این بازار ۲۵ هزار و ۵۴۴ تومان بود که نسبت به دو روز پیش ۴۶ تومان پایین تر بود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ، اسکناس آمریکایی که در روزهای پایانی هفته قبل به پرواز درآمده بود در شروع معاملات امروز شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه اندکی پایین آمد. نرخ دلار امروز در محدوده ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد که نسبت به روز پنجشنبه گذشته ۲۷۰ تومان افت کرده بود. قیمت دلار در نیمه روز ۳۰ هزار و ۲۶۰ تومان بود

در بازار متشکل ارزی هم قیمت دلار امروز اندکی عقب نشست. نرخ دلار در این بازار ۲۵ هزار و ۵۴۴ تومان بود که نسبت به دو روز پیش ۴۶ تومان پایین تر بود.

در بازار سلیمانیه هم نرخ دلار امروز اندکی کاهش را تجربه کرد و با ۳۰ هزار و ۵۸۰ تومان مبادله شد. دلار هرات هم در محدوده ۲۹ هزار و۵۳۰ تومان قرار داشت.

اصلاح یا سیگنال جدید به دلار؟

برخی از فعالان بازار معتقد بودند این کاهش قیمت طبیعی است . به باور این دسته از بازیگران ارزی نرخ دلار در روزهای پایانی هفته گذشته دو کانال شکنی پی در پی را تجربه کرده و اکنون نیاز به یک اصلاح دارد تا مسیر بعدی خود را تعیین کند.

اما عده ای دیگر عامل عقب نشینی قیمت دلار را در سیگنال های مثبت برجامی می دانستند. جوزپ بورل، مسوول هماهنگی مذاکرات هسته‌ای وین، گفت: این طور بگویم که مذاکرات به بن‌بست رسیده بود و حالا بن‌بست رفع شده و به این ترتیب چشم‌اندازی از رسیدن به یک توافق وجود دارد.

بازار نیمه تعطیل نرخ حواله درهم

هوای بازار حواله درهم نیز امروز مانند هفته گذشته نیمه روشن بود و معامله گران امروز خرید و فروش درهم را تا حدودی تعطیل کرده بودند. قیمت درهم امروز در محدوده ۸ هزارو ۳۳۰ تومان معامله شد. نرخ برابری درهم به دلار بالای نیمه کانال ۳۰ هزار تومان قرار داشت و در محدوده ۳۰ هزار و ۵۹۶ تومان بدست می آمد . یکی از دلایلی که این اتفاق در بازار درهم افتاد ترس معامله‌گران از مداخله بازارساز بود. از نظر تحلیلگران زمانی که قیمت نقدی دلار از ارزش ذاتی آن کمتر باشد درواقع حباب دلار منفی است و این می تواند زمینه ساز تقاضا برای خرید دلار شود.

کاهش قدرت سکه بازان

قیمت اونس طلا امروز در محدوده ۱۸۱۲ دلار معامله شد که نسبت به روز قبل تقریبا ثابت بود اما قیمت سکه و قیمت طلا در ایران با عقب نشینی قیمت دلار آرایش نزولی به خود گرفتند .

قیمت طلا ۱۸ عیار امروز بیش از ۳۰ هزار تومان ارزان شد و در محدوده ۱ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان مبادله شد. قدرت سکه بازان افزایشی هم امروز کاهش پیدا کرد. فلز زرد رنگ داخلی امروز در ساعت اولیه معاملات امروز بر روی مرز ۱۴ میلیون ایستاد و در نیمه روز با ۱۴ میلیون و ۱۵ هزار تومن معامله شد.

ارزش ذاتی سکه هم به زیر کانال ۱۳ میلیون تومان رفت و در محدوده سکه ۱۲ میلیون و ۹۰۸ هزار تومان بود و اندازه حباب سکه هم بالای ۸ درصد بود . فاصله ارزش ذاتی سکه با قیمت نقدی آن در بازار ۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان بود.

منبع: اقتصاد نیوز