آیت الله نصری و انتظار ظهور امام زمان (عج).


مهم‌ترین قدم در سیره علمی و عرفانی آیت‌الله نصیری، «تأسیس روح انتظار» در این عالم ربانی بود، نمونه‌ای واقعی از شیعیان منتظری بود که پیوسته به یاد امام غایبش زنده بودند و منتظر بودند. برای ظاهرش

مرتضی نجفی قدسی پس از رحلت آیت الله حاجی شیخ محمدعلی نصیری، از علمای برجسته مکتب اصفهان و از اساتید برجسته اخلاق و معنویت کشور، در یادداشتی به افتخار وی نوشت:

نام خداوند بخشنده

یَوْمَ نَطْوِی السَّمَاءَ کَطَیِّ السِّجِلِّ لِلْکُتُبِ کَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُّعِیدُهُ وَعْدًا عَلَیْنَا إِنَّا کُنَّا فَاعِلِینَ * وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ

(سوره انبیاء: ۱۰۴، ۱۰۵).

روزی که آسمانها را مانند طومار میپیچانیم و به اولین حالتی که آنها را آفریده‌ایم برمی‌گردانیم و این وعده ماست که قطعاً وفا خواهیم کرد – سپس می‌فرماید – و قطعاً همانطور که بعد از آن در تورات نوشتیم. مزامیر، یقیناً میراث یا داوری پایان زمین در میان بندگان صالح خدا خواهد بود.

***

رحلت آیت الله حاج شیخ محمدعلی النصیری (رضی الله عنه) که عمری را در عشق امام زمان (عج) سپری کرد، ضایعه بزرگی برای مردم اصفهان، ملت ایران و ایران است. روحانیون شیعه.از آن یا چیزی شبیه آن» و به لطف خداوند جبران شده است.

با توجه به شخصیت آیت الله نصیری سخنانی گفته شد و خواهد شد، اما به نظر من مهمترین مرحله در زندگی علمی و عرفانی ایشان «تاسیس روح انتظار» در این عالم ربانی در عالم حق بود. به نظر او سرباز دین و مکتب اهل بیت علیهم السلام بود و در مجموع هنگامی که لب به سخن گشود، نام و یاد حضرتش را در دلها استوار نگه داشت. او الگوی شیعیان منتظری بود که پیوسته با یاد امام غایبش زندگی می کردند و در انتظار ظهور دوباره او بودند، اما عاشقانه به او رسیدند و از جستجوی او دست برنداشتند.

ماجرای دیدار آیت الله نصری و آیت الله بهجت

ماجرای دیدار ایشان با آیت الله العظمی محمدتقی بهجت (رضی الله عنه) را شنیده اید که ایشان در یکی از سخنان خود نقل می کنند: در محضر آیت الله بهجت بودم و از مبشّر خود حاجی آقا خواستم. در مورد آمدنش امام زمان (علیه السلام) به شما؟!

آیت الله بهجت فرمودند بله! دوستی داشتم که افتخار خدمت امام زمان (عج) را داشت و از او در مورد ظاهرش سوال می کرد، پس کی ظهورت در نزد مسلمانان است؟! حضرت فرمود نزدیک است، این دوستمان پرسید آقا من هم زمان ظهور شما را می فهمم؟ حضرت فرمود بزرگترها بیشتر از شما می فهمند! آیت الله نصیری در ادامه می فرمایند، از آیت الله بهجت پرسیدم این دوست شما چند سال دارد، آیت الله بهجت فرمودند شصت و دو سال دارند، سپس آیت الله نصیری این داستان را در منبر خود ادامه می دهند و می فرمایند: رفقا! ان شاء الله ظهور به زودی است پس خود را برای یاری رسول اکرم آماده کنیم و این تمایل به ترک معصیت و ترک معصیت به معنای انجام واجبات و ترک محرمات است و خداوند این را از ما می خواهد.

