آیا توکن ریال می تواند جایگزین بیت کوین شود؟


سرمایه گذاری یکی از کاربردهای اصلی ارزهای دیجیتال است. نکته اینجاست که اگر توکن ریال را به عنوان ارز دیجیتال بپذیریم، آیا سرمایه گذاری روی آن معقول است؟

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از روابط عمومی شرکت کارت اعتباری ایرانیان کیش، اوایل پاییز سال گذشته بود که مسئولان از طرح راه اندازی توکن ریالی صحبت کردند. بر همین اساس، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که زیرساخت ها و دستورالعمل های لازم برای راه اندازی این ارز دیجیتال به صورت آزمایشی آماده شده است.

رمز ریالی بانک مرکزی در ۲۳ شهریور ماه به صورت پیش آزمایشی به مبلغ یک میلیارد تومان به صورت رسمی منتشر شد. این نماد ارز هم اکنون در اختیار افراد محدودی قرار گرفته و این امکان را داشته اند تا از برخی فروشگاه ها اقلام خریداری کنند.

نماد ریال، ارز دیجیتال بانک مرکزی ایران است و نقد الکترونیکی محسوب می شود. این ارز در واقع نسخه الکترونیکی ریال است و ارزش آن به ریال کاغذی سنتی فعلی بستگی دارد.

در واقع ارز رمزنگاری شده ریال در راستای هوشمندسازی پول ملی ساخته شده و به گفته رئیس کل بانک مرکزی مانند سایر ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و اتریوم نوسانی ندارد و ارزش آن به اسکناس ریال بستگی دارد. این توکن ارز فقط توسط بانک مرکزی قابل استخراج است و توسط اشخاص حقیقی و خصوصی قابل استخراج نیست.

مزایای ارز دیجیتال ریال

کشورهایی مانند چین و ونزوئلا از ارز دیجیتال ملی خود رونمایی کردند و آن را در سیستم اقتصادی خود معرفی کردند. بنابراین، راه اندازی ارزهای دیجیتال به ریال منجر به شناخت بهتر بازار ارزهای دیجیتال می شود و قانون گذاری، سیاست گذاری در حوزه اقتصادی و تسهیل مالی را آسان می کند. از سوی دیگر، ارز دیجیتال ریال هزینه های انتشار و چاپ اسکناس را کاهش می دهد. همچنین با کاهش سرعت گردش پول در مهار تورم موثر است.

ارز رمزنگاری شده ریال به اشخاص حقیقی و حقوقی این امکان را می دهد که در ازای سپرده ها و سپرده های ریالی، مستقیماً با افتتاح حساب در بانک مرکزی که نهادی امن تر از بانک های تجاری خصوصی است، ارز دیجیتال دریافت کنند. همچنین ارز دیجیتال ریال مکمل پول نقد است و در کنار سایر ابزارهای پرداخت فعال می شود و به افزایش سرعت مبادلات نقدی کمک می کند. از سوی دیگر، تراکنش‌های ارزهای دیجیتال مبتنی بر ریال به صورت آنی و در کسری از ثانیه انجام می‌شوند.

از این رو، ریال دیجیتال مکمل و نه جایگزین وجه نقد محسوب می شود و در کنار سایر ابزارهای پرداخت روزمره مانند کارت بانکی، اینترنت بانک و همراه بانک فعال می شود.

با افزایش سرعت مبادلات پولی، ارز رمزنگاری شده به ریال اجازه می دهد تا هسته وجوه را به صورت الکترونیکی منتقل کند و نیاز به تسویه بین بانکی را بی نیاز می کند. بنابراین معاملات بر اساس کد ریالی به صورت آنی انجام می شود و دریافت و پرداخت وجوه در کسری از ثانیه امکان پذیر خواهد بود.

