آیا تلخی خطرناک است؟ علائم چیست؟


تلخی در دهان می تواند به دلایل مختلف رخ دهد ، از مشکلات ساده مانند بهداشت ضعیف دهان گرفته تا مشکلات جدی تر مانند عفونت های قارچی یا رفلاکس اسید. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث ایجاد تلخی در دهان برای چند دقیقه تا چند ساعت شود. تلخی در دهان معمولاً پس از خوردن غذاهای دیگر ، نوشیدن آب یا مسواک از بین می رود.

با این حال ، اگر اغلب گلو درد دارید یا مدت طولانی است دچار آن شده اید ، توصیه می کنیم به پزشک یا متخصص گوارش مراجعه کنید تا ببینید آیا بیماری خاصی دارید که باعث آن شده است. و در صورت نیاز درمان را شروع کنید.

علت ایجاد تلخی در دهان چیست؟

1- رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

این علت شایع طعم تلخ در دهان است ، به ویژه هنگامی که از خواب بیدار می شوید. تلخی دهان پس از بیدار شدن ناشی از تجمع بزاق و باکتری روی زبان ، دندان ها و لثه است که باعث بوی بد دهان نیز می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: حداقل دوبار در روز مسواک بزنید ، یکبار بعد از بیدار شدن و یکبار قبل از خواب. ساختن زبان شما نیز بسیار مهم است زیرا باکتری ها و سلول های مرده روی زبان تجمع کرده و یک لایه تشکیل می دهند.

2- آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضدافسردگی

برخی از داروها پس از مصرف و جذب در بدن به بزاق دهان ترشح می شوند که باعث تلخی طعم دهان می شود. آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها یا داروهای نقرس مانند آلوپورینول و لیتیوم یا برخی داروهای قلبی می توانند باعث تلخی دهان شوند.

افرادی که داروهای ضدافسردگی مصرف می کنند نیز ممکن است دهان خشک تری نسبت به گذشته داشته باشند که می تواند طعم دهان را تغییر دهد.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: معمولاً تلخی دهان مصرف شده توسط این داروها پس از چند روز از بین می رود. با این حال ، اگر این مشکل همچنان ادامه دارد یا برای شما ناخوشایند است ، توصیه می شود با متخصص خود مشورت کنید تا این داروها را با داروهای دیگری که باعث ایجاد تلخی در دهان نمی شوند جایگزین کند.

3- بارداری

دیسگوزیا که به عنوان طعم فلزی در دهان نیز شناخته می شود ، یکی از شایع ترین علائم در سه ماهه اول بارداری در بسیاری از زنان به دلیل تغییرات هورمونی است. این تغییر معمولاً چند روز طول می کشد و سپس به طور طبیعی برطرف می شود.

بنابراین ، زنان باردار ممکن است فکر کنند دهانشان طعم سکه دارد یا اینکه بعد از نوشیدن آب طعم فلزی در دهان خود احساس می کنند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: یک راه عالی برای از بین بردن طعم تلخ دهان ، نوشیدن لیموناد یا مکیدن بستنی لیمو است.

علائم اولیه و ثانویه سرطان دهان ، پیشگیری ، روش های درمانی و نکات

4- مکمل های ویتامین

مصرف برخی مکمل های ویتامین که حاوی مقادیر زیادی مواد فلزی مانند روی ، مس ، آهن یا کروم هستند نیز می تواند باعث ایجاد طعم تلخ یا فلزی در دهان شود. این عارضه جانبی بسیار شایع است و معمولاً زمانی رخ می دهد که مکمل به طور کامل جذب بدن شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: توصیه می شود چند دقیقه منتظر بمانید تا بدن مکمل را جذب کند. اگر تلخی در دهان شما بسیار شدید است یا اغلب رخ می دهد ، باید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم دوز مکمل های خود را کاهش داده یا تغییر دهد.

5- رفلاکس معده

رفلاکس معده زمانی ایجاد می شود که محتویات معده به مری باز می گردد. در این حالت ، وقتی معده شروع به هضم غذا می کند ، اسید معده وارد دهان می شود و آن را تلخ می کند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: از غذاهای بسیار چرب یا غذاهایی که هضم آنها دشوار است اجتناب کنید ، زیرا می توانند اسید معده را افزایش دهند. علاوه بر این ، پرهیز از پرخوری بسیار مهم است زیرا فرآیند هضم را در معده مشکل می کند.

6- مشکلات نسبتاً بیشتری

هنگامی که کبد به درستی کار نمی کند ، مقادیر زیادی آمونیاک در بدن تجمع می یابد. آمونیاک یک ماده سمی است که به طور معمول توسط کبد به اوره تبدیل شده و از طریق ادرار دفع می شود. این افزایش آمونیاک به دلیل عملکرد ضعیف کبد باعث تغییر طعم دهان شده و طعمی شبیه ماهی یا پیاز در دهان ایجاد می کند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: مشکلات کبدی اغلب با علائم دیگری مانند احساس بیماری یا خستگی همراه است. بنابراین ، اگر مشکوک به مشکلات کبدی هستید ، توصیه می شود برای تایید تشخیص و شروع درمان از متخصص کبد کمک بگیرید.

بهداشت دهان و دندان: نکات مهمی که باید بدانید

7- عفونت های تنفسی

عفونت های بیش از حد دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی ، رینیت ، سینوزیت یا لوزه نیز می تواند به دلیل موادی که توسط باکتری های ایجاد کننده این عفونت ها تولید می شود باعث ایجاد تلخی در دهان شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز مهم است ، زیرا این کار به کاهش طعم تلخ دهان و بهبود سریعتر آن کمک می کند. با این حال ، توصیه می شود با پزشک مشورت کنید تا علت دقیق آن مشخص شود و درمان مناسب برای شما آغاز شود.

دیدگاهتان را بنویسید