آیا متفورمین یک داروی کاهش وزن است؟


حتی مصرف دارو بدون پیروی از سایر عادات سالم نباید منجر به کاهش وزن شود. افرادی که از رژیم غذایی سالم و ورزش در حین مصرف متفورمین پیروی می کنند ، به احتمال زیاد وزن خود را کاهش می دهند.

علاوه بر این ، هرگونه کاهش وزن فقط تا زمانی که شما از دارو استفاده می کنید می تواند ادامه یابد. این بدان معناست که در صورت قطع مصرف متفورمین ، احتمال بازگشت وزن قبلی بیشتر است. و حتی اگر هنوز در حال مصرف دارو هستید ، می توانید به تدریج تمام وزن از دست رفته خود را بازیابی کنید.

در واقع ، هیچ نتیجه قطعی و مشابهی برای متفورمین وجود ندارد. نشان داده شده است که در برخی از افراد وزن کم می کند اما در برخی دیگر اینطور نیست. یکی از مزایای متفورمین این است که باعث افزایش وزن نمی شود ، حتی اگر باعث کاهش وزن نشود.

آیا پزشک برای کاهش وزن متفورمین تجویز می کند؟

اگر شما مبتلا به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت هستید و اضافه وزن یا چاقی دارید ، پزشک ممکن است متفورمین را برای کمک به شما در مدیریت دیابت یا خطر ابتلا به دیابت تجویز کند ، آیا متفورمین می تواند به کاهش وزن شما کمک کند یا خیر. در بسیاری از موارد ، پزشک ممکن است متفورمین را برای کاهش وزن تجویز کند ، حتی اگر دیابت یا پیش دیابت ندارید.

اگر دیابت یا پیش دیابت ندارید ، این نوع متفورمین توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تأیید نشده است. این یعنی FDA متفورمین را به عنوان کمک کننده برای کاهش وزن تایید نکرده است. زیرا اطلاعات کافی در مورد اثربخشی آن برای کاهش وزن وجود ندارد.

بنابراین ، شما باید از مصرف خودسرانه متفورمین اجتناب کنید زیرا عوارض جانبی یا مزایای آن هنوز به طور کامل شناخته نشده و داروی لاغری نیست.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

دیدگاهتان را بنویسید