آیا برای تولد یک کودک آماده هستید؟


ارسال شده: 22 اکتبر 1400

تغییرات پس از زایمان

گذار به والدین یک فرایند استرس زا است. با تولد نوزاد ، زندگی از هر نظر تحت تأثیر قرار می گیرد ، نیازهای شما (جسمی و روانی) و انتظاراتی که از شما دارند یا همان انتظارات قبلی نیستند یا هیچ کدام را قبلاً تجربه نکرده اید. بنابراین تعجبی ندارد که روابط زوجین نیز پس از تولد فرزند به طور طبیعی تغییر کند.

از کودکی ، این پیام ضمنی را از اطرافیان دریافت کرده ایم که با تولد فرزند ، زندگی شیرین و زیبا می شود ، گویی کودک مانند کلیدی است که با ورود آن همه مشکلات در همان زمان حل می شود. اما بر اساس تحقیقات انجام شده ، در دنیای شلوغ امروزی ، تولد کودک چالش های زیادی را به همراه دارد (حتی برای زوج هایی که قبل از تولد فرزندشان رابطه خوبی داشتند) ، که منجر به از دست دادن آگاهی ، آمادگی و آموزش می شود. بنابراین ، حضور کودک در کوتاه مدت و حتی بلند مدت می تواند رضایت از رابطه را کاهش دهد. این امر به ویژه برای زوج هایی که فکر می کردند بچه دارند آنها را به هم نزدیک می کند ، گیج کننده و خسته کننده است. و این س arال پیش می آید که چرا والدین چنین تأثیر مهمی در ازدواج دارند؟ و چگونه می توانید در حین مراقبت از وظایف والدین خود در ارتباط باشید؟

تغییر و اضافه شدن نقش ها ، خواب آلودگی شدید ، تغییر در تصویر بدن زنان به دلیل تغییر در بارداری و زایمان ، تغییر جنسیت و هورمون ها ، بی خوابی ، افسردگی و سایر تغییرات خلقی پس از زایمان زنده نگه داشتن عشق ، اشتیاق و زندگی را برای زوجین سخت می کند. در یک رابطه با تعهد به رفتارها و فعالیتهای خاص ، زوجین می توانند از روابط خود مراقبت کرده و از مشاجره های زیاد جلوگیری کنند. در این دیدگاه ، اولین تمرکز بر ایجاد رفتارهای کوچک و مثبت است تا تمرکز بر رفتارهای مشکل ساز و حذف آنها. زیرا رفتارهای به ظاهر کوچک اما مستمر باعث عشق ، شادی ، شادی ، رضایت در رابطه می شود و همچنین از طرف دیگر احساس سپاسگزاری را ایجاد می کند. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع فرآیند آماده سازی برای میانجیگری انجام دهید.

تغییر در زندگی را بپذیرید

یکی از اولین گام ها این است که بپذیریم با تولد یک کودک ، سازمان زندگی تغییر می کند و وضعیت مانند قبل نیست. بنابراین بهتر است گذشته و حال را با هم مقایسه نکنیم و انتظارات خود را واقع بینانه در مورد امکانات فعلی و به دور از کلیشه های فرهنگی قرار دهیم.

کارهای خانه را به اشتراک بگذارید

تقسیم عادلانه تکالیف خانه و مسئولیت های کودک بین دو نفر بسیار مهم است. با توجه به اینکه مادر مسئولیت بیشتری پس از تولد نوزاد دارد ، داشتن همدلی ، همراهی و حمایت همسر و تمرکز بر تعیین نقش ها می تواند نقش مهمی در اجتناب از بحث های روزمره داشته باشد.

تولد یک نوزاد جدید

اتصال متقابل (فرایند سازگاری)

نحوه تعامل زوجین برای حل تعارضات و روشهای حل مشکل پس از تولد نوزاد بسیار مهم است. بهتر است زوجین قبل از تصمیم گیری برای بچه دار شدن روش های تعامل خود را در نظر بگیرند و در صورت بی اثر بودن ، مهارت های ازدواج را برای ورود به دنیای جدید فرزندپروری از طریق دوره های آموزشی کسب کنند.

برای خوش گذرانی با دو نفر برنامه ریزی کنید

برای زوج ها مهم است که یک روال جدید پس از زایمان داشته باشند (احتمالاً بسیار متفاوت از روال قبل از تولد کودک است) و دو بار کیفیت را برنامه ریزی کنند. یکی از نکاتی که توسط بسیاری از درمانگران پیشنهاد شده است این است که برنامه ای برای گذراندن زمان مشترک با زوجین تا زمانی که زمان انتظار را داشته باشند ، داشته باشید. از آنجا که برنامه زمان بندی شده است ، این زمان به دلیل تغییر در برنامه زوجین و تغییر اولویت ها به راحتی قابل برنامه ریزی نیست ، بنابراین در اینجا تأکید بر کیفیت است تا کمیت.

آخرین کلمه

در نهایت ، باید تاکید کرد که فرزندپروری یک فرایند بسیار استرس زا است و انتظارات غیرواقعی از خودمان و شوهرمان این روند را پیچیده می کند. زوجین همیشه باید به خاطر داشته باشند که افول روابط زناشویی در این دوران امری عادی و گاهی اجتناب ناپذیر است و برای بهبود رابطه به مدیریت هوشمند نیاز دارد. بنابراین اگر احساس ناامیدی یا ترس دارید ، در مورد احساسات خود صحبت کنید و ناامید نشوید. به این ترتیب ، می توانید دوباره نزدیک بمانید ، اما با تلاش بیشتر یا به شیوه ای دیگر. همچنین در صورت نیاز با یک مشاور یا روانشناس متخصص در این زمینه مشورت کنید.

دکتر سارا بهزادی پور

دیدگاهتان را بنویسید