بسیاری از شما این داستان و شاید داستان های مشابه آن را شنیده اید و یا گزیده ای از خطبه های مرحوم آیت الله نصیری را دیده اید، حرف مهم در این مورد «انتظار» است و هیچ کس نباید تاریخ تعیین کند، زیرا هر وقت این بحث ها هر وقت باشد. ذکر می شود فوراً حدیثی را ذکر می کنند.دروغ زمان» اما این گونه دسته بندی ها اصلاً برای تعیین وقت ظهور نیست، بلکه بر اساس دیدگاه قرآنی، مؤمن باید حتی به روز نگاه کند. قیامت از نزدیک تا به ظهور برسد!

در قرآن کریم که بیش از ثلث آن مربوط به قیامت و قیامت است مکرراً به نزدیک شدن این واقعه اشاره شده است، مانند: «القیات اکبر» یا «افزون می کنم بر نصرتشان». تشبیهاتی که در همه چیز فراوان است، حکایت از نزدیک بودن این واقعه دارد، زیرا آن روز قیامت است و ظهور امام زمان است و از وعده های خداوند است و در آیه اول این مشاهده ذکر شد. ، قبل از قیامت، یعنی ظهور آن حضرت از قیامت نزدیکتر است، پس چرا به این دلیل که یکی می گوید قیامت نزدیک است؟! عده ای از جاهل ها به او خرده می گیرند که مثلاً تو از ظهور چه می دانی و نباید زمان و این گونه الفاظ را مشخص کرد و در حالی که با ادبیات قرآن آشنایی ندارند، قرآن کریم ذکر شده است. دوباره و دوباره. اینکه قیامت نزدیک است تا قبل از قیامت ظاهر شود! دلیل این معنا این است که اگر ببینیم این حوادث بسیار بعید است در دنیا فرو می رویم و این بحث های معاد و ظهور اثر سازنده ای ندارد مگر اینکه ببینی قیامت در حال وقوع است. به زودی دست و پای شما جمع می شود و شیاطین شما را فریب نمی دهند، چون قیامت و قیامت و حساب و کتاب و حساب و کتاب را به زودی می بینید، این سخنان برگرفته از ادبیات قرآنی است که مردم معمولاً در آنجا می بینند. واقعه ای مانند قیامت بعید و دور است، در حالی که قرآن می گوید نزدیک است.

خاطره استاد معارف در بحث انتظار

روزی در خدمت مرحوم سید علی اکبر پرورش از شخصیت های بزرگی چون آیت الله نصیری (رضی الله عنه) بودم که سال ها منتظر حضور ایشان بودند. روزهای آخر قبل از بیماری بود، حدیث امام زمان را شنیدی؟ گفتم نه، سپس به عنوان مقدمه گفت: من از اول مدعی نبودم، اما این مطلبی که الان به شما می گویم عین حقیقت و واقعیت است و اینکه من ظهور حضرت را می بینم. پیامبر بسیار نزدیک این روزها که یعقوب پیراهن یوسف را بو کرد! این سوال و مقدمه برای این بود که معنی و مفهوم این کلمه را بهتر بفهمم.

جالب اینجاست که یک بار همان سخن صادقانه استاد تربیت را به یکی از روحانیون که به استاد تربیت هم معروف بودند گفتم، ناگهان خندید و بی اختیار گفت: امام زمان تا دو هزار سال دیگر ظهور نمی کند! از عکس العمل غیرمنتظره او تعجب کردم، به فکر پاسخ افتادم و به او گفتم: چرا قرآن می فرماید: «آن را دور می بینند و آتشش نزدیک است»؟ اما سخنان او در واقع اعتقاد بسیاری از ماست، مانند بسیاری از زمینیان که ظهور را دور از ذهن و دور از ذهن می بینیم، در حالی که قرآن می گوید باید حوادثی مانند قیامت یا ظهور حکومت را ببینیم. از امام زمان صلوات الله علیه و آله و سلم از نزدیک، ولی انتظار بی معناست، چون انتظار نزدیک است و احتمال برآورده شدن آن نیست.