چرا باید کد ریالی تهیه کنیم؟

تمایل دولت به پذیرش فناوری بلاک چین انگیزه های مختلفی دارد که یکی از مهم ترین آنها دور زدن تحریم ها است. کشورهایی مانند ایران و روسیه که در معرض تحریم هستند، خیلی سریع در حال توسعه ارزهای دیجیتال هستند. روسیه همچنین اخیراً اعلام کرد که برنامه‌های خود را برای راه‌اندازی یک برنامه آزمایشی CBDC تا آوریل ۲۰۲۳ تسریع می‌کند. در واقع، ارزهای دیجیتال فرامرزی مسیرهای جایگزینی را برای کشورهایی که از سیستم سوئیفت حذف شده‌اند، فراهم می‌کنند. چین نیز مدتی است که ارز دیجیتال یوان را آزمایش کرده است.

رمز ارز بانک مرکزی ایران چیست؟

CBDC مخفف Central Bank Digital Currency است و نوع جدیدی از ارز است که توسط دولت های سراسر جهان آزمایش می شود. آنچه ارز دیجیتال را توسط ارز دیجیتال از ارزهای اصلی متمایز می کند این است که احتمالاً کارایی پرداخت را افزایش می دهد و هزینه ها را کاهش می دهد.

ارز دیجیتال بانک مرکزی هنوز در مراحل اولیه توسعه خود است. اکثر کشورهایی مانند ایالات متحده که دلار دیجیتال خود را دارند هنوز در حال بررسی این ایده هستند. با این حال، چندین کشور پیشرو، از جمله چین با یوان دیجیتال و کره جنوبی، قبلاً نسخه بتا را راه اندازی کرده اند. با این حال، سکه های دیجیتال هنوز به طور گسترده به کار گرفته نشده اند.

ونزوئلا نیز در این زمینه پیشگام بوده است و در سال ۲۰۱۸ از ارز دیجیتال خود به نام پترو رونمایی کرد. با این حال، پترو مشکلات خود را دارد و تعداد بسیار کمی از ونزوئلایی ها از آن استفاده می کنند. توکن ریال ایران نیز یک ارز دیجیتال بانک مرکزی است که با استفاده از فناوری بلاک چین منتشر خواهد شد. فناوری بلاک چین به افراد این امکان را می دهد که یک نسخه از تاریخچه تراکنش های خود را در یک دفتر کل توزیع شده نگهداری کنند تا توسط یک نهاد واحد کنترل نشود.

تفاوت رمز ریال با سایر ارزهای دیجیتال چیست؟

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، ریال توسط بانک مرکزی صادر می شود و توسط آن نیز حمایت می شود. به همین دلیل یکی از تفاوت های اصلی این ارز با سایر ارزها عدم تمرکز است. به نوعی، بیشتر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند، اما رمز ریال متمرکز است و توسط بانک مرکزی کشور حمایت می شود. تمرکز در ارز رمزنگاری شده ریال می تواند مفید باشد زیرا به این ترتیب قیمت آن ثابت می ماند و امنیت بیشتری خواهد داشت. تفاوت دیگر ریال با سایر ارزها، نقدینگی این ارز است. به این معنی که با استفاده از زیرساخت های مشخص شده می توانید به راحتی و با سرعت بیشتری ریال را مبادله و تبدیل کنید.

سرمایه گذاری در نماد ریال

سرمایه گذاری یکی از کاربردهای اصلی ارزهای دیجیتال است. نکته اینجاست که اگر توکن ریال را به عنوان ارز دیجیتال بپذیریم، آیا سرمایه گذاری روی آن منطقی است؟ بر اساس اعلام بانک مرکزی ایران، این ارز رمزنگاری شده نماینده اسکناس واقعی ریالی است که در فضای دیجیتال استفاده می‌شود و با پشتوانه ریال است. بنابراین با توجه به نوسانات ریال و ارزش جهانی آن می توان نتیجه گرفت که استفاده از ارز رمزنگاری شده تنها به خرید و پرداخت کالا محدود می شود.