آیا اقتصاد بلاک چین می تواند تحریم های بین المللی را دور بزند؟


علیرغم هیاهویی که در مورد تأثیر اقتصاد بلاک چین بر دور زدن تحریم ها در رسانه ها می شنویم و می خوانیم، به نظر می رسد که اقتصاد بلاک چین آنقدر که تصور می شد برای دور زدن تحریم ها موثر نیست، یا حداقل برای این کار زمان می برد. فن آوری. ، برای دستیابی به زیرساخت های لازم برای رسیدن به این هدف و همچنین در سطح اقتصادهای ملی.

هنوز زود است که در مورد اقتصاد بلاک چین به عنوان راهی برای دور زدن تحریم های بین المللی صحبت کنیم.

تجربه اعمال تحریم های جهانی علیه روسیه در ماه های اخیر نشان داده است که ارائه دهندگان ارزهای رمزنگاری شده مانند سایر موسسات مالی موظف به رعایت تحریم های اعمال شده توسط سازمان های بین المللی هستند و در این زمینه حق انتخاب زیادی ندارند.

البته منتفی نیست که این مشکل در سال های آینده تغییر کند و تحریم اقتصاد مبتنی بر بلاک چین توسط نهادهای بین المللی شدیدتر از امروز باشد.

تبادل دیجیتال و ضرورت اعمال تحریم های بین المللی

قبل از هر چیز، شایان ذکر است که ارائه دهندگان خدمات ارزهای دیجیتال، مانند هر تجارت قانونی دیگری، ملزم به رعایت قوانین و مقررات بین المللی هستند.

بنابراین، بنا به درخواست سازمان‌های دولتی یا سازمان‌های بین‌المللی، صرافی‌هایی که در حوزه ارزهای رمزنگاری‌شده فعالیت می‌کنند نیز باید حساب شخص خاصی را مسدود کنند یا محدودیت خاصی برای تراکنش‌های مشتریان خاص تعیین کنند.

به گزارش فینوپیا، دامنه این محدودیت‌ها تا حدی گسترش می‌یابد که حتی همه شهروندان هر کشوری ممکن است از دسترسی به اموال و دارایی‌های کیف پول دیجیتال خود محروم شوند و اجازه نداشته باشند با استفاده از رمز عبور، انتقالی انجام دهند.

با این تفاسیر مشخص می شود که صرافی های ارزهای رمزنگاری شده بر خلاف تصور عموم جزایر مستقل مالی نیستند که طبق خواست مدیران خود فعالیت کنند و در صورت اعمال تحریم های بین المللی چاره ای جز پیروی از آنها نخواهند داشت. قوانین.

تراکنش های ارز دیجیتال نیز قابل ردیابی است

برخلاف تصور رایج، با افزایش تعداد کاربران ارزهای دیجیتال، فناوری‌های بیشتری برای ردیابی زنجیره‌های مختلف تراکنش‌ها در صرافی‌های بلاک چین معرفی می‌شوند، به طوری که امروزه می‌توان بسیاری از صرافی‌های بیت‌کوین را تا آخرین ساتوشی که هستیم ردیابی کرد. آنجا.

امروز می بینیم که چگونه کلاهبردارانی که سال ها پیش بیت کوین را غارت کردند یا پولشویی خود را زیر پرچم این ارز دیجیتال پنهان کردند، دست پول های رد و بدل شده در دنیای ارزهای دیجیتال را باز کرده و امکان ردیابی را باز می کنند. معاملات زیادی تا چند سال پیش وجود داشت.

محدودیت‌های گردش مالی اقتصاد بلاک چین در مقایسه با اقتصاد جهانی

صرف نظر از محدودیت ها و قوانین بین المللی، اقتصاد بلاک چین در مقایسه با مقدار پول واقعی در حال حرکت در اقتصاد جهانی سهم بسیار کمی دارد. از سوی دیگر، بسیاری از مردم عادی هنوز متقاعد نشده اند که سرمایه خود را به ارزهای دیجیتال تبدیل کنند و کیف پول واقعی خود را با کیف پول دیجیتال جایگزین کنند.

از سوی دیگر، زیرساخت های لازم برای استفاده از این گونه ارزهای دیجیتال در کشورهای کمتر توسعه یافته شکل نگرفته است و بخش قابل توجهی از جمعیت جهان عملاً نمی توانند ارزهای دیجیتال را مبادله کنند.

اینها دلایلی است که امروزه خرید و فروش برخی محصولات و خدمات فقط با ارزهای دیجیتال امکان پذیر است و ثروتمندان اقتصاد بلاک چین برای ارائه محصولات و خدمات خاص مجبورند ارزهای دیجیتال خود را به پول نقد یا طلا تبدیل کنند.

آینده اقتصاد بلاک چین و فرصت های آن

اقتصاد بلاک چین به دلیل فناوری تمرکززدایی که به ارمغان می آورد، فرصت های بی شماری را برای کاربران ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. فرصت هایی که بدون شک در آینده ای نه چندان دور بیشتر خواهیم شنید.

بنابراین، اگر دولت‌های ملی همچنان می‌توانند به دور از محدودیت‌های اعمال‌شده توسط نهادهای بین‌المللی بتوانند حواله‌های ارسالی را انجام دهند، باید ارزهای دیجیتال جدیدی را بر اساس ارزهای ملی خود معرفی کنند که مورد استقبال کاربران داخلی قرار می‌گیرد و خارجی هستند و اغلب در مبادلات اقتصادی استفاده می‌شوند.

به نظر می‌رسد تا زمانی که دولت‌های محلی یک ارز دیجیتال قوی بر اساس پول ملی خود نسازند و کاربران مهم را به استفاده از این ارزهای نوظهور تشویق نکنند، حتی با اتکا به اقتصاد بلاک چین، شکستن قوانین سخت‌گیرانه ممکن می‌شود. دنیای ارزهای دیجیتال

البته تجربه کشورهایی مانند ونزوئلا در معرفی ارزهای دیجیتال جدید بر اساس پول ملی نشان داده است که رقابت با ارزهای دیجیتال محبوب مانند بیت کوین کار ساده ای نیست و دولت ها مسیر پر پیچ و خم موفقیت در این زمینه را پیش رو دارند. .