ابزار جدید بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز چیست؟


رئیس کل بانک مرکزی گفت: افرادی که نگران نوسانات بازار ارز هستند و به همین دلیل اقدام به خرید ارز می کنند، بدانند که در روزهای آینده ابزار جدیدی در این زمینه معرفی خواهیم کرد تا بتوانند اوراقی را که دارند خریداری کنند. صادر شده و دیگر نگران آنها نباشید.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر علی صالح العبادی در گروه خبرنگاران و در تشریح جلسه امروز (دوشنبه ۲ آبان ماه) کمیته اقتصادی شورای اسلامی که به منظور بررسی برنامه دولت سیزدهم در مدیریت بازار ارز و تصویب تشکیل شد. راهکارهای مناسبی که با توجه به شرایط اخیر بازار شکل گرفته است، گفت: جلسه بسیار خوبی با حضور اعضا و رئیس کمیسیون اقتصادی داشتیم که در خصوص نوسانات بازار ارز و علل آن و نمایندگان توضیحاتی ارائه شد. همچنین راهکارهای پیشنهادی

صالح آبادی ضمن کاستن از نگرانی مردم از نوسانات نرخ ارز گفت: افرادی که نگران نوسانات بازار ارز و خرید ارز به همین دلیل هستند باید بدانند که در روزهای آینده ابزار جدیدی در این زمینه معرفی خواهیم کرد. که می توانند اوراقی را که برای خرید منتشر شده است بخرند و فعلاً نگران آن نباشند. خریداران می توانند اوراق قرضه را در سررسیدهای مشخص به بانک مرکزی بفروشند. جزئیات این ابزار جدید امروز یا فردا منتشر می شود و می تواند نگرانی مردم را برطرف کند.

و رئیس کل بانک مرکزی تایید کرد که طبق گزارش ارائه شده از سوی بانک مرکزی خوشبختانه در سال جاری با توجه به اینکه ارز ترجیحی حذف شده و دیگر این نوع ارز نداریم، حجم عرضه از سوی بانک مرکزی در بازار افزایش یافت و از سوی دیگر تقاضا برای ارز کاهش یافت و افزود: پیش از این کالاها با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می شد و گاها به کشورهای دیگر قاچاق می شد. کاهش تقاضا برای ارز و افزایش عرضه بانک مرکزی باعث شد تا بانک مرکزی بیش از یک میلیارد دلار ارز وارد بازار کند.

وی افزود: این میزان عرضه شامل عرضه های بانک مرکزی، صادرکنندگان نفتی و غیرنفتی می شود در حالی که معمولا یک سوم یا یک چهارم ارز عرضه شده در بازار در گردش است که نشان دهنده بهبود عرضه ارز است. . در بازار.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ساماندهی بازار ارز باعث شد صادرکنندگان غیرنفتی ارز خود را به صورت اسکناس بفروشند تا بتوانند ارز خود را به راحتی بفروشند و شاهد تعادل در آن بازار باشیم.

وی گفت: امیدوارم با حضور و مدیریت بانک مرکزی در بازارهای مختلف اعم از اسکناس و حواله و همچنین کمک صادرکنندگان شاهد آرامش بیشتری در بازار باشیم.

رئیس کل بانک مرکزی با توجه به اینکه پیش از این بانک مرکزی در کمیسیون های مجلس قول داده بود که برای تعهدات ارزی به تولیدکنندگان و صادرکنندگان تسهیلات بدهد، گفت: آیین نامه ای در این زمینه تهیه شده و در دستور کار قرار دارد. از سوی شورای دولت با موافقت با این آیین نامه می توان کمک بیشتری نسبت به گذشته دریافت کرد، اما کاری که در حال حاضر انجام می دهیم و در آینده بهبود خواهد یافت این است که صادرکنندگان می توانند ارز حاصل از صادرات خود را به طرق مختلف به چرخه تجاری کشور برگردانند. می توانند بخشی از ارز خود را در سامانه نما و بخشی دیگر را در بازار ارز تخصیص دهند و حتی بخشی از ارز را به جای صادرات به واردات اختصاص دهند یا برای تسویه بدهی ارزی خود هزینه کنند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!