بیانات حضرت آیت الله خامنه ای در مورد انتظار

رهبر معظم انقلاب در خصوص امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و بحث انتظارات فرمودند: اولین نکته در امام زمان (عج) این است که این بزرگوار وکیل خداست و نگاه کردن به او وسیله ای است از عبادت و عبادت .. تا درگاه الله جل جلاله صلی الله علیه و آله یا منادى خدا و رب آیات.

ثانیاً: نام این بزرگوار و یاد این بزرگوار پیوسته یادآوری می کند که طلوع حق و عدالت در پایان این شب تاریک قطعی است و نام امام زمان حکایت از طلوع خورشید و روز دارد. روز بیا.

نکته سوم این است که ما به انتظار دعوت شده ایم، پس انتظار یعنی چه؟ انتظار یعنی ناظر بودن، در ادبیات نظامی چیزی به نام «آماده شو» داریم و انتظار یعنی آماده شدن! ما باید آماده باشیم، ایمان آوردن و منتظر بودن آن است که آماده است، این آمادگی خیلی مهم است و انتظار یعنی این و انتظار یعنی همیشه باید آماده باشی و این انتظار کار و کار خیر می خواهد.

بیانات حضرت امام خمینی (ره) در موضوع انقلاب اسلامی

امام خمینی(ره) در بیانات خود غالباً انقلاب اسلامی ملت ایران را زمینه ساز ظهور و حکومت امام زمان(عج) ذکر می کنند که در الفاری می گوید: این نهضت مقدس برای انقلاب عظیم مهدی نوید است. یا در ۱۴ شعبان ۱۴۰۸ یعنی دو ماه و نیم قبل از وفاتش فرمود:

درود و رحمت و برکات خدا بر تو بر رسول اکرم مولود نیمه شعبان و آخرین احتیاط امامت، بقیه الله فدیه ارواحنا فداه، یگانه قاضی جاویدان. و پرچمدار رهایی انسان از قید ظلم و استکبار، ظاهرش را با حقیقت می فهمد و از جام هدیه و معرفت او لبریز می شود. و درود بر ملت بزرگ ایران که با فداکاری و ایثار و شهادت راه ظهور را هموار کرد.

حضرت امام خمینی (ره) در ادامه می فرمایند: «مسئولان ما بدانند که انقلاب ما محدود به ایران نیست، انقلاب مردم ایران نقطه شروع یک انقلاب بزرگ در جهان اسلام تحت لوای حضرت حجه (ارواحنا فداه) است. خداوند همه مسلمین و جهان و ظهور و آسایشش را در روزگار ما برکت دهد، دولت جمهوری اسلامی باید نهایت تلاش خود را برای ادامه خدمت به مردم به کار گیرد، اما این بدان معنا نیست که آنها را منصرف کند. از اهداف بزرگ انقلاب که برپایی حکومت جهانی اسلامی است» (روزنامه نور، ج ۲۱، ص ۱۰۷، چاپ اول)

آیا به بیانات صریح امام خمینی (ره) که فرمودند: «خداوند در عصر کنونی به همه مسلمین و جهان پشت و آسایش داده است» دقت کرده اید! این یعنی چی! آن آخوندهای بغض و بی زبان، آیا اینجا هم اعتراض می کنند که مثلاً امام خمینی برای ظهورش تاریخ تعیین کرده است! خیر، نمی توان آن را چنین برداشت و این نظر قرآن است که آمدن آینده را می بیند، و این عصر را ظهور آینده می داند!

امروز اگر به بیداری ملت‌های اسلامی و ملت‌های منطقه و جهان بنگرید و قدرت روزافزون جمهوری اسلامی را ببینید که از سوی دشمنان به عنوان یکی از هفت قدرت بزرگ جهان شناخته شده است. از سوی دیگر، افول، افول و از هم پاشیدگی آمریکای مستکبر و جنایتکار را ببینید، متوجه خواهید شد. انشاءالله جمهوری اسلامی در مسیر امام با رهبری حکیمانه جانشینان ایشان پیش برود. فراهم آوردن شرایط برای ظهور امت های موعود و عدالت در سراسر جهان برای عظمت خداوند.

صبح نزدیک است

مرتضی نجفی قدسی

۵/۶/۱۴۰۱۱۴