آیا همه حساب های صادرکننده چک برگشتی مسدود می شود؟


معاون فناوری های نوین بانک مرکزی جزئیاتی در خصوص مسدود شدن وجوه صادرکننده چک برگشتی به اندازه کسری مبلغ چک در حساب‌های بانکی از هفته آینده ارائه داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، صبح امروز (چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه) تعدادی از خبرگزاری به نقل از مصطفی قمری وفا، مدیر کل روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کردند که چنانچه چک برگشت بخورد تمامی حساب‌های فرد صادرکننده چک مسدود خواهد شد.

بر اساس قانون چک تنها به میزان کسری مبلغ چک برگشتی از دیگر حساب‌های فرد صادرکننده مسدود خواهد شد. حساب‌های فرد صادرکننده‌ی چک برگشتی به طور کلی مسدود نمی‌شود.

در همین راستا محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در بخش خبری ۲۱ در خصوص مسدود شدن وجوه صادرکننده چک برگشتی به اندازه کسری مبلغ چک در حساب‌های بانکی از هفته آینده به سوالات زیر پاسخ داد.

مهران محرمیان در پاسخ به این سوال که آیا همه حساب های فردی که چک برگشت می خورد مسدود می شود؟ گفت: ماده ۵ مکرر قانون مواردی را برای شخصی که چک برگشتی دارد در نظر گرفته که یکی از آنها کسر مانده چک برگشتی از کلیه حساب هایی آن فرد در کل شبکه بانکی است.

اکنون یک بخش از این قانون اجرا می شود و مبلغ چک برگشتی از کلیه حساب های فرد در همان بانک برداشت می شود.

اما قسمت دوم این قانون اعلام می کند از سایر حساب های فرد در کلیه بانک ها هم مبلغ کسری چک برگشتی مسدود شود.

به طور مثال اگر فردی در ۵ بانک حساب دارد در زمان برگشت خوردن چک، مانده کلیه حساب ها احصا می شود و کسری موجودی چک برگشتی مسدود می شود.

صادرکننده چک به صورت برخط از مسدودی حساب خود مطلع می‌شود

وی همچنین در پاسخ به این سوال که فرد چطور می تواند از میزان مبلغ مسدود شده حساب خود مطلع شود؟ توضیح داد: صادرکننده چک برگشتی از کانال های ارتباطی مربوط به بانک خود می تواند از وضعیت مسدود بودن حساب خود مطلع شود.

اکنون فرد باید به قوه قضاییه مراجعه کند و قوه با بانک ها مکاتبه می کند که روال طولانی است و قرار است به صورت آنلاین و برخط و از طریق کانال های بانکی فرد از مسدود شدن حساب خود مطلع شود.

محرمیان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه صادرکننده چک بلامحل از چه طریقی به رفع مسدودی اقدام کند؟ بیان کرد: برای رفع مسدودی چک طبق روال قبل فرد باید رضایت شخص ذینفع چک را حاصل کند که با پرداخت مبلغ انجام می شود که بعد از آن این روال به صورت عکس می شود و در کل شبکه بانکی رفع سوء اثر اعمال می شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در پایان گفت: اجرای طرح به صورت فنی به این دلیل است که فرصت محدودی به ۵ بانک باقی مانده داده شود که در اسرع وقت تست ها را تمام کنند و در عین حال مطمئن شویم به لحاظ فنی مشکلی وجود ندارد.

این طرح مطابق قانون برای کلیه چک ها از نوع قدیمی و صیادی اعمال می شود فازدو هفته ای برای طرح آزمایشی در نظر گرفته شده و بعد برای همه بانک ها و همه چک های برگشتی اعمال می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان